Баклажани: користь для організму

Улюблені баклажани... Багато хто з нетерпінням чекають літа, щоб поласувати цими чудовими плодами. Велика кількість страв, які можна приготувати з цим чудовим овочем, просто приголомшлива:  і тушковані, парові, у вигляді закуски та ікри. В будь-якому вигляді вони зберігають незабутній смак. Сьогодні ми докладніше розглянемо, яка шкоду і користь від баклажанів для організму. Виходячи з цього, можна зробити висновок, наскільки часто можна вживати їх у їжу. Баклажан - це абсолютно унікальний овоч, що володіє не тільки характерним фіолетовим кольором і довгастою формою, але і безліччю корисних мікроелементів, про які ми сьогодні поговоримо.

Як вибрати баклажани

Шкода і користь баклажанів в першу чергу залежать від якості самих плодів. Ці овочі бувають різних видів, тому забарвлення і форма не завжди бувають достовірними показниками. Є круглі і довгасті, білі та зелені види. Але найчастіше у нас на ринку зустрічаються звичайні довгасті фіолетові овочі. Обов'язково зверніть увагу на колір. Свіжий молодий баклажан темний, сухий і блискучий. При цьому чим молодший овоч, тим він темніший. Тому світлі, сірі, бурі баклажани купувати не варто - вони, швидше за все, будуть переспілими. Не забудьте ретельно обмацати плід: через темну поверхню можна легко пропустити підгнилі місця. Як вже говорилося, шкода і користь баклажанів залежать від того, наскільки овочі свіжі. Злежані вони себе зарекомендували не найкращим чином, тому купуйте стільки, скільки плануєте вжити в їжу відразу. Потім краще прикупити свіжі.

Що входить до складу баклажанів

Давайте подивимося, що ваш організм отримує, коли ви їсте баклажан. Це на диво смачний і корисний овоч сімейства пасльонових, тому влітку потрібно готувати його якомога частіше, якщо немає протипоказань. Шкода і користь баклажанів залежать і від того, як їх приготувати, але про це ми поговоримо трохи пізніше. Стиглі овочі містять клітковину і органічні кислоти, пектин. Крім того, вони багаті різними вітамінами. Це в першу чергу вітаміни А, Р, С, вся група В. Але цим набір не обмежується. Баклажан містить різноманітні дубильні речовини, натуральні цукри, білки і жири. У баклажанах присутні кальцій і магній, калій і фосфор, натрій і залізо, марганець і мідь, а також цинк, алюміній і кобальт. Така приголомшлива різноманітність мікроелементів і вітамінів і обумовлює ту популярність, яку мають баклажани. Користь і шкода для здоров'я визначається досить легко: якщо у вас немає серйозних протипоказань, значить, цей овоч обов'язково потрібно вживати в їжу регулярно. Це дозволить не тільки забезпечити організм необхідними поживними елементами, але і нормалізувати обмін речовин.

Користь синіх овочів

Ми вже розглянули, чим багаті баклажани. Користь і шкода для організму пояснюються наявністю біологічно активних речовин, причому тільки у виняткових випадках вони здатні нашкодити. У нормі вони приносять користь усім органам і системам організму. Саме баклажани м'яко регулюють рівень холестерину в крові. Завдяки цій властивості вони перешкоджають розвитку атеросклерозу, а значить, сприятливо позначаються на діяльності серцево-судинної системи. Здоров'я судин - це тривалість нашого життя, так що не можна не використати шанс продовжити їх молодість. Баклажан вкрай корисний при захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів. Це відбувається за рахунок того, що овочі мають м'який сечогінний ефект. Крім того, баклажан має незначний проносний ефект, тобто сприяє очищенню кишечника і жовчовивідних шляхів. Вживання цього продукту в їжу сприятливо позначається на роботі печінки, тому якщо з цим важливим органом не все гаразд, то варто вживати баклажан щодня. При цьому їсти багато овочів зовсім необов'язково - достатньо всього 1 столової ложки тушкованого продукту в день.
 Червоний кістковий мозок, імунітет і баклажан
Дивно, але воістину безмежні властивості баклажанів. Користь і шкода цього продукту залежать, в першу чергу, від способу приготування, але при правильному вживанні фіолетові овочі украй корисні для кісткового мозку і селезінки. Вони досить швидко нормалізують процеси кровотворення і склад крові. Щоденне вживання баклажанів сприяє підвищенню гемоглобіну і утворенню червоних кров'яних тілець. Якщо у вас анемія, то баклажан - це те, що лікар прописав.

Баклажани для схуднення

Дійсно, якщо ви плануєте тривалу дієту, то обов'язково включіть в неї ці чудові овочі. Вони низькокалорійні і дуже поживні, а значить, ви швидко насититеся, а рука не буде тягнутися за добавкою. Єдиний виняток - смажені баклажани. Користь і шкода цієї страви очевидні: сам овоч - це джерело корисних речовин і мікроелементів, але, просочений маслом, він перетворюється на повну протилежність. Якщо ви не в силах відмовитися від такого способу приготування синіх овочів, то перед смаженням наріжте їх шматочками і посоліть. Приблизно через 30 хвилин можна приступати до обсмажування. Є й інший спосіб: перед приготуванням покладіть шматочки на 10 хвилин у холодну воду - так вони теж вберуть менше масла. Не забувайте користуватися одноразовим паперовим рушником, який вбере зайвий жир. Але все ж такий спосіб приготування не можна назвати найкориснішим, тому давайте поговоримо про те, як ще можна приготувати цей овоч.

Як правильно їх готувати

Найкорисніше вживати баклажан в запеченому або тушкованому вигляді. Запечений у духовці з томатним соусом і спеціями, він з успіхом замінить смажений на сковороді. Навіть улюблену всіма баклажанну ікру можна приготувати без масла, просто протушкувавши овочі на повільному вогні. Вийде не менш смачно і дуже корисно для здоров'я. Відмінна і яскрава закуска виходить з баклажанів на грилі. Баклажан можна солити і сушити, маринувати. Існує навіть варення з баклажанів з легкою кислинкою і гірчинкою.

Показання до вживання баклажанів

Баклажан можна вживати практично всім. Його рекомендують здоровим і хворим, вагітним жінкам і літнім людям. А от дітям до 3 років давати його не слід. У баклажані міститься соланін, і незважаючи на те, що його попередньо вимочують, невелика кількість може зберегтися в овочі. Крім того, баклажан містить багато клітковини, яка важко перетравлюється і дуже мало калорій. А дітям потрібні саме калорії і енергія. Тому цей овоч більше підходить для схуднення або як гарніри і закусок, ніж в якості повноцінної страви.

Рецепти народної медицини

Як і багато інших дарів природи, використовують цей овоч не тільки для їжі. Для лікування деяких недуг застосовується шкірка баклажана. Користь і шкода цього продукту під питанням у прихильників офіційної медицини, проте народні лікарі стверджують, що з його допомогою можна позбутися від гіпертонії. Для цього шкірку потрібно подрібнити в кавомолці і приймати по чайній ложці перед сном. Хочете кинути курити? І тут допоможе баклажан. Нікотинова кислота, що міститься в плодах допоможе побороти дискомфорт, причому без шкоди для здоров'я.

Протипоказання

З обережністю потрібно вживати баклажан людям з різними захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Клітковина, якою багаті баклажани, може викликати загострення гастриту, розлади кишечника, загострення виразкової хвороби. При захворюваннях печінки і жовчного міхура теж слід порадитися з лікарем або вживати овоч потроху, прислухаючись до своїх відчуттів. Потрібно пам'ятати про те, що будь-яке протипоказання відносне, і навіть якщо за медичними мірками ви абсолютно здорові, але після вживання цього продукту відчуваєте дискомфорт, то слід проконсультуватися з лікарем або повністю відмовитися від вживання баклажанів.

Підіб'ємо підсумки

Баклажан - овоч надзвичайно корисний. Навчіться правильно його готувати. В першу чергу перестаньте смажити його на маслі - і отримаєте приголомшливий за своїми властивостями продукт. Він не тільки постачає ваш організм корисними мікроелементами, але й паралельно лікує і приводить в порядок обмін речовин, роботу внутрішніх органів. Крім того, цей овоч досить дешевий, особливо в сезон. Цілком можна бачити його на своєму столі кожного дня.

Немає коментарів :

Дописати коментар