Алергія на сою

Загальні відомості

Соя належить до сімейства бобових і є найбільш поширеним замінником тваринного білка для тих, хто дотримується вегетаріанської системи харчування. Але незважаючи на деякі переваги порівняно з протеїнами тваринного походження, соєвий білок може стати причиною харчової алергії.
Алергія на сою найбільш поширена серед малюків. Середній вік, в якому вона проявляється – 1-3 місяці, але більшість дітей переростає її до двох років. Ті ж, хто не переріс, продовжують хворіти алергією і в дорослому віці.
Ситуацію посилює і та обставина, що більшість людей хворіє алергією на кілька видів бобових, до яких відносяться, крім сої, квасоля, спаржева фасоля, боби, квасоля Пінто, турецький горошок (нут), цукровий горошок, чечевиця, лакриця, арахіс.
Симптоми алергії на сою можуть включати шкірні реакції: висипку, кропив'янку, екзему, свербіж, герпетичну лихоманку. З боку дихальної системи нерідко відзначається задишка, закладений ніс, риніт, загострення астми. Алергічна реакція також може спричинити коліт та інші захворювання шлунково-кишкового тракту, включаючи діарею.
Більш серйозні прояви алергії виражаються у вигляді набряку, лихоманки, загальної слабкості і нудоти, зниження кров'яного тиску.

Профілактика

Як уже згадувалося вище, більшість людей хворіють алергією на кілька видів бобових. Якщо лікар не встановив, який саме вид бобових викликає алергічну реакцію, необхідно уникати вживання всіх видів бобових.
Хоча соя і входить в основний список продуктів-алергенів, її широко застосовують у дієтичному харчуванні при непереносимості коров'ячого молока, а точніше алергії на молочний білок. Але при використанні соєвих сумішей для штучного вигодовування, треба пам'ятати про те, що у великих кількостях фітоестрогени (гормони рослинного походження, що містяться в сої) можуть бути небезпечними для маленьких дітей. У зв'язку з цим дуже важливо отримати кваліфіковану консультацію дієтолога.
Уникати вживання продуктів, що містять сою, досить нелегко, оскільки ви можете навіть не підозрювати, що той чи інший продукт містить сою. Як правило, соя активно використовується в ковбасній продукції і напівфабрикатах з рубаним фаршем (пельмені та інше) в зв’язку з тим, що її протягом тисячоліть традиційно застосовували в Китаї як замінник м'яса. Ця традиція належить буддійським монастирям, де м'ясо строго заборонялося вживати в їжу згідно релігійним розпорядженням. Тому не тільки для буддійських монахів, а й для мільйонів людей, що сповідували цю релігію, соя стала основним джерелом білка замість м'яса. Саме в буддійських монастирях майстерність приготування страв з соєвих продуктів досягла надзвичайно високого рівня. На жаль, досвід монастирських їдалень перейняли багато виробників м'ясної продукції, які в рецептури звичних сосисок і шинки вводять сою, але не завжди це вказують на упаковках.
Перед вживанням продукту завжди читайте склад на етикетці, навіть якщо вже вживали цей продукт. Справа в тому, що виробники іноді змінюють рецепти і додають нові інгредієнти.
При алергії на соєвий протеїн треба уникати таких продуктів, як соєве борошно, соєве молоко, паростки фасолі, соєві боби, соєвий сир (тофу), бобова паста (місо), соєвий соус, тамарі (вид соєвого соусу), соєва олія, темпе (коржі з ферментованих соєвих бобів), овочеві бульйонні концентрати, деякі суміші для годування немовлят, деякі види випічки. Крім цього соєве борошно використовується при виробництві деяких видів китайської локшини, тому китайська кухня мало підходить для людей з алергією на сою.

Немає коментарів :

Дописати коментар