Красоля велика: лікувальні властивості

Цю рослину використовують не тільки для озеленення, а й для виготовлення ефективного засобу проти імпотенції та стенокардії.

Як виглядає красоля і як її заготовляти

Інколи красолю, що рясно цвіте з червня й аж до приморозків, називають капуцином — за гостроверху форму квітки, яка нагадує каптур католицького монаха, або ж жартівли­во кажуть на неї "карди­нальський салат".
Цю декоративну рослину викори­стовують не тільки в садових компо­зиціях, на клумбах, для озеленення альтанок, створення огорож. Красо­лю широко застосують для лікуван­ня та в кулінарії.
Для цього збирають надземну ча­стину рослини та насіння. Оскільки красоля швидко відростає, траву мо­жна збирати 2-3 рази за період ве­гетації, зрізаючи вкриті листям квітучі стебла. Сушать їх, розстеливши тон­ким шаром, під укриттям на відкри­тому повітрі. Плоди збирають у міру їх достигання і досушують на повітрі чи у сушарках при температурі 40 градусів, після чого вилущують насін­ня.

Види красолі

Зазвичай розводять два види кра­солі: кучеряву і кущову. Обидва вони їстівні й однаково цілющі. Основна речовина, що перетворює красолю то на пікантні прянощі, то на ліки, — це бензилгірчична ефірна олія, яка має антибактеріальну і протигрибко­ву дію. Тому на батьківщині цієї рос­лини, у Перу, свіже листя здавна ви­користовують не тільки у стравах, а й для обробки ран, особливо інфіко­ваних.
Відомо також, що одна зі складо­вих частин ефірної олії красолі — тропеолін — поліпшує венозний кровообіг. Це ефективний засіб і для хворих на стенокардію: напад може зняти через 2-3 хвилини після вжи­вання 5 — 10 крапель тропеоліну. Бензилгірчична олія, виділена з рос­лини, має цитотоксичні властивості.

Красоля: лікувальні властивості

  1. Протягом сторіч насіння красолі, зібране у вересні, використовували як засіб для
    лікування імпотенції. На­сіння розтерти на порошок, потім ча­йну ложку залити склянкою окропу, обгорнути, настоювати протягом 2 годин. Випити за два рази. 
  2. У народній медицині настій надзе­мної частини рослини призначають внутрішньо при лікуванні анемії, ате­росклерозу, порушення обміну речо­вин, гіпертонії, цинги, бронхітів і се­чокам'яної хвороби. Допомагає він і при різних висипах на шкірі. Підсо­лоджений медом настій трави кра­солі використовують для полоскан­ня ротової порожнини при дитячій молочниці (пліснявці), а листя росли­ни — для приготування вітамінного салату. 
  3. Настій трави. 20 г сировини на 200 мл окропу й нагрівають на киплячій водяній бані протягом 5 хвилин, на­стоюють півгодини, проціджують, відтискають, доводять теплою кип'я­ченою водою до початкового об'єму. Вживають по 3 столові ложки тричі на день. 
  4. Сік свіжих листочків. По 10-20 г на день при хронічному бронхіті. Ко­рисний при свербежу голови й ко­рості, а також як засіб проти випа­дання волосся — слід його втирати у шкіру голови. 
  5. Рецепт лосьйону для волосся. По 100 г свіжого листя красолі та листя кропиви залити 0,5 л 40% спирту, на­стояти 15 днів, збовтуючи, і проціди­ти. Настоянку втирати в шкіру голови через день. Обережно використову­вати, зважати на очі. 
  6. Сік використовують для лікування запалення сечовивідних шляхів (піє­лонефритів), гострих і хронічних ци­ститів і неспецифічних уретритів. При­значають його по 1 десертній ложці тричі надень. 
  7. Насіння. Потовчене з цукром насіння вживають по 1-2 г 3-5 разів на день при гострих і
    Кардинальський салат
    хронічних запальних не­дугах сечовивідних шляхів, бронхіті та грипі. 
  8. При інфекції сечовивідних шляхів у дітей: потовчене листя красолі великої змішати з чайною ложкою лимонного соку і чайною ложкою оливкової олії. Відразу дати з'їсти дитині. Так робити щодня між обідом і вечерею протягом двох тижнів. 
  9. З красолі роблять лікувальний салат. Квітки і листя змішати із зеленою ци­булею (1:1), заправити сметаною чи олією. Або свіже листя залити окро­пом, прокип'ятити 3 хвилини, відціди­ти. Такий салат має протицинготні вла­стивості. 
  10. Надзвичайно популярна красоля у Франції. Ще в давні часи французькі ченці високо цінували її, вважаючи дже­релом молодості та здоров'я. З красо­лею робили кардинальський салат, зберігаючи його рецепт у глибокій тає­мниці. Французи першими почали ви­користовувати цю рослину з лікуваль­ною і кулінарною метою. І в наш час французи додають квітки красолі у страви для надання їм більшої пікант­ності. 
  11. Рецепт кардинальського салату. Молоде листя промити, дрібно посік­ти на тарілці (щоб уникнути втрати соку), додати декілька крапель лимон­ного соку, кріп, дрібно порізаний болгарський перець, вимішати, заправити сметаною і прикрасити квітками. 
  12. Великі недостиглі зелені насінини красолини, які за формою нагодують зморщений горіх, варять в оцті та вжи­вають як приправу до м'яса, замість ка­персів. 
  13. З сухого листя красолі роблять чудо­вий чай. Беруть 1 столову ложку сиро­вини на 250 мл окропу, настоюють 15 хвилин і п'ють ковтками. 

Немає коментарів :

Дописати коментар