У дитини болить коліно: причини і лікування

Від дітей нерідко можна почути скарги на біль у коліні. Він може бути ознакою серйозного захворювання. Адже, крім ГРВІ та розладів шлунку, є і безліч інших хвороб. Тому важливо стежити за проявом навіть найменших симптомів, які турбують дитину. Тому що вони можуть бути ознакою більш серйозної хвороби.

Чому у дитини болять коліна? 

На це питання однозначно відповісти не можна. Так як причин, що викликають болі в колінних суглобах, дуже багато. Для більшості дітей біль в коліні не є ознакою хвороби. З віком він проходить. Але все ж зустрічаються запальні захворювання колінних суглобів або системний артрит у дітей. Якщо своєчасно виявити хворобу і послідовно лікувати, то успіх в терапії гарантований. Іноді дитині може не вистачати уваги батьків. Тому, скаржачись на біль у колінах, вона, можливо, потребує батьківської уваги. Часто діти симулюють біль, тому що вони відчувають нестачу батьківської ласки, особливо це постійно виникає в дошкільному віці. Якщо це так, то зазвичай біль виникає, коли батьки чимось зайняті і не звертають на дитину увагу. Якщо дитина грає або зайнята спілкуванням з іншими дітьми, то дискомфорт її зазвичай не турбує. 

Швидкий ріст і хвороба Осгуда-Шлаттера 

У дитини болить коліно вночі або перед сном. Зазвичай цим страждають старші дошкільнята або підлітки. Це пов'язано з тим, що в цей період дитина швидко росте, а, отже, її кістки теж ростуть. У таких випадках біль зачіпає не тільки коліно, але і гомілку. Хвороба Осгуда-Шлаттера проявляється схожими симптомами, коли запалення в суглобі немає і через кілька місяців вони зникають.

Причини виникнення болю

Є різні фактори, які провокують біль у коліні. Ми їх розглянемо:
  • Підвищена активність протягом дня. 
  • Інтенсивність рухів, особливо під час спортивних занять теж може призвести до болю в колінах. У огрядних дітей це трапляється частіше. Тому що вище навантаження на суглоби. 
  • Коли відбувається перевантаження колінних суглобів, біль залишиться і на наступний день. 
  • Після падіння або травми можливий перелом або тріщина в колінному суглобі. При цьому коліно роздувається, опухає, від дитини надходять скарги на сильний біль, з'являється неможливість рухати ногою. 
Якщо еластичні хрящі змістилися або пошкодилися, то буде обмежена рухливість постійно.
При пухлинах, остеомієліті та інших патологіях суглобів теж у дитини болять коліна. Що робити в таких випадках, скаже тільки лікар. У цьому випадку також можуть знадобитися обстеження та контроль.

Інші причини болю 

Найчастіша причина того, чому у дитини болить коліно, це травма. Причому навіть найпростіше пошкодження може спричинити серйозні наслідки. Адже дитячі суглоби і кістки дуже крихкі. При наявності запалення або ураження суглоба коліна дитина теж буде відчувати біль. Це може бути початкова стадія артриту, який виник після падіння або травми. Коли малюк падає, може вдаритися об тверду поверхню, і цього удару буде достатньо, щоб виникло запалення або травма колінного суглоба. Поштовхом для виникнення артриту може бути інфекційне захворювання, таке як ангіна (тонзиліт). 

Артрит 

Якщо у дитини червоні коліна і з'явився набряк в цій ділянці, то це перші прояви гострого артриту. Ювенільний артрит може бути небезпечний тим, що симптоми при цьому захворюванні проявляються не відразу. Причому явного запалення може і не бути. Все може початися з того, що у дитини болить коліно, коли вона прокидається вранці або піднімається по сходах. Діагностувати дане захворювання можна тільки після рентгенологічного дослідження та здачі крові з кількох видів аналізів. Після цього можна призначити адекватне лікування. Дане захворювання може виникнути, коли імунітет ослаблений, і до кінця не досліджені причини виникнення. Але існує думка, втім, нічим не підтверджена, що розвиток хвороби можуть спровокувати профілактичні щеплення.

Вроджені патології і неврит

Якщо патології розвитку суглобів - вроджені, то біль в них при русі може стати постійним. Коли зв'язковий апарат повільно розвивається, це заважає ходьбі і у дитини болить коліно постійно. Тому потрібно проконсультуватися з травматологом і хірургом. Також причиною виникнення болю може бути неврит, тобто коли нерв затискаються або запалюється. Якщо таке сталося, то потрібно звернутися до невролога.

Розтирання і масаж 

Більш досвідчені батьки, які через це проходили, знають, що від нічних скарг на болі в колінах допоможуть розтирання розігріваючою маззю. Підійде, наприклад, "Зірочка" або "Доктор Мом". Можна також робити масаж теплими руками. Це принесе полегшення і допоможе дитині спокійно заснути. Падіння або удар можуть спричинити за собою розрив або розтягнення зв'язок, що буде характеризуватися болем.

Як лікувати коліна після таких ситуацій? 

Коліно фіксується за допомогою еластичного бинта. Також потрібно звернутися в травмпункт за консультацією до травматолога. 
При руховій активності у підлітка біль під коліном може початися несподівано і без причин. Це може бути прояв хвороби Осгуда-Шлаттера, тут допоможе невеликий масаж.

Лікування гострого артриту 

Якщо у дитини болить коліно, і, до всього іншого, виникли набряк, почервоніння, а також висока температура, це говорить про те, що так проявляється запалення, і потрібно обов'язково відвідати лікаря. Лікування гострого артриту потрібно починати відразу. Зазвичай призначаються лікарські препарати, які знімають запалення і компреси з Димексидом». Дитині необхідні спокій, вітаміни і питво. Суглоб обов'язково потрібно контролювати. Також потрібно фіксувати будь-які прояви артриту.
Щоб визначити, чому у дитини болить коліно, необхідно знати, як влаштований сам суглоб. Між верхньою і нижньою кістками колінного суглоба знаходяться два диска (меніска). Вони поділяють ці кістки. Зв'язки, сухожилля і м'язи скріплюють кістки стегна і гомілки. А хрящова тканина покриває поверхні кісток всередині колінного суглоба. Вона необхідна для поглинання ударів і забезпечення ковзної поверхні для того, щоб при русі не було неприємних відчуттів.

Перенапруження 

Якщо була тривала прогулянка або дуже інтенсивні заняття на фізкультурі, то, можливо, мале місце надмірна навантаження на організм, зокрема на суглоби. На ділянку, де з'явилася біль, потрібно намотати еластичний бинт. Якщо подібні симптоми повторюються, потрібно ретельно підібрати навантаження для дитини.

Травма зв'язок 

Для початку потрібно відвідати травматолога, який після рентгендіагностики визначить тяжкість ушкодження колінного суглоба. До цього потрібно зафіксувати ногу, щоб на неї припадала як можна менше навантаження.

Немає коментарів :

Дописати коментар