Алкогольна нефропатія

Причини і механізми виникнення
Сама назва вказує на порушення функцій нирок пов’язану з тривалим впливом алкоголю і продуктів його метаболізму. Безпосередньо порушення ниркової паренхіми відбувається за рахунок аутоімунних процесів, основою для формування яких є алкогольний гіалін та супутні бактеріальні агенти. Розвиток артеріальної гіпертензії залежить від стажу захворювання, якості і кількості спожитого спиртного.

Виділяють такі клінічні форми алкогольної нефропатії:
- латентну
- гіпертонічну
- нефротичну.

При латентній формі особливих скарг немає. В сечі виявляють мікрогематурію і невелику протеїнурію (1-2 г/добу). Гіпертонічна і нефротична форми зустрічаються значно рідше. При гіпертонічній формі часто спостерігаються порушення пуринового обміну і ожиріння. При цьому анти гіпертонічні препарати дозволяють ефективно контролювати артеріальний тиск.
В хворих на алкогольну нефропатію майже завжди виявляють супутні захворювання печінки (хронічний гепатит, цироз печінки), хронічний панкреатит, полінейропатію.
З діагностичною метою виясняють анамнез алкогольної хвороби, проводять дослідження сечі (загальний аналіз сечі) і визначають швидкість клубочкової фільтрації. Імунологічне дослідження вказує підвищення рівня IgA, що вказує на імуноопосередкований механізм захворювання.

Для лікування слід виконувати такі заходи:
а) виключити вживання спиртного
б) при порушеннях пуринового обміну – терапія алопуринолом
в) при високій активності процесу – глюкокортикоїди, цитостатики, противірусні (при вірусному гепатиті С)
г) для корекції показників артеріального тиску слід уникати гепатотоксичних препаратів (тіазидні діуретики, метилдопа), а систематичне лікування петлевими діуретиками підсилює гіперурикемію і дефіцит калію і кальцію. Зазвичай використовують інгібітори АПФ, сартани, блокатори кальцієвих каналів, β1-адреноблокатори.

Перебіг і прогноз відносно сприятливі. Все залежить від ступеня активності процесу. Зазвичай більшість таких пацієнтів відмічає загострення недуги параллельно з епізодом зловживання алкоголю. При персистуючому перебігу такої чіткої залежності не спостерігається. При швидкопрогресуючому варіанті алкогольної нефропатії ознаки термінальної ниркової недостатності можуть з’явитися орієнтовно через 10 років.
До показників несприятливості прогнозу слід віднести стійку протеїнурію більше 1 г/добу, нефротичний синдром, постійна гіпертензія, тривалий алкогольний анамнез, супутній вірусний гепатит C.



Немає коментарів :

Дописати коментар