Чим відрізняється соціопат від психопата?

Можливо, ви неодноразово чули ці терміни: «соціопат» і «психопат». Але що насправді вони означають і чи є між ними суттєва відмінність? Якщо ви спробуєте знайти відповідь на ці питання в спеціалізованій літературі, навряд чи це у вас вийде. А все тому, що медицина офіційно не діагностує такі проблеми, як соціопатія або психопатія. Замість цього фахівці використовують термін «соціопатія». Більшість експертів вважають, що соціопати і психопати мають схожий перелік ознак. І ті, і інші мають спотворене уявлення про хороші і погані вчинки. Ні ті, ні інші не можуть співпереживати оточуючим. Однак між цими двома категоріями все ж існують деякі відмінності. 

Відсутність і наявність совісті

Ключовим відмінністю між соціопат і психопатами є наявність або відсутність совісті. Багатьом з нас знайомий феномен, при якому внутрішній голос застерігає нас від неправильних вчинків. Коли ми починаємо робити щось не так, ми відразу це розуміємо і зупиняємося. У психопатів немає совісті. Психопат може брехати, вивертатися, красти гроші у інших людей, при цьому не відчуваючи ніякої провини. Ніякі заклики до совісті не зможуть змінити його поведінку. 

Відсутність емпатії

Щоб не видати своїх справжніх мотивів, психопат вдається до хитромудрих трюків, що імітує поведінку інших людей. Ця людина надзвичайно спостережлива і схильна приміряти на себе різні маски в залежності від різних ситуацій. Так, при нетривалому знайомстві ви ніколи не дізнаєтеся, що ця людина маніпулює вами. Також ви не запідозрите її у відсутності емпатії. Всього цього не скажеш про соціопата, для якого також характерна деструктивна поведінка з одною вагомою відмінністю. Ця категорія антисоціально налаштованих особистостей, обманюючи інших людей, розуміє, що чинить неправильно. Соціопати схильні відчувати докори сумління, проте тяга до наживи найчастіше переважує. Вони можуть поставити себе на місце обманутої людини, однак вчасно вміють вмикати задній хід, згадуючи про свою основну мету. Повага до людей психопатам є невідомою не тільки в плані співпереживань іншим людям, вони не знають про почуття поваги. Ці люди бачать в оточуючих лише бездушні об'єкти, які можна і потрібно використовувати в цілях своєї особистої вигоди. 

Жорстокість

У різних фільмах і телевізійних передачах соціопати і психопати зазвичай представляються як справжні лиходії, які катують та вбивають невинних людей. Насправді лише невеликий відсоток осіб з соціопатією схильний до надмірної жорстокості. Більшість з них в досягненні своїх цілей обмежується витонченими психологічними маніпуляціями. Тяга до фізичних знущань їм зовсім не притаманна. Так, серед психопатів є холодні і розважливі вбивці. Але більш за все їх хвилює сходження по кар'єрних сходах, в ході якого вони можуть піти по головах. Егоїзм не може бути ознакою диссоціального розладу особистості Великою помилкою є прагнення людей ставити егоїзм і соціопатію на одну і той де рівень. Ці два терміни не є рівнозначними. Егоїстичні нахили не можуть вказувати на соціопата або психопата. Для того щоб діагностувати розлад, медики використовують не менше п'яти різних параметрів. Але по-простому людині розпізнати психопата серед свого оточення вкрай складно. А все тому, що витончені маніпулятори спритно маскують свої справжні емоції і наміри. Вони будуть посміхатися при зустрічі з вами, ведучи при цьому приємні бесіди. Дуже часто вони наділені високим інтелектом, природною чарівністю і акторськими здібностями. Все це дозволяє їм майстерно маніпулювати іншими людьми заради особистої вигоди. 

Холеричний темперамент

Втім, яким би не був чарівним соціопат, він геть позбавлений здатності до взаємної співпраці з колегами або партнерами. Вони не вміють взаємодіяти в команді і завжди ставлять свої інтереси вище за все. Поспілкувавшись з соціопатом, зовсім скоро ви зрозумієте, що цю людину не цікавить нічого, крім особистої вигоди. Дуже часто цей тип особистості психологи зараховують до холеричного темпераменту. Психопати просунулися ще далі, освоюючи холодний розрахунок і злий умисел. Вони не тільки не думають про почуття інших людей, але і для досягнення своєї мети можуть використовувати агресивні методи. Вони розробляють довгострокові плани, в яких враховують будь-які дрібні деталі. Все це допомагає їм усунути будь-які бар'єри, які стоять у них на шляху. 

Відмінності в реакції тіла на насильство

Більшість людей, які дивляться в кіно криваві сцени насильства, помічають, як змінюються основні функції організму: частішає дихання, збільшується частота серцевих скорочень, відзначається пітливість долонь. Психопат демонструє протилежну реакцію на чужу біду. Бачачи кров і страждання, він стає спокійним. Саме ця якість змушує психопатів забути про страх і не боятися наслідків своїх нерозважливих дій.

Немає коментарів :

Дописати коментар