Ревізія домашньої аптечки

На початку літа варто провести ревізію в домашній аптечці.
Довга кількамісячна спека може вплинути на якість ліків, які зберігаються в наших домашніх аптечках, — застерігають фарма­цевти. Як їх пра­вильно зберігати, щоб упродовж літа вони таки зберегли свою ефективність?
Загалом на зберігання ліків у домашніх умовах впливають кілька факторів: температурний режим, світло, волога, контакт із повітрям. Як правило, більшість препаратів зберігаються при кімнатній температурі. Але в офіційних інструкціях ми не побачи­мо такого терміна.
Кожна людина по-різному сприймає кімнатну темпе­ратуру. У фармації верхня межа кімнатної температури зберігання ліків, як правило, становить плюс 25 градусів. Під нижнім порогом розуміють температуру плюс 15 гра­дусів. Нижче ніж 15 — це вже про­холодний режим. Якщо на ліках за­значено "в прохолодному місці" — це означає температуру від 8 до 15 градусів. Зберігати такі ліки слід у холодильнику.

Як же спека позначається на дії ліків, які люди зберігають удома, де температура може бути 30 градусів і навіть вище?

Спека є одним із головних во­рогів медикаментів. Адже під дією сонячних променів та високої тем­ператури багато препаратів швидко втрачають свої фармакологічні властивості. Внаслідок такої темпе­ратури істотно скорочується термін використання багатьох ліків.
Приміром, дуже популярний се­ред сердечників нітрогліцерин. При температурі понад 25 градусів він втрачає ефективність за добу. Або валідол - його взагалі слід зберігати в холодильнику, а багато хто нехтує цим правилом. Спеки не витримують передовсім антибіотики, гормо­нальні препарати, вакцини й сиро­ватки. Іноді такі ліки в спекотну по­году псуються за годину.

Як бути з ліками, які готують за рецептом

У таких ліків термін використання не­великий — у середньому 10 діб. Або й менший: очні краплі — 6-10 діб, а настої та відвари — лише дві доби. Ефективність таких ліків після закінчення цього терміну може бути збережена. Але лише за умови суворого дотримання темпе­ратурного режиму. Втім у цих ліках не містяться стабілізатори й консер­ванти, які є в заводських медикаме­нтах. Тож відкритий препарат неми­нуче забруднюється мікробами, які є в повітрі. Тож і такі ліки не варто вживати після закінчення терміну придатності. Вони підкажуть, що вже не годяться тобто зміною свого ви­гляду, помутнінням, осадом.

Що робити тим, хто ніколи не стежив за температурним режи­мом ліків у домашній аптечці

Слід провести своєрідну ревізію аптечки — перебрати медикаменти, що там є. Ті, які вже прострочені або зберігалися не за правилами, ва­рто безсумнівно викидати. Загалом таку ревізію треба проводити раз на півроку. А ще вибирайте правильне місце для аптечки — сухе та темне. Це має бути аж ніяк не ванна чи кухня! Ліки з вказаним в інструкції прохолод­ним режимом "оселяйте" на поличці дверей холодильника Не слід втішати себе, що виробники закладають у препарати "запасний" термін, це не завжди так. Протерміновані ліки — отрута, місце їм на смітнику.

Немає коментарів :

Дописати коментар