Хвороби кульшових суглобів: симптоми

Кульшовий суглоб є одним з найбільших суглобів людського організму, що зумовлено великим навантаженням, яке припадає на нього при ходьбі і рухах. Він має кулеподібну форму і складається з вертлюжної впадини та суглобової поверхні головки стегнової кістки. Суглобова капсула, яка охоплює кульшовий суглоб прикріплюється по окружності вертлюжної впадини з одного боку і стегнової кістки - з другого, забезпечуючи захоплення і головки і шийки стегна.
Захворювань даного суглоба загалом налічується не так багато, проте для зручності варто їх поділити, використовуючи робочу класифікацію захворювань суглобів.

Класифікація

Хвороби стегнових суглобів:
а) Артрити:
- ревматоїдний артрит кульшового суглоба;
- поліартрит як наслідок ревматизму із залученням кульшових суглобів;
- запалення інфекційно-алергічної природи;
- інфекційний артрит викликаний специфічними мікроорганізмами.
б) Артрози:
- деформуючий остеоартроз (коксартроз);
- остеохондропатія (хвороба Пертеса);
в) Особливі форми:
- вроджені захворювання і синдроми (дисплазія кульшового суглобу, вроджений вивих стегна);
- пухлини (хондрома, остеома та ін.);
г) Артрити і артрози як наслідок інших захворювань:
- при алергічних реакціях (наприклад вузлувата еритема)
- хворобах сполучної тканини
- хвороби легеневої системи (напр. гіпертрофічна остеоартропатія)
- ендокринні розлади (ожиріння)
- хвороби крові (лейкози)
- патології нервової системи (сирингомієлії, паралічі і парези)
- розлади роботи травної системи (хвороба Крона)
- різноманітні інтоксикації та отруєння
- злоякісні хвороби (в складі паранеопластичних синдромів).

Артрит

Артрит – запальний процесс в суглобі. Для будь-якого артриту характерні 5 класичних ознак запалення:
  • підвищення температури;
  • біль;
  • набряк;
  • почервоніння;
  • порушення функції. 
Для захворювань, які віднесені до даної групи характерні практично ідентичні симптоми. Першим зазвичай зявляється біль, який посилюється при фізнавантаженнях, тобто тоді коли є осьове навантаження на нижні кінцівки. Характер болю може бути різним, проте найчастіше виникає ниючий і періодично колючий біль; виникає у верхній третині стегна, інколи передається в пахову ділянку. Місцеве підвищення температури суглобу як і почервоніння виявити практично не можливо в звязку зі значним шаром підшкірної клітковини на стегнах. Якщо артрит є гнійним то ці симптоми є більш очевидними.
Порушення функції розвивається разом з болем і полягає в обмеженні рухів (як згинання і розгинання так і повороту по осі).
Особливістю ревматоїдного артриту є посилення болю в суглобах зранку. При цій патології артрит найчастіше переходить в хронічну стадію з розвитком деформації і значного обмеження функцій.
Як для ревматоїдного артриту, так і для поліартриту характерні множинні артрити, тобто завжди паралельно з кульшовим суглобом уражаються дрібні суглоби кисті, плеча, стопи.
Інфекційно-алергічний артрит уражає кульшові суглоби досить рідко і є наслідком імунних порушень викликаних мікроорганізмом, що потрапив в організм (частіше буває при різних ангінах, стафілококовій інфекції). На фоні прийому протизапальних препаратів симптоматика часто слабко виражена і тому хворий не завжди відмітить обмеженість рухів у суглобах.
Специфічний інфекційний артрит виникає найчастіше на тлі сифілісу, туберкульозу, бруцельозу, гонореї, вірусної та грибкової інфекціях. Туберкульозний артрит, найчастіше з даної групи, має здатність переходити в хронічну форму.

Артроз

Артроз – процес поступового руйнування і дистрофії у суглобі. Руйнується і розволокнюється хрящ, що сприяє виникненню тертя між кістками. Виникає зміна форми суглоба, що поступово обмежує, а при прогресуванні – унеможливлює рухи.
Симптоматика артрозу є відносно специфічною. На початкових етапах хворі визначають скованість в суглобах, яка особливо підсилюється зранку. Характерні також «стартові болі» - коли людина наприклад встає з дивану після тривалого сидіння в неї виникає біль, який минає через певний час ходьби. Якщо не проводиться вчасне і ефективне лікування виникає значне обмеження рухів, посилюється біль. Деформація суглоба різко обмежує працездатність. На останніх стадіях суглоб повністю знерухомлюється.
Остеохондропатія головки стегнової кістки має іншу назву – хвороба Пертеса. Сам термін «хондропатія» означає дистрофічний процес в суглобі і кістці. Цим захворюванням хворіють діти у віці від 4 до 14 років. Симптоматика хвороби залежить від стадії, яких налічується аж п’ять. На початкових проявах дитина відмічає біль та появу кульгання після тривалої ходьби, обмежуються рухи в стегнових суглобах. На 2-й стадії – виражене кульгання, біль відмічається після незначних фізнавантажень. Для 3-ї стадії характерні симптоми 2-ї і відносне укорочення кінцівки і фіксація стегна в положенні згинання (по медичному – контрактура). Четверта і пята стадії характеризуються відновними процесами в суглобі, тому зменшується біль, зникає так звана контрактура суглоба і кульгавість. Така стадійність хвороби і її симптоматика спостерігається при правильному лікуванні патології.

Особливі форми

Особливі форми захворювань включають в себе патології не пов’язані з інфекцією так загалом травмами.
Вроджені вади виникають внаслідок впливу патогенних факторів під час вагітності або пологів.
Дисплазія кульшового суглобу буває вроджена або розвивається до кінця 1-го року життя малюка. Симптоми в більшості випадків може виявити тільки лікар. Основними симптомами є наявність додаткових складок та їх асиметричне розташування на внутрішній поверхні стегон і обмеження відведення стегон дитини.
Якщо дисплазія кульшового суглобу неефективно лікується то може виникнути вивих стегнової кістки. Ця патологія має більш яскраву симптоматику, яка проявляється у вираженій асиметрії шкірних складок на сідницях, відносному вкороченні ураженої кінцівки та наявності специфічного симптому «клацання» наявність якого перевіряє лікар. Симптом викликають так: ніжки дитини згинають в кульшових і колінних суглобах, після чого проводять їх розведення. Якщо лікар відчуває клацання (звук можна відчути на дотик), то симптом вважається позитивним.
Пухлини кульшових суглобів зустрічаються рідко, здебільшого у дітей. Симптоматика не є специфічною для цих захворювань, тому тут велику роль відіграють додаткові методи обстеження. Для даної групи виділяють 2 групи симптомів: симптоми ураження суглобів і прояви пухлинного процесу в організмі. Характерний біль переважно ниючого характеру і обмеження рухів як при артрозах, деформація суглоба. До проявів пухлинного процесу в організмі відносять: схуднення, загальну слабкість, анемію та інші.

Артрити і артрози як наслідок інших захворювань

Остання група захворювань розглядає ураження кульшових суглобів як наслідок різноманітних захворювань. При алергічних захворюваннях кульшові суглоби вражаються рідко і в більшості випадків після купірування основного захворювання усувається і запальний процес у суглобах. При колагенозах (системний червоний вовчак, склеродермія, хвороба Бехтерева та ін.) уражається сполучнотканинна структура суглоба, тому прояви практично такі самі як і при артрозах.
При гіпертрофічній остеоартропатії кульшові суглоби уражаються рідко. Характерні деформація суглобів та постійний ниючий біль у зв’язку з наявністю випоту в порожнині суглоба.
При ожирінні значно підвищене навантаження на суглоби, що поступово спричинює розвиток артрозу найбільших суглобів нижньої кінцівки.
У випадку лейкозу біль в кульшових суглобах спочатку носить летючий характер, а в подальшому – постійний. Часто розвиваються контрактури.
При патологіях нервової системи страждає трофіка тканин, сповільнюються обмінні процеси в суглобі і поступово розвивається артроз, за рахунок виключення роботи м’язів - контрактура кульшових суглобів.
При хворобі Крона в основному уражаються суглоби нижніх кінцівок. Через тривалий час після виникнення захворювання виникають постійні ниючі болі і деформації кульшових суглобів.
Отруєння та інтоксикації дуже рідко викликають артрит кульшового суглоба. Симптоматика при цьому є досить бідною і легко усувається після дезінтоксикаційних заходів.
Паранеопластичні синдроми – група проявів, які розвиваються як наслідок росту ракової пухлини в організмі. При ураженні кульшових суглобів пацієнти відмічають ниючий біль як у суглобі так і м’язах стегна. Інколи виникає деформація суглобів за рахунок периартикулярного набряку.
Загалом для хвороб з даної групи симптоматика може бути схожа як для артриту так і для артрозу, проте завжди прослідковується зв'язок між загостренням основного захворювання і патологією кульшових суглобів.   

Немає коментарів :

Дописати коментар