Хронічний аденоїдит у дітей: симптоми і лікування

Кожному батькові доводилося чути, як його дитина "хрюкає" носиком. Причиною такої поведінки може стати що завгодно: застуда, бактеріальна інфекція, алергічна реакція, вроджена аномалія будови носа і так далі. Оцінити стан малюка і вжити заходи, спрямовані на усунення чинників, допоможе лор-лікар. Одним із діагнозів, який знаходиться на слуху в батьків, є хронічний аденоїдит серед дітей. Сьогодні ви зможете дізнатися про це захворювання багато корисної інформації.

Кілька слів про патологію 

Хронічний аденоїдит у дітей, симптоми і лікування якого будуть представлені вашій увазі, викликається низкою факторів. Причиною його виникнення може стати вірусне захворювання, бактеріальна інфекція, алергія, або навіть банальне переохолодження організму. Як тільки імунітет знижується, хронічний аденоїдит (у дітей) загострюється. Тому часто банальна застуда вимагає складного лікування. По суті, аденоїдит – це запалення носоглоткової мигдалини. Її не видно звичайним оком, тому про патологічний процес можна дізнатися тільки по певних симптомах. Однак лор-лікар запросто може оглянути лімфоїдну тканину і розповісти вам про її стан. У більшості випадків хронічний аденоїдит викликаний неправильним або несвоєчасним лікуванням гострої форми захворювання. 

Як уявляють хворобу батьки: симптоматика

Хронічний аденоїдит у дітей (фото мигдаликів наведено для вашого ознайомлення) батьки запросто можуть пропустити. Багато батьків помилково вважають, що запалення носоглоткової мигдалини завжди супроводжується високою температурою, кашлем, зеленими соплями та іншими ознаками, схожими з простудними симптомами. Але це далеко не так. Часто патологія може протікати у прихованій формі. Тобто хворобу обов'язково побачить отоларинголог. Навіть педіатр під час чергового профілактичного огляду здатний запідозрити патологію. Батьки ж чекають якихось явних ознак хвороби, щоб почати лікування. Буває і так, що у дитини виник гострий аденоїдит. Неправильне лікування або його відсутність призводить до того, що захворювання переходить в хронічну форму. Виражена симптоматика при цьому усувається, а батьки помилково вважають, що дитина поступово виздоровлює.

Як же визначити, що у вашого чада хронічний аденоїдит

У дітей симптоми можуть бути явними і прихованими. Що можна виявити самостійно? На жаль, батьки не в змозі достовірно поставити цей діагноз, якщо вони не мають медичної освіти. Але вас обов'язково повинні насторожити наступні симптоми: 
  • малюк не дихає носом, у нього весь час відкритий рот; 
  • уві сні дитина може видавати свистячі звуки (від важкого дихання до хропіння); 
  • сон стає неспокійним, тривожним; 
  • у малюка знижується працездатність, зникає потяг до нових знань;
  • дитина апатична, емоційна, примхлива; голос набуває хрипкі нотки. 
В загостреній формі хронічний аденоїдит у дітей має наступні симптоми: нежить з рясним відділенням густого слизу (іноді вона може видавати неприємний запах), підвищена температура тіла, головний біль. Тривала відсутність лікування формує так зване аденоїдне обличчя. У цьому випадку ви можете спостерігати дитину зі згладженими носогубними складками, зміною форми черепа і деформацією прикусу. Відразу слід заспокоїти стурбованих родичів: якщо лікувати хронічний аденоїдит правильно, у дітей ці симптоми не з'являться.

Ознаки, які діагностуються лікарем

Як ви вже знаєте, напевно визначити проблему може тільки досвідчений лікар. Покажіть малюка отоларингологу. Під час огляду спеціаліст може побачити наступні ознаки хвороби:
по задній стінці глотки стікає густий слиз (може бути каламутний, зеленуватий або гнійний);
носові проходи гипереміровані, запалені і набряклі;
почервоніння навкологлоткового кільця;
збільшення мигдаликів у горлі і лімфовузлів, розташованих поблизу вогнища інфекції;
екзема біля основи носових ходів.
При пальпації лікар промацує збільшений у розмірі мигдалик. Він може бути трохи більшим від норми, середньої величини або перекривати носове дихання повністю. Відповідно до цієї діагностики встановлюється стадія хвороби. У подальшому лікар бере мазок для лабораторного дослідження. Його результат покаже, якими саме мікроорганізмами викликана патологія і які препарати здатні її вирішити.

Чи потрібно лікувати хронічний аденоїдит

Від деяких батьків можна почути, що вони не бажають лікувати хронічний аденоїдит у дітей. Симптоми – кажуть мами і тати – пройдуть самостійно з віком. І в деяких випадках така думка виявляється правильною. Але лікарі не рекомендують повністю відмовлятися від терапії. Обов'язково потрібно лікувати загострення аденоїдиту і регулярно проводити його профілактику. По суті, ця патологія дійсно є віковою. Хронічний аденоїдит частіше вражає дітей від 3 до 7 років. Це саме той вік, коли дитина починає входити у великі колективи (дитячі садки). Ні для кого не секрет, що там малюки хворіють часто. Таким чином вони набувають імунітет. Незважаючи на всі міркування і міркування з приводу патології, кожному з батьків буде корисно знати, як лікувати хронічний аденоїдит у дитини. 

Препарати для місцевого застосування 

Таке захворювання, як хронічний аденоїдит у дитини (3 роки або в більш старшому віці) передбачає постійне очищення мигдаликів. Якщо не проводити такі процедури, то бактерії будуть розмножуватися безперервно. Цей процес призведе до того, що лімфоїдна тканина стане самостійним джерелом хвороби, резервуаром інфекції. Зараз є маса зручних засобів для промивання носових ходів та очищення аденоїдів у дітей («Аквамаріс», «Долфін», «Аквалор», «Риностоп»). Всі вони можуть застосовуватися без призначення лікаря. При латентному перебігу хвороби досить проводити гігієнічні процедури вранці і ввечері. А ось загострення патології передбачає промивання носових ходів до 6-8 разів на добу з подальшим використанням медикаментів. Хронічний гнійний аденоїдит у дитини передбачає застосування протимікробних засобів, антисептиків і протизапальних препаратів. «Ізофра» - антибіотик для місцевого використання. Випускається у вигляді спрею, але, перегорнувши флакон можна використовувати як краплі. «Полідекса» - препарат з антибактеріальною дією, який має здатність полегшувати дихання (за рахунок вмісту в ньому фенілефрину). Дозволений дітям до 2,5 років. «Протаргол» або «Сиалор» - краплі на основі іонів срібла. Надають підсушувальну, антисептичну дію. Застосовуються з народження (якщо немає протипоказань). «Аваміс» - кортикостероїдний препарат. Чинить протизапальну, протинабрякову дію. Призначається з 2 років. «Піносол» - рослинний масляний медикамент, надає регенеруючу і протизапальну дію. Призначається дітей з 3 років. Не слід використовувати судинозвужувальні краплі при лікуванні хронічного аденоїдиту. Застосовувати їх можна не більше 3-5 діб, а по закінченні цього часу всі симптоми хвороби повернуться. Використання таких препаратів у даному випадку виявляється марним.

Підвищуйте імунітет дитині

При лікуванні хронічного аденоїдиту дитина потребує вітамінів. Якщо є можливість, то краще отримувати їх з натуральних продуктів: овочів і фруктів. Вітамін С міститься у багатьох цитрусових, зелені, капусті. Він допомагає підтримати імунітет, зміцнює захисну функцію. Вітаміни групи В беруть участь у кровотворенні, це важливо під час регенерації тканин. Вітамін Е присутній в рибі і деяких горіхах, прискорить загоєння мигдалини. Якщо повноцінного харчування ви надати не можете, то необхідно давати дитині вітамінні комплекси. Які підійдуть для вашого чада – розповість лікар. Це можуть бути таблетки «Вітрум», «Мультитабс», «Піковіт» або щось інше. Важливо підібрати комплекс у відповідності з віком. Суперечки про можливості застосування імуномодуляторів при хронічному аденоїдиті не вщухають донині. Багато сучасних медиків воліють призначати такі засоби, як «Реаферон», «Інтерферон», «Лікопід» або гомеопатію «Афлубін», «Анаферон». Інші фахівці схильні до того, що подібні препарати не дозволяють імунітету відновитися самостійно. Давати імуномодулятори чи ні – особиста справа кожного батька. 

Хірургічні втручання

За допомогою операції може коригуватися хронічний аденоїдит серед дітей. Лікування відгуки має різні. Одні батьки розповідають, що дитині видалили аденоїди, після чого всі проблеми вирішилися. Інші повідомляють, що операція пройшла даремно, так як через деякий час все повернулося. Можливо, в цьому є вина лікарів, які проводять операцію? Так чи інакше, аденотомія виконується під наркозом. За допомогою довгих щипців мигдалини видаляються лише частково. Маніпуляція проводиться без всяких розрізів, доступ здійснюється через глотку і ніздрі. Показанням до хірургічного втручання є завершальна стадія хвороби, коли носове дихання дитини повністю перекривається запаленими аденоїдами.

Профілактика хвороби 

Профілактичні заходи повинні проводитися постійно. Основні рекомендації, які дають лікарі, виглядають наступним чином:
  • Загартовування посилює опірність організму. Процедури можуть бути самими різними: від ходіння по підлозі босоніж до обливання холодною водою. Підберіть для вашої дитини індивідуальні заходи. 
  • Повноцінне харчування і рясне пиття. В організм малюка зобов'язаний надходити цілий комплекс вітамінів і мінералів. Їжа повинна бути корисна і різноманітна. Регулярне пиття запобігає заселенню мигдалин патогенними мікроорганізмами. 
  • Обробка носа лізатами бактерій. Відомий препарат «Ірс-19» містить у своєму складі мікроорганізми, які допоможуть запобігти часті застуди і нежить. 
  • Прийом бактеріофагів. Ці засоби являють собою віруси, які ефективно знищують мікроби і бактерії. Бактеріофаги є нововведенням, але вже зараз зарекомендували себе з хорошого боку. 
  • Поїздка на курорти. Дитині корисно дихати морським повітрям. По можливості відвідуйте санаторії. Деяким діткам видаються безкоштовні путівки на лікування за певними показаннями.

Немає коментарів :

Дописати коментар