Флегмони кисті: хірургічне лікування

Анотація: флегмони кисті - варіанти доступів і дренування.

Залежно від локалізації гнійного процесу вони бувають долонними і флегмони тилу кисті. Гній на китиці може скупчуватися в п'яти фасціальних просторах: серединному ложі долоні, просторі тенара, гіпотенара, під шкірою тилу та під апоневрозом тилу китиці.
Комісуральна (міжпальцева, підмозольна) флегмона. Гній найчас­тіше скупчується в міжфалангових просторах II—IV пальців і по лімфа­тичних шляхах може переходити на тильну поверхню китиці, в задав­нених випадках - у серединний простір долоні і тенар. Розкривають флегмону розрізом на рівні відповідних міжпальцьових проміжків на долонній поверхні китиці. Якщо гній поширюється на тил, вогнище розкривають у відповідному міжпальцьовому проміжку на тилу китиці. Розріз починають від дистальної борозни в III або IV міжкістковому проміжку і продовжують до основи проксимальної фаланги. Розсіка­ють долонний апоневроз, з-під якого витікає гній, рану дренують, а кисть іммобілізують.
Підапоневротичні флегмони серединного долонного простору поділяються на поверхневі (підапоневротичні) і глибокі (під сухожилкові). З глибоких флегмон гній по каналах черв'якоподібних м'язів може проникати на тильну поверхню міжпальцьових перетинок. Розріз починають від дистальної борозни в II або IV міжкістковому просторі до основи проксимальної фаланги на відтинку 5-6 см. Розсікають долон­ний апоневроз, звідки витікає гній, якщо гній не надходить, тоді проникають у глибокий підсухожилковий простір серединного фасціального ложа долоні. Рану санують, дренують, іммобілізують кисть. Іноді в процесі операції перев'язують і пересікають поверхневу артеріальну долонну дугу.
Флегмона тенара також нерідко ускладнюється флегмонами тилу кисті, куди гній проникає через верхній край короткого привідного м'яза І пальця. Розріз проводять паралельно і зовні від складки шкіри, що обмежує м'язи даного підвищення. Його не слід продовжувати в проксимально­му напрямку через небезпеку пошкодження гілки серединного нерва. Краї рани розводять, підніма­ють м'язи і випорожнюють гнійник, що на привідному м'язі великого пальця. На тилу китиці по зовнішньому краю II п'ясткової кістки через контрапертуру та м'язи проводять дренаж і іммобілізу­ють китицю.
Варіанти доступів і дренування
при різних видах флегмон
Флегмона гіпотенара рідко супроводжується поширенням гною в простір Пирогова. Розкрива­ють дану флегмону через розріз у найбільш випуклому місці.
Перехресна U-подібна флегмона розвивається при переході гнійного процесу з про­меневої сумки на ліктьову чи навпаки з поширенням гною в простір Пирогова. Дана патологія загрожує тотальним гнійним ураженням китиці з важкими септичними явищами та некрозом су­хожилків м'язів згиначів, а також ураженням зв'язкового апарату суглобів, що в свою чергу загро­жує втратою функції пальців чи навіть усієї китиці. Успіху в лікуванні можна досягти лише при широких розтинах за Клапом синовіальних сумок, сухожилкових піхв та Пироговського клітковин­ного простору.
Флегмони тильної поверхні кисті поділяються на підшкірні і підапоневротичні, що нерідко є наслідком проникнення гною з пальців і клітковинних просторів долоні, а також по каналах черв'якоподібних м'язів з глибоких долонних просторів.
Розкриваються поздовжніми розрізами з дренуванням і іммобілізацією китиці. Всі нагнійні про­цеси китиці і пальців бажано, окрім хірургічного лікування, доповнювати консервативним внутрішньовенним, під венозним джгутом, введенням антибактеріальних препаратів проти витікання крові (зважа­ючи на відсутність клапанів у венозній системі китиці). Джгут на передпліччя накладають на 30 хвилин.

Немає коментарів :

Дописати коментар