Слива: корисні і лікувальні властивості

Припускають, що сливу вивели в Західній Азії, схрещуючи терен і али­чу. У Греції сливу вирощували ще за 600 років до н. е., звідти вона по­трапила в Стародавній Рим, а потім до Європи. Сьогодні налічується більш як 2000 сортів слив.

Слива: склад корисних речовин

Сливи всіх видів і форм мають дивовижний набір корисних і лікувальних властивостей. У них, як і в яблуках, містяться яблучна та лимонна кислоти (до 0,9%), цу­кор (до 20%), вітаміни В1, В2, Р, С (до 17,5 мг%), каротин, пектини, мінеральні речовини: залізо, мідь, кобальт, марганець, калій, кальцій, йод, дубильні речовини, катехіни і лейкоантоціани (до 155 мг%). У кісточках виявлені жир­на олія (30-40%), фермент ему­льсин, глікозид амігдалин, а в листі — вітамін С (до 27,2 мг%).

Коли допоможе слива

Слива підвищує калорійність їжі, покращує апетит і процес травлення, є джерелом вітамінів, особливо в зимовий і весняний періоди. Сливовий сік і чорно­слив, як і свіжі сливи, є прекрасним дієтичним продуктом. У чор­носливі, який ми переважно вживаємо взимку і навесні, близько 50% цукру (унаслідок су­шіння слив сахароза майже зни­кає, зате залишаються інші вуглеводи - глюкоза і фруктоза).
Свіжі сливи, спожиті натщесер­це, очищують кишечник, а чор­нослив дуже корисний і ефективний при закрепах — достатньо з'їсти на ніч десяток штук. По­трапивши в кишечник, чорно­слив збільшується в об'ємі в кілька разів, що, поряд з його влас­тивістю подразнювати слизову клітковиною, спри­яє налагодженню роботи кишко­вого тракту. Для цього ж можна пити компот із чорносливу або свіжих слив.
Як м'який проносний засіб мо­жна з користю вживати марме­лад, зварений з кислих сортів сли­ви — по 2-3 столові ложки пе­ред сном.
Якщо у вас хронічний закреп, можна приготувати спеціальну проносну суміш. Чорнослив, ку­рагу й інжир (у рівних частинах) пропустити через м'ясорубку, додати 50 г меду і стільки ж соку алое, а також 4 столові ложки по­рошку олександрійського листа. Все добре перемішати. Суміш (приблизно столову ложку) нама­щують на шматок черствого хліба і з'їдають вранці за півгодини до їди, запиваючи склянкою холод­ної води. Увечері з'їдають другий такий же шматок хліба з суміш­шю, але запивати його слід не во­дою, а одноденним кефіром. При­готовану суміш краще збері­гати в скляній банці в холодиль­нику.
Сливи допомагають при гіпер­тонії і ниркових розладах. Річ у тому, що в них досить багато калію, який сприяє виведенню з організму солі та води.
Компот із чорносливу зі скибо­чкою лимона корисний при хво­робах печінки, при різних інфек­ціях, в післяопераційному періоді. Чорнослив має жовчогінну та ан­тисклеротичну дію, сприяючи виведенню з організму холесте­рину. Тому його призначають при атеросклерозі й холециститі.
Пектинові речовини, що міс­тяться в сливах, зв'язують радіо­активні елементи і виводять їх з організму. Свіже або сухе розпа­рене листя сливи має ранозаго­ювальну дію, його прикладають до гнійних ран. Для цієї ж мети можна приготувати і відвар сли­вового листя, яким змащують рани. Слива добре живить і дезінфікує шкіру, тому її використову­ють для приготування космети­чних кремів і масок.

Слива для обличчя

Крем зі сливи для сухої і норма­льної шкіри: розтерти до утво­рення однорідної маси столову ложку масла з одним жовтком, чайною ложкою меду і столовою ложкою кашки з розтертих пло­дів сливи. Намастити крем на об­личчя на півгодини, потім зняти надлишки паперовою сервет­кою.
Маска зі сливи для сухої шкіри: у розтертий жовток додати чай­ну ложку соку сливи і гарненько перемішати. Накласти маску на обличчя на 20 хвилин, потім зми­ти кип'яченою водою й ополос­нути лице холодним настоєм липи.
Живильна маска для жирної шкіри: зняти зі стиглої сливи шкірку, м'якоть розім'яти, дода­ти в неї збитий білок, розмішати і накласти на обличчя на 20 хви­лин. Змити теплою водою.

Як зберігати сливу

Звичайно, найкориснішою є свіжа слива. Але як її зберегти? З усіх видів слив, мабуть, найкра­ще зберігається угорка. Якщо є бажання, свіжі плоди можна зберегти до грудня. Роблять це так. На дно скляної банки кла­дуть сухе чисте грушеве листя (воно має протигнильну дію). Сливи, акуратно зірвані з дерева (обов'язково з ніжкою!), загорта­ють у м'який папір і складають у банку шарами. Кожен шар пере­кладають листям груші. Зберіга­ти банки краще в погребі чи в іншому прохолодному місці. У погребі добре зберігаються сли­ви, перекладені сухою папорот­тю, тільки розкласти їх треба так, щоб плоди не торкалися один одного. І якщо у вас немає можливості зберігати сливи у свіжому вигляді, готуйте з них соки, варення, компоти, джеми.

Смачні рецепти

Сливовий сік з м'якоттю. Рецепт приготування цього соку найменш трудомісткий. Видаліть кі­сточки, прогрійте сливи до 85°С, потім перемеліть їх через м'ясорубку (якщо є блендер, краще скористатися ним). У темні сливи додайте ли­монну кислоту на кінчику ножа, щоб зберегти колір соку. Потім протріть масу через сито, зно­ву нагрійте до 85°С і розлийте в простерилізовані банки. Накрийте кришками і стерилізуйте при 90°С півгодини. Потім закатайте.
Сливово-яблучний мармелад-конфітюр. 2 кг слив очистіть від кісточок, 1 кг яблук розріжте на час­точки, видаливши серцевину. Складіть у кастру­лю шарами — сливи, яблука, цукровий пісок, по­тім знову в такому ж порядку (цукру знадобить­ся приблизно 1,5 кг). З половини лимона зріжте цедру, змішайте її з невеликою кількістю подріб­неної кориці, пересипте цукром, додайте в кас­трулю зі сливами та яблуками. Поставте на мале­нький вогонь і варіть, помішуючи, поки не утво­риться густий мармелад. Потім мармелад-конфітюр викладіть в банки і після охолодження за­крийте поліетиленовими кришками. Зберігайте при кімнатній температурі.
Сливове варення. Візьміть сливи з кісточками, що добре відходять, вийміть кісточки. Полови­нки слив покладіть в емальовану миску і залийте киплячим сиропом (з розрахунку на 1 кг слив 1,5 кг цукру і 1,5 склянки води). Витримайте 4 годи­ни, потім варіть на слабкому вогні до готовності в три прийоми, щоразу даючи охолонути. Розли­йте в чисті підігріті сухі банки.
Сливове желе. Для приготування за рецептом желе знадобляться жовті сливи. Видаліть плодо­ніжки, опустіть сливи в гарячу воду і відразу ж пе­рекладіть в холодну. Тепер шкірка легко обчис­титься. Вийміть кісточки. Протріть сливи через сито і варіть в невеликій кількості води близько 20 хвилин. Потім процідіть сік і додайте в нього цукор (на 1 л соку - 1 кг цукру). Варіть сік із цук­ром до згущення. Розкладіть в теплі банки і, як тільки желе охолоне, закатайте їх.
Суп із слив. Відваріть сливи, наприкінці варін­ня додайте очищені нарізані стебла ревеню. Сли­ви і ревінь вийміть, протріть через сито, покла­діть назад у відвар і додайте цукор (за смаком), гвоздику (1 штуку), корицю (на кінчику ножа), обережно влийте розведений в холодній воді ка­ртопляний крохмаль (як для негустого киселю). Закип'ятіть і охолодіть. Подавайте зі сметаною і грінками.

Немає коментарів :

Дописати коментар