Хронічний сфеноїдит - що це таке? Сфеноїдит: симптоми, діагностика та лікування

Сфеноїдит є одним з різновидів синуситів. При цьому захворюванні запалення зачіпає так звану клиноподібну пазуху, яка межує з основою черепа, сонною і очною артеріями. Таке анатомічне розташування збільшує ризик поширення патології на різні відділи лицевого черепа, тому її лікуванням не варто нехтувати.

Сфеноїдит. Що це таке?

Під сфеноїдитом розуміється захворювання, при якому розвивається запальний процес на слизовій клиноподібної пазухи. Дана патологія відноситься до групи синуситів і водночас є найрідкіснішою з них. Вона не відрізняється яскраво вираженою клінічною картиною, тому гостра форма часто протікає приховано і переходить в хронічну. Якщо вчасно діагностувати сфеноїдит, лікування зазвичай не представляє особливих труднощів.
Клиновидна пазуха інакше іменується основною. Вона розташовується в порожнині носа і наповнена повітрям. У безпосередній близькості від неї знаходиться відразу кілька функціональних анатомічних утворень: основа черепа, очні нерви, сонні артерії і гіпофіз. Запальний процес може поширитися зі слизової оболонки на перераховані ділянки і викликати відповідну симптоматику.

Причини і механізм розвитку сфеноїдиту

Збудниками, що викликають запалення в зоні клиноподібної пазухи, є респіраторні віруси і бактерії. Серед останніх провідне місце займають стрептококи, гемофільна інфекція і бактерія під назвою Moraxella catarrhalis. У всіх пацієнтів з діагнозом «ГРВІ» запалюється слизова оболонка клиноподібної пазухи. При нормальному імунітеті і відсутності певних чинників захворювання швидко проходить. Зважаючи на деякі анатомічні особливості пазухи, коли незначний набряк може призвести до порушення повітрообміну і відтоку рідини, на слизовій починають розвиватися хвороботворні бактерії, а запалення швидко прогресує.
До числа провокуючих факторів медики відносять такі:
  • вузький вивідний отвір пазух;
  • виражене викривлення перегородки;
  • наявність сторонніх тіл;
  • пухлини, кісти, поліпи в клиноподібної пазусі.
Гострий сфеноїдит, як показує медична практика, розвивається при одночасному впливі декількох факторів. Їх усунення призводить до одужання. Якщо хворий нехтує лікуванням, недуга переходить у хронічну стадію розвитку.

Гостра форма

Гостра форма захворювання зазвичай розвивається на тлі риніту. Грип та інші патології інфекційної природи також можуть викликати сфеноїдит. Симптоми і лікування цього захворювання схожі з гнійними або катаральними запаленнями. Пацієнти відзначають появу густих виділень з носа, сильного головного болю, дискомфорту в ділянці потилиці. Також для гострої форми сфеноїдиту характерно порушення нюху і різкий підйом температури. Відсутність своєчасного лікування загрожує поширенням запалення на прилеглі органи з подальшим розвитком менінгіту або невриту зорового нерва.

Хронічна форма

Хронічний сфеноїдит розвивається на тлі відсутності адекватної терапії, при самолікуванні або пізньому зверненні за допомогою до лікаря. Перехід від однієї форми захворювання до іншої відбувається дуже швидко. Це пояснюється регулярними запальними процесами, внаслідок яких патологічний секрет з клиноподібної пазухи відходить не повністю. Хронічний варіант недуги може з'явитися в результаті доброякісних або злоякісних пухлин, стати причиною бактеріологічних і вірусних захворювань. У процесі запалення задіюються задні клітини так званого решітчастого лабіринту.
Серед найбільш поширених симптомів захворювання лікарі виділяють наступні:
  • біль і дискомфорт в потиличній ділянці;
  • поява неприємних запахів;
  • виділення слизового секрету, який стікає до задньої частини глотки.
Оскільки хронічна форма патології носить запальний характер, у пацієнтів в міру її прогресування наростають симптоми загальної інтоксикації. Відчуття нездужання, постійна сонливість, поганий апетит - всі ці ознаки можуть супроводжувати хворого роками.

Діагностика хвороби

Дане захворювання дуже важко піддається діагностиці.
По-перше, воно зустрічається вкрай рідко, а багато лікарів і зовсім забувають про його існування.
По-друге, за допомогою поширених методів діагностики виявити патологію є досить є досить складно. Звичайна рентгенографія дозволяє виявити інші варіанти синуситів (гайморит, етмоїдит).
Сфеноїдит можна діагностувати при фізикальному огляді. ЛОР-лікар зазвичай виявляє ознаки набряклості слизової в зоні гирла клиноподібної пазухи. Насторожує і односторонній фарингіт. Основними методами діагностики захворювання на сьогоднішній день виступають МРТ і КТ навколоносових пазух, причому комп'ютерна томографія є найбільш інформативним варіантом дослідження. МРТ призначають пацієнтам з головним болем та іншими розладами неврологічного характеру. На консультації лікар зазвичай розповідає, чому розвивається сфеноїдит, що це таке, а після проведення діагностичного обстеження призначає відповідне лікування.

Консервативна терапія

Основними принципами лікування гострої форми захворювання є:
  • усунення збудника недуги;
  • зменшення набряклості слизової;
  • поліпшення відтоку виділень з пазух.
При виражених симптомах інтоксикації організму хворим показана антибіотикотерапія («Амоксиклав», «Цефікс»). Препарати підбирають з урахуванням чутливості до них бактерій. Крім того, запалену слизову необхідно обробляти спеціальними препаратами.
Зазвичай шляхом зондування навколоносових пазух синус-катетером за кілька процедур вдається вилікувати сфеноїдит. Що це таке? Дана процедура має на увазі багаторазове промивання носової порожнини розчинами з антибіотиком до тих пір, поки виділення не стануть прозорими. Для зняття набряку слизової двічі на день рекомендується вводити в ніздрю марлеву пов'язку, просочену адреналіном. Також для цих цілей застосовують судинозвужувальні краплі («Називін», «Санорин», «Назонекс»). Важлива роль у лікуванні захворювання відводиться імуномодулюючій терапії. Спеціально призначені для підвищення опірності організму препарати помітно прискорюють одужання (наприклад «Беталейкін»). На етапі реконвалесценції пацієнтам призначають фізіотерапевтичне лікування. Зазвичай використовується ендоназальний електрофорез з розчином антибіотика.

Хірургічне лікування

Хронічний сфеноїдит, симптоми якого поступово набувають затяжного характеру, вимагає хірургічного лікування. Воно спрямоване на усунення головних причин розвитку запалення в клиноподібної пазусі. У разі неефективності медикаментозної терапії хворому також показана операція. У медичній практиці сьогодні активно використовуються ендоскопічні методики, що дозволяють вирішити проблему швидко і без серйозних наслідків. Суть операції полягає в забезпеченні повного доступу до клиноподібної пазухи, усуненні наявних проблем і подальшій санації слизової. Процедура триває не більше 30 хвилин. Під час реабілітації порожнину носа необхідно промивати ізотонічним фізіологічним розчином. Щоб уникнути розвитку інфекційних ускладнень пацієнтам показана антибіотикотерапія.

Прогноз

Лікарі настійно рекомендують не відкладати візит до лікарні при підозрі на сфеноїдит. Симптоми, виявлені своєчасно, і подальша діагностика захворювання дозволяють підібрати найбільш оптимальний варіант лікування. У більшості випадків прогноз у пацієнтів з такою патологією сприятливий. При хронічному варіанті недуги ймовірність швидкого одужання менша. Навіть оперативне втручання часто призводить лише до короткочасного поліпшення стану. Остаточне лікування спостерігається в рідкісних випадках.

Профілактичні заходи

Як можна попередити розвиток цієї патології? Специфічної профілактики недуги в даний час не існує. Щоб запобігти розвитку сфеноїдиту, лікарі рекомендують своєчасно лікувати гострі інфекції вірусної природи, не допускати їх переходу в хронічну форму. Також слід приділяти особливу увагу стану імунної системи (приймати вітамінні комплекси, проводити загартовуючі процедури). При наявності певних сприятливих чинників необхідно своєчасно їх усунути, не чекаючи появи ускладнень. 

Немає коментарів :

Дописати коментар