Гострий середній отит у дітей, як лікувати?

Запалення середнього вуха у новонароджених і грудних дітей трапляється значно частіше ніж у дорослих. Це обумовлено багатьма факторами, а зокрема короткою слуховою трубою, недосконалістю імунних механізмів, наявністю міксоїдної тканини у новонароджених, яка є хорошим середовищем для збудників. Не слід забувати і про аденоїди – розростання лімфоїдної тканини, які створюють своєрідний плацдарм для розмноження інфекції.

Безпосередньо збудником запального процесу найчастіше виступають віруси. Це можуть бути як специфічні (ускладнення кору, вітрянки, скарлатини) так і сезонні види (грипу, парагрипу). Значно рідше виявляють бактеріальних збудників.

Клінічна картина у дітей, а особливо новонароджених є стертою. Малюк до 1-го року не може самостійно вказати на джерело болю, відмовляється від годування, часто вередує. При відсутності лікування запальний процес прогресує і зявляється лихоманка (до 38 С і вище), нудота, пронос. Діти після 1-го року частіше вказують на місце болю, реагують гримасою при натисканні на мочку вуха.

За перебігом етапи отиту у дітей і дорослих однакові, проте в дітей частіше спостерігаються явище самовилікування без перфорації (проривання) барабанної перетинки.

При підозрі на вказану хворобу слід відразу звернутися до дитячого оториноларинголога. Найчастіше запалення вуха діагностується на прийомі в педіатра, який може проводити лікування захворювання самостійно. Проводиться огляд вушок дитини, призначаються лабораторні аналізи (крові, сечі та ін.).

Лікування дитини схоже до лікування дорослого, проте має свої особливості. Перш за все слід проводити терапію основного або провокуючого захворювання. При підвищеній температурі зазвичай призначають антибіотик. Лікар виконує парацентез (прокол барабанної перетинки) через який вводить суспензію гідрокортизону (або антибіотик) для зменшення симптомів запалення. Рекомендують закапування у вухо судиннозвужуючих крапель, що допоможе кращому відтоку гною через прорвану барабанну перетинку з середнього вуха. Додатково посилять антибактеріальний ефект місцеві антисептики (хлоргексидин, розчин декасану). Обов'язково слідкують за характером носового дихання дитини, адже затримка слизу сприяє створенню умов для потрапляння інфекції з порожнини носа через слухову трубу у середнє вухо. Якщо малюк неодноразово хворіє на запальні захворювання вуха чи горла слід подумати про заходи для підвищення імунітету (загартовування, ін’єкції γ-глобуліну).

Засоби профілактики захворювання можна розділити на загальні та індивідуальні. До загальних відносять організація правильного вигодовування малюка, попередження і вчасне лікування ГРВІ у дітей. Загартовування з раннього дитинства та правильна, збагачена вітамінами, дієта значно знизить ризик захворіти отитом. Індивідуальні заходи зводяться до видалення аденоїдів та вчасного лікування запальних процесів в рото- і носоглотці. 

Немає коментарів :

Дописати коментар