Пронація і супінація - що це таке? Пронація і супінація передпліччя, кисті, стопи

У даній статті ми розповімо про такі поняття, як пронація і супінація. Розглянемо принципи їх дії і роль в спорті.

Ознайомлення з поняттям

З точки зору анатомії пронація і супінація - це обертальні рухи кінцівок, керовані групами м'язів спеціального призначення. А вивчає роботу м'язових груп тіла людини така наука, як біомеханіка, яка з'явилася порівняно недавно - в 70-х роках минулого століття. Це медичний напрямок займається вивченням ряду найважливіших проблем, які виникають в організмі людини в процесі руху. Ті дані, які були отримані в результаті досліджень, надають велику допомогу спортсменам і пацієнтам з порушенням рухової функції. 

Ротація верхніх кінцівок 


Для того щоб було зрозуміло, про що йде мова, слід вивчити всі рухи на прикладі певних дій. Потрібно опустити руку і зігнути її в ліктьовому суглобі, зафіксувавши при цьому кисть так, щоб великий палець долоні дивився вгору, а всі решта пальці - вперед. Тепер робите обертальний рух пензлем таким чином, щоб рух великим пальцем виконувалося у напрямку всередину і вниз. При цьому вся кисть поступово змінить своє положення з вертикального в горизонтальне, а внутрішня її сторона (долонею) виявиться внизу. Саме дані маніпуляції пензлем і, отже, передпліччям звуться "пронація". Тепер слід змінити положення кисті з того, в якому долоня перебувала внизу і провертати її в протилежному напрямку так, щоб в результаті долоня опинилася вгорі. Ці обертальні рухи кисті та передпліччя звуться "супінація". З цього робимо висновки, що пронація і супінація - це протилежні по напрямку руху, за які відповідають м'язові групи спеціального призначення - супінатори і пронатори. 

Нижні кінцівки: їх пронація і супінація 

Пронація і супінація нижньої кінцівки людини є важливою складовою даного поняття, і якщо на прикладі верхніх кінцівок все більш-менш зрозуміло, то з нижніми виникає питання. 

Пронація стопи - що це?

Так як на прикладі кисті все ясно, то зі стопою виникають деякі труднощі в плані уявлення про це. Але насправді все просто. Пронація стопи - це всього лише обертальний рух стопою всередину, а якщо бути більш точним - її властивість вивертатися назовні. В даному випадку нижні кінцівки і їх ротація, пронація, супінація виконують основну функцію, яка полягає в тому, щоб рівномірно розподіляти вагу. Найпростіший приклад пронації нижніх кінцівок - це прогин стопи при ходьбі або бігу. Пронація і супінація стопи необхідна, так як без неї людина втрачає здатність до пересування. Це той механізм, який робить стопу мобільною. Підводячи підсумок, можна сказати про пронацію стопи, що це просто необхідний процес біомеханіки людини. 

Роль ротації в спорті

Тепер розглянемо роль цих понять у спорті. Пронація і супінація - це рух, що виконується невеликими за величиною м'язовими утвореннями, про яких безліч спортсменів не знає. Наскільки важливі ці невеликі м'язи в процесі будівництва нашого тіла і досягнення спортивних результатів? Чи потрібно приділяти їм увагу під час тренувань? Відповідь: звичайно ж, так!
Так як пронатори і супінатори є дуже важливими м'язами, то і знати про їхнє існування повинен кожен, від новачка до досвідченого спортсмена. Як показує практика, в безлічі рухів беруть участь обертальні м'язи. Значить, весь комплекс м'язів, відповідальних за супінацію і пронацію, займає найважливіше місце в повсякденному житті людини і грає чималу роль в досягненні спортивних результатів. Обертальні м'язи є яскравим прикладом м'язів-антагоністів. Вони мають тісний взаємозв'язок, хоча служать для виконання протилежних функцій. Відомо, що супінатори сильніше м'язів-пронаторів. Гармонійного розвитку м'язів передпліччя практично неможливо досягти без супінаторів і пронаторів кистей, які добре розвинені. Ця частина тіла вимагає чимало зусиль і є важкою для опрацювання зоною. Знамениті бодібілдери завжди намагаються включити в свою програму тренувань вправи, які задіюють обертальну мускулатуру, так як саме вона ефективно зміцню і розвиває м'язову масу в цілому. Акцент на розвиток супінаторів і пронаторів роблять спортсмени, що представляють такі види спорту, як скелелазіння, армрестлінг, воркаут і багато інших, де використовуються обертання рук. 

Вправа для розвитку супінаторів

Яким же чином можна розвивати пронатори і супінатори? Для цього існує безліч вправ. Як приклад ми візьмемо таку вправу, як підйом гантелей з супінацією. Отже, як же його виконувати? Для початку з'ясуємо кілька моментів. Підйом гантелі з супінацією, який також називають підйомом на біцепс з супінацією, - це допоміжна вправа для прокачування біцепса. Саме вона включає в роботу супінатори (м'язи, що обертають кисть назовні) під час підйому гантелі. При супінації відбувається сильне скорочення біцепса і м'язів-синергістів, що і підвищує ефективність цієї вправи, в порівнянні з іншими. 

Чому ми використовуємо тільки гантелі? 

Тому що тільки з їх використанням ми можемо максимально розгорнути кисть. Пронація і супінація передпліччя в даній вправі, при належному і якісному виконанні, дасть хороший поштовх до розвитку необхідних силових показників. 

Як же виконувати вправу? 

Необхідно сісти на лаву, і взявши в кожну руку гантель, прийняти вихідне положення. При цьому долоні необхідно звернути всередину. Зробити глибокий вдих і почати піднімати одну з гантелей, а в момент, коли передпліччя буде паралельно до тіла, необхідно почати супінацію - розворот кисті назовні. У той час як гантель досягне верхньої точки, необхідно зробити невелику паузу і повернутися в початкове положення, розгортаючи кисть назад. Повторити те ж саме з гантеллю в іншій руці. Для досягнення кращого результату намагайтеся нерухомо тримати лікті під час підходу. При відхиленні ліктів від корпусу відбувається зсув навантаження з біцепса. Слід здійснювати розворот кисті тільки в момент, коли лікоть знаходиться під прямим кутом. Інакше це може призвести до травматичного навантаження на плечовий суглоб. А також не варто використовувати чітинг. Пронація і супінація кисті - це надзвичайно важливі моменти, що дозволяють якісно і максимально ефективно використовувати цю вправу для досягнення необхідних результатів. 

Ротація плеча 

Крім ротації м'язів передпліччя і біцепса, важливу роль в повсякденному житті і спорті грає також пронація і супінація плеча. Чому варто звертати більше уваги на плече і його пронатори? Тому що такі групи м'язів, як велика грудний і найширший, які входять до числа найбільших м'язів нашого тіла, служать пронаторами плеча, і тому саме ці м'язи намагаються перш за все «накачати». При збільшенні сили і обсягу м'язи коротшають, і відбувається мимовільна пронація плеча. Все це іноді призводить до того, що у накачаних атлетів руки розходяться в сторони, а це надає їм дуже смішний вигляд. Щоб цього не сталося, потрібно приділяти на тренуваннях чималу увагу і супінаторам плеча. Це такі м'язи, як підостьова, мала кругла і задня частина дельти.

Немає коментарів :

Дописати коментар