Хірургічні доступи до судин і нервів на нижній кінцівці

Доступ до зовнішньої клубової артерії за Пироговим

Проводять розріз паралельно до пах­винної зв'язки довжиною 10-15 см, щоб його середина співпадала з лінією, що проходить між пупом і серединою пахвинної зв'язки - це відповідає проекції даної артерії. Розрізають апоневроз зовнішнього косого м'яза живота. Нижній край внутрішнього косого і поперечного м'яза живота відтягують вверх. Розсікають поперечну фасцію і проходять у шар передочеревинної клітковини. Очеревину і сім'яний канатик відтискають вгору і досередини. На передній поверхні m. iliopsoas розташовані клубові судини.

Оголення стегнової артерії і нерва

Нижню кінцівку згинають у колінному суглобі і ротують назовні, проводять лінію Кена від середини пахвинної зв'язки до tuberculum adductorium медіаль­ного виростка стегнової кістки. При мобілізації стегнової артерії під пахвинною зв'язкою розрі­зом 8-10 см по згаданій лінії знаходять нижній край даної зв'язки і hiatus saphenus, по жолобувато­му зонду розсікають поверхневий листок широкої фасції стегна, під яким розташовані артерія, вена і з латерального боку стегновий нерв.

Мобілізація стегнової артерії і n. saphenus в стегновому (скарпівському) трикутнику

По вище­згаданій лінії розрізом 8-10 см, що досягає верхівки стегнового трикутника (на 15 см нижче пахвин­ної зв'язки), розсікають широку фасцію стегна, назовні відтягують кравецький м'яз, розсікають зад­ню стінку його піхви, під якою залягає підшкірний нерв і судини.
Мобілізація стегнової артерії і великого підшкірного нерва в привідному (Гунтеровому) ка­налі
По тій же лінії вздовж сухожилка великого привідного м'яза розсікають широку фасцію стегна. Кравецький м'яз відтягують досередини, під ним відкривається lamina vastoadductoria і передній отвір каналу, через який виходить n. saphenus і низхідна артерія коліна. В отвір вводять зонд і над ним розсікають згадану фасцію, під якою розташований судинно-нервовий пучок.

Оголення сідничного нерва в сідничній ділянці

Дугоподібним розрізом від передньої верх­ньої ості клубової кістки попереду великого вертлюга стегнової кістки через сідничну складку на стегні розсікають власну фасцію і сухожилок великого сідничного м'яза і його нижню частину. Даний клапоть відтягують догори, а під клітковиною знаходять грушоподібний м'яз, під нижнім краєм якого і виходить сідничний нерв.

Оголення сідничного нерва на стегні

Лінія розрізу довжиною 10-12 см проходить зверху вниз від середини відстані між сідничним горбом і великим вертлюгом стегнової кістки до середини підколінної ямки. Розрізають широку фасцію стегна і проникають у проміжок між напівсухожилковим і напівперетинчастим м'язами зсередини і двоголовим м'язом ззовні. Розсікають м'язи, під клітко­виною розташований сідничний нерв.

Мобілізація підколінної артерії і великогомілкового нерва

Нога трохи зігнута в колінному суг­лобі. Розріз 10-12 см проходить дещо медіальніше діагоналі ромба підколінної ямки і малої підшкірної вени. Назовні відводять розташований у клітковині великогомілковий нерв, під яким знаходиться вена, і вже на суглобовій сумці - підколінна артерія, яку зручніше мобілізувати через жоберову ямку. Її знаходять при зігнутій у колінному суглобі кінцівці, де вона утворена спереду сухожилками напівсухожилкового і напівперетинчастого м'язів, зверху - краєм кравецького м'яза і знизу - медіальним виро­стком стегнової кістки та медіальною голівкою литкового м'яза. Лінія розрізу проходить по краю сухо­жилка великого привідного м'яза стегна, починаючи від верхнього краю медіального виростка стегно­вої кістки, вгору завдовжки 6-8 см. Після розрізу широкої фасції стегна медіально відтягують кравець­кий м'яз, сухожилок великого привідного м'яза стегна - вперед, а сухожилки напівперетинчастого, напівсухожилкового і тонкого м'язів - назад. Знаходять підколінну артерію.

Мобілізація загального малогомілкового нерва

Проводять розріз від сухожилка двоголово­го м'яза стегна, огинаючи ззаду голівку малогомілкової кістки, нижче якої розташований згаданий нерв.
Передню великогомілкову артерію і глибокий малогомілковий нерв мобілізують розрізом 6-8 см від середини відстані між горбистістю великогомілкової малогомілкової кістки до середини відстані між кісточками. Розсікають фасцію гомілки між переднім великогомілковим м'язом і дов­гим розгиначем пальців. На міжкістковій мембрані розташована передня великогомілкова артерія, а латеральніше - глибокий малогомілковий нерв.

Задню великогомілкову артерію і великогомілковий нерв у середній третині гомілки знаходять по лінії, яку проводять зверху від точки, що на 1 см медіальніше великогомілкової кістки, до середини відстані між медіальною кісточкою і п'ятковим сухожилком. Розсікають фасцію гомілки, камбалоподібний м'яз і глибоку пластинку фасції гомілки, під якою розташований судинно-нервовий пучок.
Позаду медіальної кісточки знаходять задню великогомілкову артерію вени та великогоміл­ковий нерв розрізом, що огинає медіальну кісточку. Ззаду під фасцією розсікають утримувач сухо­жилків згиначів. Між сухожилками довгого згинача пальців і довгого згинача великого пальця стопи знаходять судинно-нервовий пучок.

Тильну артерію стопи і глибокий малогомілковий нерв знаходять по лінії від середини відстані міжплесневого проміжку. Розсікають тильну фасцію стопи зовні від сухожилкової піхви довгого розгинача великого пальця стопи, де розташований судинно-нервовий пучок.

Немає коментарів :

Дописати коментар