Алергія на молоко: лікування і профілактика

Загальні відомості

Алергія на молоко - це реакція організму на протеїн молока - казеїн. Деякі люди негативно реагують на коров'яче молоко, але вони нормально переносять овече або козяче молоко. Інші ж не можуть вживати будь-яких молочних продуктів. Власне, раннє введення в раціон дитини коров'ячого молока і молочних сумішей на його основі визнається сучасними алергологами одним з найбільш вагомих чинників, який впливає на зростання кількості алергічних захворювань. Білки коров'ячого молока не підходять для ще не сформованої травної системи маленьких дітей, і великі фрагменти не розщеплених молекул казеїну викликають надмірну імунну відповідь. Організм їх розпізнає як чужорідну речовину і починає вироблення специфічних антитіл, що проявляється у вигляді алергічної реакції.
Необхідно відрізняти алергію на молочний білок від непереносимості молочного цукру (лактози). Останнє захворювання по суттю не є алергією, а нездатністю організму перетравлювати молочні цукри через недостатність ферменту лактози. Недостатність ферменту, як правило, проявляється непереносимістю материнського і/або коров’ячого молока. Розрізняють первинну (вроджену) і вторинну (набуту) непереносимість лактози. Перша пов'язана зі зниженням рівня ферменту лактози після припинення грудного вигодовування. Вторинна непереносимість лактози може виникнути при захворюваннях, що супроводжуються ураженням слизової оболонки кишечника (діарея, лямбліоз, резекція кишечника та інші).
Обидва ці захворювання викликають серйозні розлади в роботі травної системи, і в обох випадках практично єдиним лікуванням є безмолочна дієта.
Основними симптомами алергії на молоко є, в першу чергу, порушення функції шлунково-кишкового тракту. Симптоми включають спазми шлунка, нудоту, блювоту, діарею, свербіж у роті та горлі. Ці прояви алергії частіше зустрічаються у дітей.
Шкірна реакція включає кропив'янку, свербіж, почервоніння, атопічний дерматит, ангіоневротичний набряк. Шкірна реакція характерна для дітей. У дітей алергія на молоко супроводжується екземою, нежиттю і хрипами. Іноді вона може виявлятися тільки у вигляді коліків, блювоти, діареї, закрепу і недостатнього набору маси.
Симптоми можуть бути більш гострими при наявності реакціі на інші алергени, наприклад пилок або цвіль. Тютюновий дим, стрес і застуда також можуть посилити симптоми.

Лікування і профілактика

При алергії на молоко основні рекомендації здебільшого стосуються зміни дієти. З додаткових запобіжних заходів можна порекомендувати наступне.
По-перше, утримайтеся від косметичних процедур і косметичних засобів, у склад яких може входити молоко, молочна сироватка та інші молочні продукти.
По-друге, якщо у вас алергія на коров'яче молоко, ретельно вивчайте склад продуктів на етикетках і уточніть у алерголога, під якими назвами може зустрічатися небезпечна для вас речовина. Наприклад, це можуть бути альбумін, лактальбумін, казеїн, казеїнат, сироватковий білок і так далі.
Перелік продуктів яких необхідно уникати:
  • вершки для кави; 
  • вершкове і топлене масло; 
  • сметана;
  • соєвий сир (тофу); 
  • супові суміші, сухі та консервовані бульйони; 
  • сухі сніданки; 
  • сухі вершки; 
  • сухе молоко; 
  • сироватка; 
  • тверді сири; 
  • творог;
  • пряжене молоко; 
  • незбиране та знежирене молоко; 
  • шоколад.
Дітям, які хворіють алергією на молоко, необхідно дуже грамотно скласти дієту, щоб компенсувати потребу в кальції, оскільки його основне джерело - молоко - повністю виключається з раціону. Дієтолог допоможе підібрати збагачену кальцієм безмолочну суміш, а також розробить схему збалансованого харчування, щоб дитина могла розвиватися нормально. Те саме, але дещо в меншій мірі, відноситься і до дорослих, а щоб заповнювати добову потребу в кальції необхідно вживати горіхи, темно-зелені овочі, рибні страви, приготовані разом з кістками.

Немає коментарів :

Дописати коментар