Захитування або морська хвороба: що робити

Літо — це, як правило, подорожі, парки і гойда­лки. Але все задоволен­ня від них може зіпсувати доволі поши­рена проблема — захитування.
Цей стан, який ще називається кінетозом, пояснюють сильною ре­акцією вестибулярного апарату на монотонне коливання. Люди по-різному переносять морсь­ку хворобу, когось лише нудить, в інших болить голова, а буває, що й різко знижується тиск, порушується серцевий ритм. Найважче особи, схильні до кінетозу, переносять тривалі морські чи авіаподорожі. Причо­му ще кілька годин і навіть днів після них люди можуть потерпати від сла­бкості, болю голови, запаморочення, нудоти.

Хто частіше потерпає від кіне­тозу

За статистикою, жінки стражда­ють від захитування частіше, ніж чоловіки. Причому представниці слаб­кої статі особливо чутливі до монотонного коливання під час критичних днів. Дуже дошкуляє морська хворо­ба і дітям віком від трьох до дванад­цяти років.
Підсилює прояви кінетозу не лише підвищена чутливість вестибулярно­го апарату, а й загальна перевтома, хронічний гастрит, жовчнокам'яна хвороба, серцево-судинні недуги. Сприяє захитуванню і вживання спиртного перед поїздкою, тому цього категорично не слід робити. Не варто планувати далекі поїздки авто­мобілем, морським транспортом і у сильну спеку. У прохолодний час доби перебіг морської хвороби, як правило, легший.

Як справитися з симптомами «захитування»

Можна приймати спеціальні та­блетки проти так званої морської хвороби. А ще корисно за кілька днів до поїздки (польоту) приймати сор­бенти (наприклад, активоване вугіл­ля), щоб звільнити організми від то­ксинів. Це слід робити двічі на день між прийомами їжі. Не варто їсти пізніше, ніж за 1,5-2 години до по­їздки. І категорично відмовтеся від жирних страв та напоїв, що містять кофеїн (чай, кава). Краще лише випи­ти м'ятного настою з лимоном. Якщо подорожуєте морем, прихопіть із собою порізаний лимон, солені огірки, кислі льодяники.
Важливо також тренувати ор­ганізм за допомогою ігор і спеці­альних вправ. Ефек­тивними для тренування вестибуляр­ного апарату є спортивні ігри (фут­бол, теніс, волейбол) і регулярне за­няття танцями. Ці фізичні вправи, що тренують рівновагу тіла та призвича­юють його до обертових рухів, пос­тупово знижують поріг вестибуляр­ної чутливості, таким чином зменшуючи прояви морської хвороби.
Якщо вас регулярно захитує в транспорті, не слід під час руху чита­ти. Дітям не дозволяйте грати в ком­п'ютерні ігри. Це задіює механізми виникнення захитування. "Обманути" вестибулярний апарат допомагає не­велика хитрість: постукування нога­ми з п'ятки на носок.

Вправи для тренування вестибулярного апарату

  1. Станьте, ноги — на ширині пле­чей. Повільно нахиляйте голову впе­ред так, щоб підборіддя вперлося у груди. Далі — максимальний нахил голови назад. Виконайте вправу 6-10 разів.
  2. Стоячи, повільно повертайте го­лову вправо-вліво, по 5-10 разів у кожен бік. 
  3. Стоячи чи сидячи, робіть повільні колоподібні рухи головою вправо, потім наліво 4-5 разів.
Вправи слід виконувати щодня вранці і ввечері.

Контроль за дихання

Усвідомлений контроль задихан­ням дасть змогу управляти життє­вою силою і покращити захисні ба­р'єри вашого організму. Кожну вправу виконуйте кілька разів (у вас має бути відчуття комфорту під час виконання).
  1. Позиція — стоячи. Тримайте спину рівно. Вправу виконуйте без напруги. Підніміть руки вгору через боки і затримайте дихання на 32 секунди. Видихайте повільно, опуска­ючи руки.
  2. Позиція — стоячи. Витягніть руки перед собою. Повільно вдих­нувши, затримайте дихання і від­ведіть руки назад, стиснувши кула­ки. Різко видихаючи ротом, по­верніться у вихідне положення — руки перед собою.
  3. Позиція — стоячи. Глибоко вдихніть і на паузі перед видихом опишіть руками кола, вперед і на­зад. Різко видихніть через рот. По­зиція — стоячи біля стіни на відстані витягнутих рук. Зробіть вдих. На па­узі після вдиху поволі відтисніться від стіни. Ви повинні відчути, як на­пружується і розтягується грудна клітка. Видихніть через рот.
  4. Позиція — стоячи. Покладіть руки на стегна. Зробіть вдих. На ви­диху нахиліться вперед, на вдиху — поверніться у вихідне положення. На наступному видиху відхиліться назад, на вдиху — поверніться у вихідне положення. На наступних двох циклах видих-вдих зробіть на­хили в боки, направо і наліво.
  5. Позиція — лежачи на животі. Руки спираються на підлогу на рівні плечей. Вдихніть. На паузі після вдиху відтисніться від підлоги яко­мога повільніше. Різко видихніть ротом.

Немає коментарів :

Дописати коментар