План боротьби зі стресом

Боротьба зі стресом – найактуальніша проблема сучасної людини.
Стрес – термін, який досить часто можна почути як по телебаченню так і посеред людей. В науковому сенсі, це сукупність фізіологічних і психічних реакцій у відповідь на дію певного «травмуючого» фактору. В даному випадку мова більше йде про психотравмуючу ситуацію, яка запускає каскад таких реакцій.
Стрес, як вперше його охрестив Г. Сельє, обов’язково викликає реакцію, яка в більшості випадків допомагає людині адаптуватися до нових умов або краще і швидше знайти вихід. Проте такий наслідок можливий не завжди. Сучасне суспільство ставить перед людиною досить високі вимоги, які вона необхідна дотримуватися. Це і суспільні норми, і «класова» нерівність, періодична зміна пріоритетів та ідеалів. В результаті для людини, яка хоче чогось досягти чи постійно самовдосконалюватися виникають труднощі і перешкоди. Їх необхідно навчитися правильно оцінювати і вирішувати.

Як боротися

В боротьбі зі стресом можна виділити три ланки:
  • усунення причини;
  • аналіз ситуації;
  • підвищення стійкості (резистентності) до стресових ситуацій.
Для того, щоб стрес відігравав дійсно правильну адаптаційну функцію, необхідно методично дотримуватися цих етапів.

Усунення причини

В житті будь-якої людини в більшій чи меншій мірі виникають стреси, які супроводжують її протягом всього життя. Причини водночас можуть бути різними. Навіть трактування одного і того ж самого причинного фактора в різному віці може відрізнятися. Загалом образно можна поділити причини на:
  • тимчасові і постійні;
  • об’єктивні і суб’єктивні.
Тимчасові причини найлегше усунути, вони зустрічаються найчастіше. Наприклад суперечки з начальством, сварки з сусідом, дрібні побутові неприємності. Для усунення таких факторів може знадобитися певний час і навіть зміна умов проживання. 
Постійні стресові чинники вимагають від людини певної підготовки. Найбільш вагомим є усвідомлення особою, що проблема може ніколи не минути, проте слід навчитися з нею жити. Необхідно вибрати необхідний для себе варіант змін, які допоможуть Вам співіснувати з проблемою. В таких випадках обов’язкова консультація психолога і постійне підвищення стійкості до стресових ситуацій.
Об'єктивні причини – це такі, які сталися за практично не залежних від людини обставин і які практично не можна змінити. Наприклад необхідність жити і працювати в не зовсім сприятливих умовах, наявність складних сімейних обставин і т. д. Ці фактори, як і постійні найгірше піддаються коригуванню і вимагають значно більше часу.
Субєктивні причини – це проблеми, які висуває перед собою окрема людина на ту чи іншу ситуацію. Тут усе індивідуально, тому необхідна оцінка людини з боку. Найбільш оптимально підійде психолог, психотерапевт, чи людина, якій можна довіритися. Такі причини відносно нескладно усунути, пожертвувавши деякими своїми принципами.
Усунення дійсно ключової причини допомагає практично повністю позбутися наслідків стресу.

Аналіз ситуації

Аналіз ситуації – найважливіша складова, яка потребує оцінки як суб’єктивної («Я») так і об’єктивної (психолог чи психотерапевт).
Аналіз того, що сталося можна проводити по основній схемі когнітивно-біхевіоральної терапії. Спочатку діє фактор – виникає емоції – далі реакція. Фактор є стабільною ланкою, яку не варто чіпати. Слід звернути увагу на емоції і відповідно наслідки з цього.
Патологічна емоція легко спричинила до виникнення неправильного висновку, який і викликав негативні реакції як в організмі так і психіці. З часом це може перерости в невроз, депресію, психосоматичну хворобу або навіть більше.
Аналізувати перш за все треба самостійно і бажано записати як все відбувалося. Спочатку описати як відреагував «Я»: що сказав, показав, зробив, подумав, відчув… Далі намалювати альтернативну схему – як можна було відредагувати, щоб стрес пройшов «гладко». Порівняти дві схеми і причини чому так, а не інакше. Навести переваги і недоліки кожної з ситуації і окреслити перспективи як для себе, так і для оточуючих людей.
Далі можна обговорити стресову ситуацію з «незалежним експертом».  Варто запам’ятати який варіант запропонував психолог чи навіть психіатр. Порівняти обидві схеми. Погляд «людини збоку» допомагає краще усвідомити, що сталося, допоможе переосмислити ситуацію. Можливо навіть відразу стане зрозумілою причина виникнення стресової ситуації.
З такого аналізу можна буде дійти висновку про характер проблеми і можливі варіанти полегшення або усунення стресу.

Підвищення стійкості до стресу

Підвищення стійкості до стресу завжди допоможе організму легше справитися з психотравмуючою ситуацією. Заходів таких є досить багато, проте хоча б деякі з них повинні проводитися завжди.

Улюблене хобі

Для лікування деяких хвороб в психіатрії і психології застосовують арт-терапію. Це лікування працею, або певним заняттям. Якщо ви маєте певне улюблене заняття, яке приносить користь організму і душі - це великий плюс. Приємна захоплююча робота дещо відволікає і підштовхує людину до самовдосконалення.

Здорове харчування

Тут варто звернути увагу на правильний режим приймання їжі і її характер. Корисно їсти побільше фруктів і овочів, менше м'яса і жирів, помірно білкових продуктів. Не забувайте періодично балувати себе продуктами, які дають «смачну» насолоду – шоколад, морозиво і т. д., хоча варіантів тут може бути багато.

Відсутність шкідливих звичок

Шкідливі звички посилюють свою вагомість при стресі. Коли людина більше нервує чи має приховану агресію, вона частіше курить чи вживає спиртне. З часом ланцюжок може призвести до того, що стресів практично немає, а звички – тільки посилились.

Заняття спортом

Спорт відіграє роль найбільше як фізіологічний «амортизатор». Надлишок гормонів легко усунути відповідними навантаженнями. Вибір за вами – атлетика, плавання, боротьба, футбол і т. д.

Правильний режим дня

Тут варто підкреслити, про необхідність достатньої кількості сну і важливості відпочинку. Відпочинок дасть змогу розслабитись, «переключитися» хоч на деякий час на інший лад. Додатково можна згадати про практику йоги та проведення релаксаційних вправ (дихальні вправи і гімнастика).

Немає коментарів :

Дописати коментар