Кульбаба лікарська: корисні властивості. Рецепти народної медицини

На початку травня зацвітає на луках і галявинках куль­баба. Кульба­ба — одна з найпоширеніших на всій земній кулі рослин. Очевидно, тому в кульбаби цілий список назв.
У англійській, німецькій, італійській мо­вах у кульбаби грізна назва, що означає в перекладі "левиний зуб". Є менш страшні назви: коров'яча квітка, кільчаста квітка, со­нячний корінь, молочар, яєчна, хлоп'яча трава, ліхтарик, пушок, баранки, козачки, баба-куль, сліпа тютя та одуванчик.
Усі частини кульбаби мають гіркий білий молочний сік. У листі й квітках виявлено ві­таміни С і В2, каротин, лютеїн. А тому дієто­логи радять вживати в їжу кульбабині зе­лені листочки для стимуляції імунітету, пе­решкоджання розвитку атеросклерозу, а також виведення токсинів.
Використання кульбаби з лікарською метою відоме з часів глибокої давнини. Найбільшу славу рослина отримала як жо­вчогінний і кровоочисний засіб. На Закар­патті ходить легенда, як монахи з тамтеш­нього монастиря врятували австро-угорську королеву від невиліковної екземи на нозі за допомогою настою і мазі, приготовле­них на основі кульбаби. У давнину кульба­ба допомагала при важких пологах. У ки­тайській медицині її використовували для посилення лактації. У медицині Західної Європи препарати з кульбаби використо­вують при різних хворобах, а також при зобі та жовтяниці.
Ранньої весни корисно вживати сік із ли­сточків кульбаби (промити, ошпарити ок­ропом, пропустити через м'ясорубку, від­тиснути, розвести навпіл із водою). Прий­мати двічі на день по дві столові ложки за 20 хвилин до вживання їжі. Такий сік зміц­нює організм, корисний при запальних процесах шлунка (якщо понижена кисло­тність). Його використовують як легке проносне при хронічних закрепах, як жовчо­гінний засіб при захворюваннях печінки та жовчного міхура.

Кульбаба: рецепти

При каменях у печінці й жовчному міхурі також допомагає свіжий сік кульбаби. Він зменшує болі в суглобах при подагрі. Застосовують його як потогінний, сечогінний та жарознижувальний засіб. Дітям — по одній чайній ложці на день такий сік дають як лікувальний і профілактичний засіб від алергії. При вживанні цього соку в матерів, які годують немовлят, збільшується кіль­кість молока. А якщо пожувати помиті сте­бла (до 10 стеблин), коли вона цвіте, то мо­жна надовго понизити рівень цукру в крові.
Настої коренів застосовують при захво­рюваннях шкіри: висипах, вуграх, чиряках та інших (столову ложку подрібненого ко­реня залити склянкою окропу, кип'ятити 15 хвилин). Вживати по чайній ложці за 20 хви­лин до їди. Застосовують такий настій і для покращення травлення, лікування геморою та хронічних закрепів.
Сухим порошком у вигляді присипок лі­кують екзематозні дерматити або роблять, додаючи борошно та мед, мазь для лікува­ння екземи. Свіжі корені кульбаби (розтерті) прикладають на місце укусу отруйних ко­мах та тварин, а соком з коренів виводять сухі мозолі, бородавки, видаляють вугри, веснянки та різноманітні нашкірні плями.
Із квіток кульбаби готують відвар для вмивання: 2 столові ложки квіток кульбаби залити 0,5 л окропу, покип'ятити ще кілька хвилин, потім дати відвару охолонути, про­цідити й вмивати обличчя. Цей відвар при­значений для нормальної шкіри, ним мо­жна вмивати обличчя щодня або приготу­вати з нього косметичний лід. Листя куль­баби також можна застосовувати з косметичною метою.
Відбілювальна маска з листя кульбаби: 6—8 листочків кульбаби дрібно порізати, розтерти в порцеляновій посудині та змі­шати з 2 чайними ложками сиру. Перед тим як накласти маску, ластовиння, печінкові плями і чорні цятки слід змазати соком ку­льбаби. Тримати суміш на обличчі 15-20 хвилин, а потім зняти її косметичним шпа­телем і протерти шкіру кислим молоком.
З квіток кульбаби знахарі готують мазь від опіків: для приготування взяти 20 квіток кульбаби, 1 цибулину, 1 склянку нерафінованої соняшникової олії. Налити в кастру­льку олію, опустити туди кульбаби та дріб­но порізану цибулю і поставити на вогонь. Варити суміш при слабкому кипінні протя­гом 20 хвилин, потім зняти каструльку з во­гню і залишити на 8-10 годин.
Процідивши суміш через марлю, відтиснути, злити суміш у чисту стерильну баночку, закрити кришкою та покласти в холоди­льник. Змащувати місце опіку кульбабовою маззю щогодини протягом доби, не закриваючи рани, доки вона не вкриється кі­рочкою.
Навесні, коли свіжої зелені мало, з молодих листочків куль­баби можна приготувати вітамін­ний салат: взяти 100 г листочків кульбаби, замочити в теплій під­соленій воді на 40 хвилин. Потім дрібно порізати, додати варене яйце, зелену цибулю або 2 штуки редису, посалити, заправити ма­йонезом (сметаною, олією).
Болгарські чоловіки обожню­ють салат з листя кульбаби, при­готовлений таким чином: взяти 100 г листочків кульбаби, прова­рити у підсоленій воді приблиз­но 15 хвилин, поки листя не ста­не м'яким. Відцідити, нарізати, додати сіль, перець за смаком, 10 г зеленої цибулі, 1 чайну ложку лимонного соку, 1 столову лож­ку олії. Через годину подати до столу з бринзою.
Уже в давнину кульбабі як афродизіаку приділяли особливу увагу. Кілька листочків кульбаби або її жовтих суцвіть значно збі­льшують статеву силу чоловіка. У французів дотепер у великій моді так звана кульбабова дієта на ос­нові відвару для підвищення стате­вої сили: взяти 90 г трави і кореня кульбаби на 1200 мл води. Довес­ти до кипіння, процідити, дода­ти 3 курячі жовтки. Пити по 0,5 склянки тричі на день.
Корисний також є суп із куль­баби. У м'ясний бульйон поклас­ти моркву, цибулю, картоплю (2 штуки) і варити майже до готов­ності. Потім додати вимочені й дрібно порізані листки кульбаби 100 г), зелень петрушки, сіль за смаком і кип'ятити 5 хвилин. По­дати зі сметаною.
Ранньою весною (або восени) копають корені кульбаби. їх миють холодною водою, подрібнюють і сушать. Хто споживатиме каву з підсмажених коренів кульбаби, у того буде надзвичайно красивою шкіра, спокійний характер та ве­села вдача. Чайна ложка кореня на склянку молока тонізує кишечник, усуває хронічні закрепи, що особливо показано при гемо­рої. Цей засіб покращує обмін ре­човин та діє заспокійливо, тому таку каву радять пити увечері. Але хворим на гіпертонію, на жаль, цей чудовий напій протипоказа­ний, оскільки підвищує тиск крові. Якщо до підсмаженого ко­ріння кульбаби додати смажені жолуді та ячмінь у співвідно­шенні 1:2:7, то така кава (1 чайна ложка на склянку молока) пока­зана навіть тяжко хворим на цук­ровий діабет. Для здорових людей — це цілющий профілактичний і смачний напій.
Ось рецепт ерзац-кави з коренів кульбаби. Оброблене й підсуше­не на повітрі коріння порізати шматочками 2 — 3 см завтовшки і висушити в нежаркій духовці до світло-коричневого кольору. Підсмажене коріння кульбаби солодкувате на смак. Цукор, що міститься в корінні кульбаби, під час підсмажування карамелізується і надає відвару своєрідно­го кавового аромату й кольору. Потім подрібнити шматочки ко­ренів у кавомолці, змішати у спі­ввідношенні 1:1 з меленим цико­рієм. Для заварювання беруть 1 чайну ложку суміші на 1 склянку окропу. Цей напій має приєм­ний оригінальний смак, його можна пити з медом і лимоном. Між іншим, цей напій відомий як "кава Азави", і названий на честь відомого японського дієто­лога Ж. Азави. Він вважав свою ерзац-каву цілющою для хворих на артрит, ревматизм, а також для людей із захворюванням се­рця і нервової системи. Слід зау­важити, що дія кави з кульбаб протилежна дії натуральної — вона заспокоює і навіть допома­гає проти безсоння.
Дуже популярне в народі варен­ня з кульбаби. Існує декілька реце­птів його приготування, але най­більш популярні ось ці два.
1-й спосіб. Для приготування знадобиться 400 г квіток кульба­би, 1 кг цукру, 2 лимони, 500 мл води. Квітки кульбаб зібрати рано-вранці. Якщо їх було зірва­но в чистому місці, мити не по­трібно, щоб не втратити цінного пилку. Коли ж вони виросли в межах міста, слід ретельно поми­ти. Вилучити зелені квітконіжки,; а жовті пелюстки замочити в хо­лодній воді на 1 добу. Потім воду злити, пелюстки ще раз промити й змішати із дрібно нарізаним^ разом із цедрою лимонами. Су­міш помістити в каструлю з кипи лячою водою та кип'ятити 15 хви­лин. Отриманий відвар остуди­ти, процідити, додати у нього цу­кор і варити, постійно помішую­чи, доки маса густотою та кольо­ром не почне нагадувати мед (на це піде приблизно 1,5 — 2 годи­ни).
Готовий гарячий мед розфасу­вати у стерилізовані в духовці ма­ленькі баночки й закрити криш­кою або закатати. Якщо закриття банок негерметичне, слід зберіга­ти їх у холодильнику. Кульбабо­вий мед можна вживати замість справжнього, але він протипока­заний хворим на діабет.
2-й спосіб. Для приготуван­ня знадобиться 200 г квіток ку­льбаби, 1,5 л води, 2 лимона, 1,5 кг цукру. Пелюстки очис­тити від квітколожа, промити, залити окропом, накрити кри­шкою і дати настоятися 1 добу. Потім рідину злити й проціди­ти, а пелюстки відтиснути. З'єднати обидві отримані ріди­ни, додати лимонний сік та цукор і варити, помішуючи, до загуснення. Теплий сироп ро­злити у баночки та закрити гвинтовими кришками. Збері­гати цей мед у темному прохо­лодному місці. У процесі збері­гання сироп перетворюється на желе. Його можна мастити на хліб або додавати в чай від застуди.

Немає коментарів :

Дописати коментар