Постава та її порушення


Постава — це ортостатичне положення лю­дини, при якому зберігаються фізіологічні ви­гини хребта із симетричним розміщенням голо­ви тулуба, таза, верхніх і нижніх кінцівок.
Хребет у немовлят не має фізіологічних вигинів і з ростом дитини відповідно до функ­ціональних потреб відбувається його форму­вання.
Як тільки немовля починає активно підні­мати і утримувати голівку (у віці 2—3 міс), від­бувається наростання маси і сили шийних м'я­зів, формується шийний лордоз — вигин ший­ного відділу вперед у сагітальній площині. На 5—6-му місяці життя дитина починає сидіти, у функцію включаються м'язи спини, форму­ється грудний кіфоз — вигин відділу хребта у са­гітальній площині назад. На 11—12-му місяці життя дитина починає ходити, і в цей час утворюється поперековий лордоз — вигин хребта у поперековому відділі вперед у сагітальній площині. Формування фізіологічних вигинів хребта відбувається до 7-річного віку. Терміни "кіфоз", "лордоз", "сколіоз" запропоновані ще Галеном.
Отже, правильна постава формується при нормальному фізіологічному рості дитини зі своєчасним усуненням несприятливих факто­рів, якими є недорозвинення і слабість м'язо­вої системи, функціональні та фіксовані пе­рекоси таза, укорочення кінцівок, тривалі не­правильні положення тулуба обумовлені не­відповідними меблями (низькі стілець і парта), звичка неправильно сидіти, стояти.
За даними Дитячого ортопедичного інсти­туту ім. Г. Л. Турнера, гака постава, як кругла спина, кіфоз, лордоз, виявлена у 18,2% дітей, а сколіотична постава — у 8,2%.
Найбільш поширеними вадами постави є кругла (сутула) спина, кіфотична, сколіотична, лордотична постава і плоска спина.
      При нормальній поставі фізіологічні виги­ни хребта мають помірний плавний перехід, а вертикальна вісь тіла проходить по лінії від середини тім'яної ділянки позаду лінії, яка з'єд­нує обидва кути нижньої щелепи, через лінію умовно проведену через обидва кульшові суг­лоби. Під час огляду дитини спереду голова роз­міщена прямо, надпліччя симетричні, вушні час точки на одному рівні, відсутні бічні відхилен­ня тулуба, передні верхні ості таза на одному рівні, нижні кінцівки перпендикулярні до підло­ги за умови повного розгинання у кульшових і колінних суглобах. Стопи паралельні і дещо відведені назовні. Під час огляду ззаду голова розміщена прямо, надпліччя симетричні, лопат­ки не відстають від грудної клітки, трикутни­ки талії однакові, ромб Міхаеліса правильний, таз без перекосу, нахилений наперед до 42—48°, сідничні складки симетричні, нижні кінцівки перпендикулярні до підлоги, п'яти на одному рівні.
       Порушення постави обумовлене відхилення­ми хребта у сагітальній або фронтальній пло­щинах у бік збільшення чи зменшення (спло­щення) фізіологічних вигинів.


Немає коментарів :

Дописати коментар