Чай чи кава: користь чи небезпека

Кава чи чай, на думку багатьох вчених, якщо їх неправильно вживати, спричиняють жахливі руйнівні процеси спочатку в нервовій і ендокринній системах, а далі й в усьому організмі. Під впливом цих напоїв наша імунна система може втратити контроль над роботою клітин і стати навіть агресивною щодо своїх тканин.
Спершу, перед тим, як наводити докази шкідливого впливу на наш організм розчинної чи натуральної кави найелітніших сортів, чорного або зеленого чаю (немає різниці, адже його одержують з одного чай­ного куща), прошу кожного відпо­вісти собі на просте запитання: що буде з вашим здоров'ям, коли ви пи­тимете, наприклад, чай зі звіро­бою (рослини від 99 хвороб) 3-5 разів щодня протягом 20 років (схема подібна до вживання чаю або кави)? Можна взяти й будь-яку іншу рослину.
Від такого чаю в одних людей через півроку, а в інших — через декілька років може розвинути­ся рак шкіри, ураження печінки аж до цирозу, збої в гормональній сфері, що призведе до імпотенції в чоловіків, а тіло жінки зробить во­лохатим, як у звіра... Ще можна передчасно померти.
Тоді чому ж ви постійно багатора­зово п'єте чай чи каву? Чи смакува­ли ці напої наші діди і прадіди? Чи ростуть кавові боби та чайні кущі на наших полях? Я ворог чи друг своє­му організму? Чому раніше, коли тільки з'явилася кава на континенті, її продавали в аптеці за рецептом?
Крім корисних мінералів, віта­мінів, ефірних олій, чай і кава містять кофеїн, який у малих терапев­тичних дозах також буває потрібний організму. Користь ці рослини да­ють тоді, коли їх вживають два-три рази на день протягом двох-трьох тижнів, а два-три місяці не п'ють зовсім. Або коли людина випиває одну-дві філіжанки кави на тиж­день у колі друзів — тоді біди не буде. Маленьким дітям та підліткам чай і кава протипоказані!
Алергічні й аутоімунні стани бук­вально "косять" народ змалку і до старості. Руйнівний ланцюг створи­ли самі люди для себе самих і по­дібних до себе: надлишок кофеїну — стимуляція центральної нервової системи (ЦНС) і нейрогормонів — надлишок гістаміну — збій у роботі всіх ендокринних залоз — зневод­нення організму — пригнічення ро­боти імунної системи і деструктивні зміни у всіх органах і тканинах — рання інвалідність і важке життя або рання смерть — і так у масовому масштабі по всій країні.

У чому полягає механізм дії кофе­їну на організм людини?

Кофеїн належить до групи психо­моторних стимуляторів, має нейро- токсичну (судомну) дію. Це алкало­їд, який міститься в листках чаю (близько 2%), зернах кави (1-2%), горіхах і листках коли. Його одер­жують також синтетичним шляхом. Смертельна доза — 20 г, смертель­на концентрація в крові — більш як 100 мг/л. Відразу ще кілька цифр, щоб ви порівняли, скільки вливаєте кофеїну у свою кров: в одній чашці чаю 50 мг кофеїну, кола містить стільки ж, у чашці кави може бути від 80 мг до 200 мг кофеїну.

Кофеїн+аспартам

Фізіологічні особливості дії ко­феїну на центральну нервову си­стему (ЦНС) вивчали академік І.П. Павлов і його співробітники. Вони довели, що кофеїн активі­зує і регулює процеси збудження в корі головного мозку; у відпо­відних дозах він посилює пози­тивні умовні рефлекси і підви­щує рухову активність. Стимулююча дія сприяє підвищен­ню розумової та фізичної праце­здатності, зменшенню втоми і сонливості, посилюється реф­лекторна збудливість спинного мозку, кофеїн збуджує дихаль­ний та судинний центри. Завдя­ки позитивним властивостям препарат застосовують у меди­цині при деяких станах, пов'яза­них з погіршенням здоров'я. Ве­ликі дози можуть, одначе, приз­водити до виснаження нервових клітин, зменшення запасу енергії, яка зберігається у формі аденозинтрифосфорної кисло­ти (АТФ) в клітинах мозку і організмі загалом.
Більшість людей п'ють напої, які містять кофеїн і штучний замінник цукру — аспартам (у 180 разів солодший за цукор), його сповна використовують у кондитерській промисловості. У кишковому тракті аспартам пе­ретворюється на дві амінокис­лоти — сильні стимулятори апе­титу: аспартат і фенілаланін, а також метиловий деревний спирт (сильна отрута).
Коли в організм потрапляють аспартам і кофеїн — це вже легалізований наркотик, бо вони нав'язують стимулюючий ефект клітинам мозку, ниркам, підшлунковій, щитоподібній, іншим ендокринним залозам і т. д. Вживання цих напоїв для сти­муляції нервових центрів тягне за собою серйозніші наслідки, ніж збільшення маси тіла та його зневоднення. Ці хімічні речови­ни змушують організм функціо­нувати так, як диктує йому нер­вова система, яку вони ж і активують. За таке задоволення організм платить дорогу ціну: мо­жуть розвинутися згадані хворо­би, не кажучи про порушення сну, депресію (такими людьми легко маніпулювати) та інші па­тологічні стани.
Дослідження показали, що ко­феїн пригнічує надзвичайно ва­жливу систему ензимів — фосфодіестеразу, яка бере участь у процесі навчання і розвитку па­м'яті. Крім того, кофеїн погіршує зір і здатність до навчання.
Діти особливо легко потрапля­ють у залежність від цих напоїв. Стимуляція дитячого організму такими хімікатами може запро­грамувати дітей на використан­ня наркотиків сильнішої дії вже у шкільному віці.
Серцева діяльність під впливом кофеїну посилюється, скорочен­ня серцевого м'яза стають більш інтенсивними та пришвид­шуються, артеріальний тиск під­вищується. Постійне стимулю­вання в кінцевому підсумку при­зводить до виснаження серцево­го м'яза. Під впливом кофеїну посилюється сечовиділення, а внаслідок тривалого прийому порушується електролітний об­мін і розвивається остеопороз кісток — через надмірне виведе­ння кальцію з організму. Отже, кава і чай порушують водний обмін і мінеральний, а це недо­пустимо!
Вживання кави, чаю при ва­гітності може привести до вики­дня або появи вад розвитку в ди­тини, розладу сну та різнома­нітних порушень у роботі цент­ральної нервової системи. Вра­нішня нудота у вагітних — пер­ший сигнал спраги як мами, так і плоду. Наївно думати, що мож­на підмінити натуральну чисту воду, якої потребує організм, хімічними розчинами, що дають задоволення.

Кава, чай + гістамін

Наш організм на 75% складається з води, а мозок — на 85%. Організм нашої планети Зе­мля також складається на 2/3 з води. Життя без води неможли­ве! При дефіциті вода організм вмикає систему захисту — підви­щене вироблення гістаміну. Гіс­тамін — це речовина, яка є голо­вним диспетчером регуляції води й енергії в організмі. Крім регуляторної функції, бере участь в антибактеріальній, антивірусній, антиантигенній (хі­мічні продукти і білки) системах захисту. За нормального вмісту води в організмі ці процеси від­буваються непомітно. В умовах зневоднення імунна система клітин, яка виробляє гістамін, вивільняє велику кількість гістаміну.
Кофеїнові напої ніколи не за­мінять воду, навпаки, після них ще більше хочеться пити. Вони також стимулюють виро­блення гістаміну. Надлишок гістаміну із солодощами приз­водить до порушень в усіх орга­нах і системах, до закислення в клітинах. Виникають різнома­нітні запальні, алергічні про­цеси, дистрофічні зміни і бу­кет хвороб. Саме дефіцит води та кофеїн через стимуляцію гістаміну провокують кровотечі, порушення менструаль­ного циклу в дівчат, безпліддя, схильність до самогубства, появу аутоімунних захворювань, зокрема цукровий діабет і т. д.

Немає коментарів :

Дописати коментар