Шлунково-кишкові нориці: лікування

Анотація: показання до консервативного лікування шлунково-кишкових нориць. Сформовані і несформовані нориці шлунка і дванадцятипалої кишки.

До консервативних методів лікування шлунково-кишкових нориць належать різні методи обтурації, що дозволяють ліквідувати дерматит, забезпечують пасаж вмісту по кишечнику, чим сприяють ліквідації наявних порушень гомеостазу.
Абсолютні протипоказання: а) несформована нориця тонкої кишки; б) повні нориці тонкої і тов­стої кишки; в) наявність високої ригідної шпори; г) непрохідний відвідний відділ кишки; д) нагноє­ння довкола нориці; є) гнійні ходи і гнійні порожнини в ділянці нориці.
Відносні протипоказання: частково сформовані нориці тонкої кишки, коли застосовується один із відомих методів інтубації.
Внутрішньокишкова обтурація здійснюється розрізаною навпіл у горизонтальній площині гумовою гру­шею. Одну її частину затискачем вводять через норицю в просвіт кишки, а на наконечник, що зовні кишки, одягають другу половину груші. В результаті нориця закривається з боку просвіту кишки, а обтуратор утримується другою половиною груші, що зовні. Такій обтурації підлягають по­вністю сформовані губоподібні нориці. Шлункові нориці обтурують поролоновою губкою, катетером Петцера. Нориці дванадцятипалої кишки обтурують такими ж простими методами, як і кишені нориці.

Несформовані шлункові нориці

При несформованих шлункових норицях у результаті недостатності швів виникає необхідність у терміновій лапаротомії, ревізії, санації і дренуванні черевної порожнини з активною аспірацією че­рез дренажну трубку. Під час операції назогастральний зонд через шлунок проводять на 30-40 см в відвідну кишку і через нього протягом 3-4 днів здійснюють декомпресію кишечника з метою запо­бігання розвитку перитоніту. Такий зонд може знаходитись у шлунку до 3-4 тижнів, що нерідко сприяє загоюванню нориці. Шлункові нориці можуть розвиватись при гострих панкре­атитах у результаті роз'їдання задньої стінки шлунка протеолітичними ферментами, при пошко­дженні шлунка, коли нориця може відкриватись навіть у плевральну порожнину.
У перші дні утворені гнійники дренують з одночасною активною аспірацією.

Сформовані губоподібні нориці шлунка

При сформованих губоподібних норицях шлунка проводять ґрунтовне обстеження (рентгеноло­гічне, ендоскопічне, фістулографія) з метою вивчення прохідності воротаря, дванадцятипалої киш­ки і стану слизової шлунка. Під час операції обводять норицю розрізом шкіри і клітковини, зашива­ють її. Потягуючи за тримачі, розсікають апоневроз, м'язи й очеревину. Через розширений доступ знаходять передню стінку шлунка, з якої висікають і видаляють всю норицю. Дефект шлункової стінки закривають дворядним швом і пошарово зашивають передню черевну стінку. На цьому за­кінчується внутрішньоочеревинне видалення шлункової нориці.

Несформовані нориці дванадцятипалої кишки

Нориці дванадцятипалої кишки виникають у результаті:
а) неповноцінного зашивання її кукси;
б)недостатності швів кукси після резекції шлунка;
в) недостатності швів біліодигестивного анастомозу з втягненням в процес дванадцятипалої кишки;
г) пошкодження дванадцятипалої кишки;
д) роз'їдання стінки дванадцятипалої кишки при гострому панкреатиті.
При несформованих норицях дванадцятипалої кишки і наявних яви­щах гострого перитоніту проводять екстренну лапаротомію, дрену­ють підпечінковий простір із можливим введенням трубки в просвіт кишки і відмежуванням підпечінкового простору марлевими тампо­нами від бокового каналу і мезогастрію. При наявності вмісту два­надцятипалої кишки в заочеревинному просторі його дренують че­рез контрапертуру в поперековій ділянці. Коли помітні явища розли­того перитоніту, черевну порожнину дренують з 4 точок (піддіафрагмальні простори і мала миска), проводять лаваж і санацію черевної порожнини антисептичними розчинами. Якщо при недостатності швів між загальною жовчовивідною протокою і дванадцятипалою кишкою є нориця, а також наявна нориця з приводу пошкодження низхідної частини дванадцятипалої кишки, то в першу чергу накладають гастроєюноанастомоз на довгій петлі з міжкишковим анасто­мозом за Брауном та прошиванням воротаря УКЛ.

Сформовані нориці дванадцятипалої кишки

При сформованих норицях дванадцятипалої кишки застосовують консервативне лікування, зокрема: а) дренування нориці з ак­тивною аспірацією; б) введення в норицю припікаючих речовин; в) припікання нориці термокоагулятором; г) застосування протитоку, коли через кілька днів активного дренування включають си­стему рідинного протитоку (5% розчин глюкози, фізіологічний роз­чин), ще через кілька днів - кисневий протитік.
Хірургічне лікування застосовують після фістулографії. При на­явності проміжної гнійної порожнини її розкриття, дренування і са­нація сприяють закриттю нориці. В решті випадків норицю висікають, а куксу кишки повністю зашивають.

Немає коментарів :

Дописати коментар