Лікарські рослини можуть бути такими небезпечними для здоров'я як і медичні препарати.
Настої, відвари, настоянки, олії і мазі з рослинної сировини діють на організм значно м'якше, краще переносяться і рідше викликають побічні алергічні реакції. Це визнає також офіційна медицина.
У свою чергу, отрути, що містяться у рослинах України, належать до алкалоїдів і глікозидів. Алкалоїди — азотовмісні органічні сполуки — здебільшого токсичні. Вони є в таких рослинах, як блекота, беладона, дурман, скоп, опійний мак та інші. Глікозиди також дуже часто спричиняють отруєння. Зокрема, отруйними є глюкозиди наперстянки, конвалії, олеандру, насіння гіркого мигдалю, гірчиці та інших рослин.
Багато хто звик до думки, що застосування лікарських трав — безпечніший метод лікування. Але, на жаль, це не завжди так. Наприклад, полин і подорожник викликають шкірні прояви алергії, а дудник — підвищену чутливість шкіри до світла (фотодерматоз). Рослини типу женьшеню, левзеї, китайського лимоннику шкодять при гіпертонії. Кропива і люцерна містять у собі велику кількість вітаміну К, який посилює зсідання крові. Ці препарати можуть нашкодити людям зі схильністю до тромбоутворення. Натомість ниркам шкодять ягоди ялівцю. Описані випадки ураження печінки тих людей, хто зловживав олександрійським листям (сеною).
Лікувальні рослини можна класифікувати за групами. Перша група: рослини, що використовуються без обмежень. Друга група: рослини, що використовують у певний термін, з обмеженням часу і дози прийому. Третя група: рослини, які категорично не рекомендуються для самолікування.
До другої групи належать алое, багно болотне, буркун лікарський, звіробій продірявлений, ялівець звичайний, полин гіркий, шавлія лікарська, беладонна, скополія карніолійська, насіння блекоти і дурману, жостір і чистотіл. При їх приготуванні необхідно обов'язково дотримуватись точного дозування.
Саме тому лікарські рослини дедалі ширше застосовуються для лікування різноманітних захворювань. Препарати з лікарських рослин мають ту перевагу перед хімічними препаратами, що їх застосування дає організму людини цілий комплекс біологічно активних речовин.
Але чи достатньо вивчений рослинний світ з погляду застосування лікувальних властивостей рослин? Можна з цілковитою певністю твердити, що майже кожна рослина приховує в собі лікувальну таємницю. Водночас слід пам'ятати, що використання лікарських рослин може викликати гострі й хронічні отруєння, іноді навіть смертельні. Такі властивості мають близько тисячі рослин. їх токсичність зумовлена діючими речовинами-отрутами.У свою чергу, отрути, що містяться у рослинах України, належать до алкалоїдів і глікозидів. Алкалоїди — азотовмісні органічні сполуки — здебільшого токсичні. Вони є в таких рослинах, як блекота, беладона, дурман, скоп, опійний мак та інші. Глікозиди також дуже часто спричиняють отруєння. Зокрема, отруйними є глюкозиди наперстянки, конвалії, олеандру, насіння гіркого мигдалю, гірчиці та інших рослин.
Багато хто звик до думки, що застосування лікарських трав — безпечніший метод лікування. Але, на жаль, це не завжди так. Наприклад, полин і подорожник викликають шкірні прояви алергії, а дудник — підвищену чутливість шкіри до світла (фотодерматоз). Рослини типу женьшеню, левзеї, китайського лимоннику шкодять при гіпертонії. Кропива і люцерна містять у собі велику кількість вітаміну К, який посилює зсідання крові. Ці препарати можуть нашкодити людям зі схильністю до тромбоутворення. Натомість ниркам шкодять ягоди ялівцю. Описані випадки ураження печінки тих людей, хто зловживав олександрійським листям (сеною).
Деякі рослини не можна використовувати як ліки протягом тривалого часу, тому що вони мають тенденцію накопичуватись у певних внутрішніх органах, викликаючи їх дисфункцію. Це стосується, наприклад, листя чорниці, здатного призвести до отруєння. Слід врахувати, що багато лікарських засобів взаємодіють з аптечними. Скажімо, звіробій послаблює імунітет і дію багатьох лікарських форм.
Найтоксичніші рослини — це актея колосиста, болиголов, віх отруйний (цикута), вовче лико, чемериця лобелієва. Ці рослини краще взагалі не вживати у жодних зборах.Лікувальні рослини можна класифікувати за групами. Перша група: рослини, що використовуються без обмежень. Друга група: рослини, що використовують у певний термін, з обмеженням часу і дози прийому. Третя група: рослини, які категорично не рекомендуються для самолікування.
До другої групи належать алое, багно болотне, буркун лікарський, звіробій продірявлений, ялівець звичайний, полин гіркий, шавлія лікарська, беладонна, скополія карніолійська, насіння блекоти і дурману, жостір і чистотіл. При їх приготуванні необхідно обов'язково дотримуватись точного дозування.
До третьої групи входять аконіт отруйний, актея колосиста, барбарис звичайний, блекота чорна, бріонія біла, вовче лико, дурман звичайний, конвалія травнева, морозник пахучий, вороняче око звичайне, ефедра
У домашніх умовах не рекомендується також готувати настої і відвари з софори японської, термопсиса, пасльону, живокосту. Існують обмеження також у заживанні популярних лікарських рослин.- Ядра абрикосів рекомендується вживати не більше 20-ти за раз через високий вміст у них синильної кислоти. Сушені абрикоси не можна їсти хворим на діабет та при ожирінні.
- Авран лікарський. Дуже отруйна рослина. Передозування лікарських препаратів з аврану викликає виснажливе блювання, втрату свідомості.
- Адоніс весняний. Отруйна рослина, варто дотримуватися точного дозування.
- Алое не можна застосовувати вагітним жінкам, а також при запаленні нирок, сечового міхура, хворобах печінки і жовчного міхура.
- Анемона лісова. Отруйна рослина, її використання потребує обережності.
- Аралія висока. Усі препарати рослини, у тому числі сапарал, протипоказані при епілепсії, підвищеній нервовій збудливості, безсонні та гіпертонічній хворобі, їх не можна приймати перед сном. Передозування препаратів з аралії не допускається.
- Арніка гірська. Передозування препаратів з арніки небажане.
- Багно звичайне. Рослина має токсичні властивості. Передозування, препаратів з багна викликає збудження, а у тяжких випадках—пригнічення центральної нервової системи.
- Барбарис звичайний. Плоди препарати барбарису не рекомендують людям із підвищеним зсідання крові. Препарати рослини протипоказані при вагітності й у післяпологової період при затримці в матці оболонок або частин плаценти.
- Барвінок малий. Рослина має токсичні властивості.
- Береза бородавчаста подразнює ниркову тканину. Тому й варто застосовувати тільки під лікарським наглядом, контролюючи аналіз сечі.
- Бузок — отруйна рослина, і тому дозування слід дотримуватися дуже суворо.
- Буряк. Свіжий буряковий сік може викликати надмірне серцебиття, тому він повинен відстоятися 2 — З години перед тим, як його п'ють. Також він протипоказаний при нирковокам'яній хворобі, при порушеннях обміну речовин.
- Валеріану (корінь) не радять вживати протягом тривалого часу, тому що вона пригнічує органи травлення, а також викликає біль голови, сонливість, нудоту і порушує нормальну діяльність серця.
- Волошка синя. Через вміст у цій рослині сильних активних сполук з ціановим компонентом необхідно бути обережним при її застосуванні.
- Гірчак земноводний, гірчак зміїний, гірчак перцевий. Підвищує в'язкість і зсідання крові. Хворим на тромбофлебіт не приймати.
- Гісоп лікарський. Прийом цих препаратів протипоказаний при вагітності.
- Глечики жовті в сирому вигляді усі частини глечиків отруйні. Передозування кореневищ глечиків при приготуванні відварів неприпустиме.
- Глід. Протипоказаний тим, у кого хвора печінка, оскільки сприяє застою жовчі, а великі дози (особливо плодів) дуже шкідливі при вадах серця. Відвари з глоду можуть викликати кольки та закрепи.
- Головатень звичайний. При передозуванні препаратів головатня можливе зниження артеріального тиску і судоми.
- Горіх волоський (грецький). Запліснявілий горіх їсти не можна, бо в ньому утворюються отруйні речовини. Якщо хтось зів такий горіх, обов'язково треба викликати блювання і заїсти чимсь кислим.
- Горобина звичайна. Протипоказане вживання горобини при схильності до підвищеного зсідання крові.
- Горох. Протипоказаний хворим на гострий нефрит, подагру та гострі запальні процеси шлунка та кишечника.
- Грейпфрути. Плоди протипоказані при значному підвищенні кислотності шлункового соку.
- Грицики. Протипоказані хворим з підвищеним зсіданням крові.
- Деревій звичайний. Не можна вживати при вагітності.
- Дрік красильний. За даними деяких джерел, рослина отруйна, особливо насіння. її препарати протипоказані при вагітності, гіпертиреозі та гіпертонії.
- Дріоптерис чоловічий (чоловіча папороть). Усі препарати рослини токсичні. Під час прийому дріоптерису не можна їсти жирну їжу і заживати проносні засоби (зокрема касторову олію), оскільки жири посилюють токсичність, препарату. Дітям у віці до двох років препарати чоловічої папороті взагалі не призначають. Протипоказане також лікування цими засобами людям із захворюваннями нирок, печінки, серцево-судинної системи, із запальними недугами шлунково-кишкового тракту, а також вагітним.
- Елеутерокок колючий. Категорично протипоказані препарати рослини при інфаркті міокарда, гіпертонічних кризах, гарячкових станах і гострих інфекційних захворюваннях.
- Жабрій звичайний. Часте вживання препаратів жабрію та їх передозування спричиняють болі у м'язах.
- Жостір проносний. Для вживання в їжу плоди жостеру не придатні, а у великих кількостях викликають блювання і запалення шлунково-кишкового тракту.
- Звіробій звичайний. При передозуванні препаратів рослини може виникнути відчуття гіркоти в роті та зниження апетиту.
- Картопля. Протипоказано вживання сильно пророслих і позеленілих картоплин.
- Капуста. Сиру капусту протипоказано вживати хворим на інфаркт міокарда.
- Конвалія звичайна. Усі препарати конвалії протипоказані при органічних змінах у серці та судинах, катарах шлунково-кишкового тракту і гострих захворюваннях печінки та нирок.
- Копитняк європейський. Протипоказання: вагітність і стенокардія.
- Лимонник китайський. При передозуванні можливі побічні явища у вигляді перезбудження нервової та серцево-судинної систем. Протипоказані препарати лимоннику при безсонні, нервовому збудженні, органічних захворюваннях серця та судин і при підвищеному артеріальному тиску.
- Любисток лікарський. Усі препарати рослини не можна заживати при гострому гломерулонефриті та пієлонефриті, а також вагітним жінкам.
- Льон звичайний. Препарати рослини протипоказані при проносах й у разі посилення болю при супутньому холециститі.
- Льонок звичайний. Рослина токсична, слід дуже вважати, приймаючи препарати з льонку.
- Мак дикий. Передозування препаратів маку дикого неприпустиме.
- Мак снодійний. Препарати рослини протипоказані людям похилого віку і дітям до двох років, а також при хворобах печінки, брадикардії (сповільненому серцевому ритмі), дихальній недостатності.
- Малина. Протипоказана при нефритах, подагрі.
- Марена красильна. Препарати марени красильної дуже шкідливі при гострому і хронічному гломерулонефриті, сечокам'яній хворобі з порушенням функції нирок, виразковій хворобі шлунка. їх передозування може викликати біль та загострення хронічних запальних урологічних захворювань.
- Материнка. Вживання препаратів материнки внутрішньо протипоказане при вагітності та підвищеній секреторній діяльності шлунка.
- Морква. В сирому вигляді протипоказана при загостренні виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, запальних процесах тонкого і товстого відділів кишечника.
- Мильнянка лікарська. Передозування препаратів рослини неприпустиме, оскільки спричиняє важкі наслідки. А застосування мильнянки протипоказане при кровотечах у травному тракті, при гострих катарах шлунка і кишок, а також після операції на кишечнику, жовчовивідних та сечовивідних шляхах.
- Мучниця звичайна. При передозуванні та тривалому вживанні препаратів з мучниці звичайної може статися блювання, пронос, подразнення нирок, а також викидень вагітних.
- Наперстянка великоквіткова. Препарати накопичуються в організмі і виявляють токсичну дію.
- Оман високий. Настої та відвари з сировини рослини протипоказані під час вагітності (особливо в першій половині) та при захворюваннях нирок.
- Омела біла. Тривале вживання препаратів омели може викликати отруєння.
- Петрушка кучерява. Не можна приймати препарати з петрушки внутрішньо при нефриті, гострому циститі і подагрі. Передозування препаратів рослини може викликати аборт.
- Пижмо звичайне. Передозування препаратів пижма звичайного небезпечне.
- Півонія незвичайна має токсичні властивості. Застосовувати її препарати необхідно, суворо дотримуючись дозування.
- Пізньоцвіт чудовий. Самолікування різними домашніми препаратами пізньоцвіту неприпустиме та небезпечне.
- Плаун баранець. Протипоказаний при захворюваннях щитоподібної залози, кардіосклерозі, гіпертонічній хворобі, атеросклерозі судин головного мозку, бронхіальній астмі, туберкульозі легень, хворобах печінки і нирок, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, діабеті.
- Плющ звичайний. Рослина має токсичні властивості, тому передозування її препаратів небезпечне.
- Подорожник великий. Протипоказані препарати подорожника при виразковій хворобі шлунка з підвищеною кислотністю.
- Полин звичайний. Усі препарати полину протипоказані при вагітності, а їхнє передозування викликає нервове збудження.
- Пшінка весняна. Потрібно суворо дотримуватися правил заготівлі рослини. Важливо пам'ятати, що відцвіла рослина стає отруйною.
- Ревінь тангутський. Людям похилого віку, особливо якщо вони страждають на закрепи і геморой, а також запалення кишечника і кровотечу, вживання ревеню протипоказане.
- Редька посівна чорна. Протипоказано вживати її коренеплоди при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах з підвищеною кислотністю та органічних ураженнях серцево-судинної системи.
- Родіола рожева. Будь-які препарати родіоли рожевої протипоказані при різко підвищеній нервовій збудливості, гіпертонічних кризах, гарячковому стані та гіпотонії в клімактеричному періоді. При передозуванні можливі побічні явища у вигляді підвищеної збудливості, болю в серці, безсоння.
- Родовик лікарський. Препарати родовика протипоказані під час вагітності.
- Солодка гола. При тривалому прийомі препаратів рослини може спостерігатися підвищення артеріального тиску, затримка рідини в організмі (аж до появи загальних набряків), розлад статевої системи у чоловіків.
- Татарник колючий або звичайний, — не можна застосовувати препарати рослини при підвищеному артеріальному тиску.
- Фіалка триколірна — тривале застосування та передозування препаратів цієї рослини може викликати блювання, пронос та сверблячі висипки.
- Хвощ звичайний — отруйна рослина. Застосування препаратів з хвощу протипоказане при гострому запаленні нирок та сечовивідних шляхів. Прийом усередину вимагає чіткого дозування та правильного приготування сировини.
- Хрін звичайний (корінь) — протипоказаний для заживання всередину при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гастритах, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, при колітах, ентеритах), тому що має виражену подразнювальну дію на слизові оболонки.
- Часник. Не можна застосовувати хворим, які страждають на епілепсію, гіпертонічну хворобу, а також під час вагітності (особливо в першій половині) і тим, хто має хворі нирки.
- Чебрець. Препарати рослини протипоказані при захворюваннях нирок, печінки, декомпенсації серцевої0 діяльності та під час вагітності.
- Чемериця. Рослина цілком та всі виготовлені з неї препарати дуже отруйні. Зовнішнє застосування препаратів рослини також може викликати важкі отруєння, аж до смертельних випадків.
- Черемшина звичайна — отруйна рослина. Прийом препаратів черемшини всередину вимагає обережності (особливо приготовлених з кори, листя та плодів).
- Чистотіл великий. Отруйна вся рослина (особливо корені). Прийом усередину препаратів рослини вимагає особливої обережності. Слід застосовувати препарати чистотілу лише під наглядом та за призначенням лікаря. Невиправдане тривале вживання препаратів рослини, а також їх передозування, викликає нудоту, блювання, пронос, дистрофічні зміни слизових оболонок травного тракту, пригнічення дихального центру.
- Чорнушка. Вживання насіння рослини протипоказане вагітним і також хворим з трансплантованими органами (нирки, печінка, серце і т.п.)
- Цибуля. Зловживання цибулею j погіршує пам'ять.
- Шипшина. При надмірному вживанні настою шипшини може розвинутись тахікардія, тобто посилене серцебиття.
- Щавель кислий. Протипоказані препарати рослини людям, які страждають на захворювання нирок. Не рекомендується їсти щавель хворим на виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки, а також гастрит та ентероколіт. При частому вживанні страв із щавлю можливе порушення сольового обміну.
- Ялиця сибірська. Застосування ялівцевої олії протипоказане при вагітності.
- Ялівець звичайний. Препарати рослини протипоказані при гострих запальних захворюваннях нирок і під час вагітності.
Немає коментарів :
Дописати коментар