Як перевірити легені? Методи обстеження легенів

Сьогодні ми розповімо, як перевірити легені. Є кілька способів. Всі вони будуть детально розглянуті в статті.

Навіщо перевіряти легені? 

Щоб оцінити здоров'я пацієнта, лікарю потрібно знати, наскільки правильно функціонують легені. Не тільки вогнищеві порушення можна визначити з допомогою того, як працює вищезгаданий орган, але і зробити висновки щодо інших порушень в організмі. Наприклад, багато хвороб серця безпосередньо відносяться певним чином до порушень функціональності легенів. Тому, як тільки виникають перші ознаки подібних проблем, це може вказувати на серцеве захворювання у людини.

Поширені захворювання 

Хронічні хвороби легенів поширюються швидко. За статистикою таких захворювань спостерігається більше половини. 
Найбільш часті патологічні відхилення від норми або патології дихальної системи:
  • Пневмонія – інфекційна хвороба легенів. Вона вражає в основному людей зі слабким імунітетом. 
  • Рак легенів або онкологія - ураження клітин органу злоякісною пухлиною. 
  • Хронічна обструктивна хвороба легень. Через аномальну запальну реакцію тканин легенів на зовнішні подразники обмежується потік повітря в дихальні шляхи і людині важко дихати. 
  • Астма. Це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, частіше алергічної природи. 
  • Бронхіти – хвороба, що характеризує запалення бронхів. 

Види і методи обстеження легенів 

Рентгенологічне дослідження легень передбачає знімок грудної клітки. Розрізняють кілька видів такої діагностики: найвідоміший метод, як перевірити легкі, з допомогою якого можна розглянути зміни в будові легеневої тканини, знайти ділянки ущільнення або порожнисті порожнини, визначити, чи є рідина або повітря в плевральній порожнині. Рентгенівським апаратом можна створити зображення і потім вивести на екран. Такий вид дослідження проводять в реальному часі. Називається він - рентгеноскопія. Головний мінус такої діагностики – не можна розглянути дуже маленькі вогнища патології, яка вже почала розвиватися. Рентгенівський апарат також використовується для такого дослідження, як рентгенографія. Але цей метод передбачає фіксацію зображення на плівці без виводу на екран. З його допомогою можна побачити навіть незначні зміни.
Безліч хвороб можна виявити, використовуючи рентгенографію: туберкульоз, пневмонію, аномалії розвитку легенів. Часто робити процедуру не можна, так як можна отримати велику дозу опромінення. Рентген легенів дитині можна робити тільки в крайньому випадку, якщо не можна поставити діагноз за допомогою інших методів дослідження. За таким же принципом дії, як і рентгенографія, розрізняють ще один метод під назвою флюорографія. Тут також зображення легень друкується на плівці або виводиться на монітор. Мінус флюорографії в низькій якості зображень. Низький вплив радіації на людину при цьому методі робить його можливим для того, щоб проводити масові профілактичні дослідження. 

Як перевірити легені на рахунок онкології? 

Більш ретельне дослідження легень можна отримати, використовуючи комп'ютерну томографію. Поперечні зрізи грудної клітини та інших органів на зображенні виходять дуже чіткі. Цього не можна побачити за допомогою трьох вищеописаних методів. На томографії видно, як змінилася легенева тканина або трахея, бронхи і лімфатичні вузли.

Бронхографія 

Рентгенографія, яка проводиться під анестезією, потрібна для спостереження за станом бронхів. При бронхографії використовується контрастну речовину, що вводять у просвіт бронхів. Так як речовина не пропускає рентгенівські промені, зображення виходить контрастним. Якщо розширені бронхи або є абсцеси і каверни в легенях, а також новоутворення, то за допомогою бронхографії це можна буде легко побачити.

Ендоскопічне дослідження 

Ендоскопічне дослідження передбачає введення ендоскопів (оптичних приладів) всередину для того, щоб розглянути і обстежити внутрішні органи на наявність різних патологій. Про те, як перевірити легені, не вдаючись до допомоги рентгена, зможе розповісти лікар. Тим більше коли перевірка потрібна маленькому пацієнту, адже рентген легенів дитині робити не можна. Оглянути слизові оболонки трахеї і бронхів можна за допомогою бронхоскопії. Проведення даного дослідження роблять під місцевою анестезією, що захищає пацієнта від неприємних відчуттів. В трахею вводять бронхоскоп, до якого прикріплюють щипці, для того щоб взяти зразок тканини, витягти сторонній предмет або видалити поліпи, а також мініатюрну камеру та інші прилади. Можливий візуальний огляд внутрішньої поверхні бронхів і трахеї, біопсія або знімок бронхів за допомогою даної діагностики. Цей метод може виявити ерозію, виразку або пухлину, а також лікувати бронхоектатичну хворобу та запальні процеси легень.

Торакоскопія 

Ендоскопічне дослідження оболонок легенів проводять з допомогою торакоскопа. При торакоскопії його вводять в плевральну порожнину під наркозом. При цьому попередньо робиться прокол у грудній клітці. Огляд легенів у режимі реального часу, знімки і пробу тканин можна зробити при торакоскопії. 

УЗД

Для виявлення накопичення рідини в оболонках легенів (плевральних випотів) використовується ультразвукове дослідження легенів. Через альвеоли неможливо проникнення ультразвукових хвиль. тому застосування даного методу обмежено. Контроль проведення пункції або введення дренажної трубки для відкачування повітря, рідини робиться з допомогою УЗД легенів.
Визначити дихальний обсяг легенів, ступінь дихальної недостатності можна з допомогою спірометрії.

Плевральна пункція 

Оболонка легень досліджується з допомогою плевральної пункції. Через невеликий прокол береться шматочок тканини. Діагностику проводять під місцевим знеболенням. Якщо є підозри на плеврит, пухлину або плевральний випіт, то призначають дану процедуру.

Дослідження виділень 

Слизові виділення з дихальних шляхів теж досліджують, щоб зрозуміти, наскільки правильно функціонують легені. При цьому виділяють два способи: мікроскопічний і бактеріоскопічний. Виявлення слизу, паразитів і різних утворень можливо здійснити першим методом. А виявлення збудників різних легеневих інфекцій - за допомогою другого способу.

Немає коментарів :

Дописати коментар