Чи справді можна застудитися, якщо виходити на вулицю з мокрим волоссям?

Зима приносить нам безліч проблем зі здоров'ям. Навіть при помірному морозцю легені бігунів можуть бути надзвичайно напружені. Кровоносні артерії, прагнучи зберегти якомога більше внутрішнього тепла для тіла, звужуються, що викликає серйозні проблеми з серцем у гіпертоніків. У холодну пору року збільшується кількість інфарктів та інсультів Ось що говорить Джон Элефтеріадес, доктор медичних наук, керівник кардіохірургії Єльської медичної групи: «Звуження кровоносних судин дозволяє зберегти ваше тіло теплим. Кількість крові під шкірою зменшується, що провокує спазми судин і підвищення кров'яного тиску. Всі ці фактори провокують стрес артерій серцевого м'яза. Тому немає нічого дивного в тому, що смертність від серцевих нападів, інфарктів і інсультів досягає свого піку в період з грудня по березень». От чого дійсно необхідно побоюватися взимку, особливо якщо ви схильні до гіпертонії. Вашою реальною загрозою стають проблеми з судинами і роботою серця, а не хворе горло. Далі ми поговоримо про декілька розповсюджених зимових міфах, пов'язаних зі здоров'ям.

Міф 1: Алергія на холоді не представляє загрози 

Алергіки схильні бачити корінь своїх бід в сінній лихоманці, яка досягає свого піку, при цвітінні чагарників і дерев. Але, на думку Джона Сантіллі, доктора філософії, алерголога та імунолога з Шелтона, штат Коннектикут, пилок не є основним джерелом проблем. Ви ніколи не думали про те, що алергія на цвіль і пил в осінньо-зимовий період може носити масовий характер. Ви не бачите в цьому проблем, тому не вживаєте ніяких заходів захисту. Якщо у вашому помешканні є вічнозелені рослини, які кочують із саду влітку в теплу квартиру на зиму, реальною проблемою є спори цвілі. Вони оселилися в горщику при збільшеній вологості і рясному поливі, і ось тепер, чіпляючись за листя, чудово розмножуються в умовах теплого приміщення. У 2007 році доктор Сантіллі проводив у себе вдома незалежний науковий експеримент. Вчений протягом двох тижнів спостерігав за станом живої новорічної ялинки. Виявилося, що за цей час збільшилася кількість спор у п'ятикратному розмірі. 

Чим небезпечні закриті вікна і включене опалення? 

Новорічні іграшки, які зберігаються на горищах і антресолях, також є розсадниками спор цвілі і пилових кліщів. Ви закриваєте будинок наглухо і думаєте, що ваше житло знаходиться в повній безпеці. Але насправді відсутність циркуляції повітряних мас лише погіршує ситуацію. Навіть якщо ви не страждаєте від алергії, цвіль, може викликати подразнення, що приводить до інфекцій верхніх дихальних шляхів та ЛОР-органів. На жаль, закриті вікна — це не єдиний ворог алергіків. Коли в квартирі включено центральне опалення, пил, що накопичується в важкодоступних ділянках протягом весни і літа, піднімається догори. У тому випадку, якщо у вашому будинку живе алергік, намагайтеся не використовувати старі ялинкові прикраси і постарайтеся утриматися від живих ялинок. Якщо ж штучна альтернатива вас не влаштовує, живе дерево має простояти в приміщенні не більше тижня. Після зазначеного часу спори цвілі починають активне розмноження на пухких соснових голках. Не прибирайте ялинкові іграшки в коробки, замість цього використовуйте герметичні пластикові упаковки.

Міф 2: Мокре волосся в холодну погоду спровокують застуду 

Напевно, ви багато разів чули, що можна вирушати на вулицю в мороз з непросушеноюпісля миття головою. Ймовірно, хтось з вас навіть примудрявся застуджуватися. Ймовірно, ви будете здивовані, але саме в цей раз застуда була викликана іншими причинами. На думку Джека Гуолтні-молодшого, доктора медичних наук, почесного професора Медичної школи Університету Вірджинії, негативні температури повітря ніяк не спровокують проникнення вірусів грипу та ГРВІ в ваш організм через непокриту голову. Риновіруси відчувають себе чудово в період з пізньої весни до осені, коли в атмосфері панує підвищена вологість. Але в суху морозну погоду поширення сезонних інфекцій менш імовірно. Якщо ви захворіли після того, як помили голову і вирушили з вологим волоссям на вулицю, з більшою часткою ймовірності хвороботворні мікроорганізми вже перебували якийсь час в вашому тілі. Можливо на роботі ви перебували в одному приміщенні з застудженим колегою або хтось активно чхав у вагоні метро, коли ви поверталися напередодні додому. Зовсім не обов'язково знаходитись поруч з хворою людиною. Бацили поширюються по всьому приміщенню з космічною швидкістю. Вони осідають на сидіннях і поручнях, тому вашим головним завданням є миття і дезінфекція рук. 

Дезінфекція спиртовим розчином або миття рук? 

Згідно з даними недавнього дослідження співробітників Університету штату Вірджинія, дезінфікуючий засіб для рук на основі спирту вбиває риновірус більш ефективно, ніж миття рук. Однак навіть такий сильний засіб захисту не оберігає вас від сезонних інфекцій на 100 відсотків. Медики визнають важливість перенесення інфекцій повітряно-крапельним шляхом. Ось що говорить автор дослідження Дональд Тернер: «Перенесення риновірусів через руки може не відігравати такої важливої ролі, як це вважалося раніше. І, навпаки, повітряно-крапельне поширення бактерій може мати вирішальне значення в масовому зараженні населення».

Як боротися з нежиттю? 

Поки не придумано ефективних способів боротьби з риновірусами. Існує думка, що, якщо нежить не лікувати, він пройде за тиждень, а якщо лікувати, то через 7 днів. Але якщо ви не можете зупинити саму хворобу, ви можете полегшувати його симптоми. У цьому випадку протипоказано надмірне сильний сікання, яке може спровокувати запалення носових пазух і проникнення в організм вторинної інфекції. Защемлення носа при чханні може мати той самий ефект. Якщо ви хворі, кашляйте і чхайте з відкритими ніздрями, але в тканину. Так ви уникнете розповсюдження вірусів по квартирі. Полегшувати симптоми нежитю вам допоможуть антигістамінні препарати.

Міф 3: Відкритий вогонь зберігає тепло в приміщенні 

Це твердження має сенс, коли ви сидите в двох метрах від палаючого каміна. Однак інша частина вашого будинку може нагадувати житло Снігової Королеви. На думку Кірка Сміта, доктора філософії, професора глобального екологічного здоров'я в Каліфорнійському університеті в Берклі, відкрите вогнище працює за принципом вакууму. Не весь дим з каміна виходить в димохід. На думку експерта, в приміщенні залишаються хімічні речовини, подібні до тих, які виявлені в сигаретах. Ці частинки, на відміну від чадного газу, не викличуть отруєння і задухи. Вони мікроскопічно малі і тому можуть осідати в легенях мешканців будинку. Проникаючи всередину людського організму, залишки від горіння дерева провокують виникнення інфекцій. 

Наші легені під загрозою 

Крихітні альвеоли легень мають дуже мало макрофагів, які призначені для захоплення бактерій. Саме тому легені так уразливі для вторгнення хвороботворних бактерій і пилу. Коли у вашій кімнаті знаходяться мікроскопічні частинки диму, виробленого відкритим каміном, ви ризикуєте підхопити сезонну інфекцію, коли підете в людне місце. Крім того, за словами експертів, ці частинки легко проникають в кров, провокуючи серцеві захворювання. Дослідження, проведене в 2008 році, показало, що рівні бензопірену в повітрі були в чотири рази вищими в будинках після 8-годинної роботи відкритого каміна. Вашою новою стратегією може стати запобігання проникнення в житлове простір небезпечних канцерогенів. Для цього обов'язково обладнайте вогнище скляними дверцятами. Це не перешкоджає проникненню тепла в будинок, але оберігає вас і ваших домочадців від ефекту вакууму та поширення диму. В якості палива використовуйте деревину твердих сортів, наприклад, березу, бук або дуб. А ось від хвойних дров доведеться відмовитися. 

Немає коментарів :

Дописати коментар