Тестостерон і гостра їжа

Виявляється, показники тестостерону вищі в тих чоловіків, які люблять гостру їжу. Це неодноразово доведено дослідженнями закордонних вчених.
Що це за гормон? Які його функції в організмі? До чого при­зводить надлишок і нестача тесто­стерону в організмі? І, зрештою, як перевірити його рівень?

Що таке тестостерон

Тестостерон — це стероїдний статевий гормон, що має маскулінну дію. Тобто суто чоловічий гор­мон. Він основним чином продуку­ється яєчками та наднирниковими залозами. Впливає на розвиток й ус­талення вторинних чоловічих стате­вих ознак, має анаболічний ефект, стимулює ріст, підтримує спермато­генез, а також відповідає за статевий потяг. Він є також у жінок, але, зві­сно, у незначній кількості.

Порівняння нор­ми для організму чоловіка та жінки

Рівень виділення тестостеро­ну становить у середньому 13,9-31,33 нмоль/добу це у здорових чоловіків. Утім після 40 років він починає знижуватися на 1-2% на рік. Також може знижуватися при розвитку ожиріння. Щодо жіно­чого організму, то рівень тестосте­рону з віком істотно не змінюєть­ся і становить 1-5 нмоль/л. Ви­значити рівень цього гормону мо­жна, здавши аналіз крові.

Якщо в організмі замало чи забагато тестостерону

У підлітковому віці нестача цього гормону в хлопців призво­дить до сповільнення або затримки статевого розвитку. У дорослому віці симптомами зниження рівня тестостерону є чимало порушень нормального функціонування ор­ганізму. Передусім це зниження лі­бідо, поява припливів жару, підви­щене серцебиття, пітливість, біль у ділянці серця. Також симптомами є ожиріння, зменшення кількості волосся на тілі, збільшення грудних залоз, зниження м'язової маси, біль у кістках, швидка втомлюваність, різка зміна настрою, схильність до депресій, порушення пам'яті й сну, сухість шкіри, поява зморщок, прискорене сечовипускання, пору­шення ерекції.
Надлишок тестостерону в чоло­віків трапляється вкрай рідко. Пе­реважно забагато цього гормону в тих чоловіків, які вживають стеро­їдні препарати. Та все ж і надлишок не є корисним для організму. Це призводить до зменшення кіль­кості активних сперматозоїдів, імпотенції, ушкодження серцево­го м'яза, підвищення артеріально­го тиску, збільшення передміхуро­вої залози, утрудненого сечовипу­скання, набряків кінцівок. Такі чоловіки потерпають від безсоння, болю голови, у них збільшується вага, постійно змінюється настрій, з'являються ейфорійні стани й аг­ресивна поведінка.
Якщо рівень тестостерону пере­вищує норму в жінки, то це супро­воджується порушенням гормона­льного фону: на тілі збільшується оволосіння, шкіра стає сухою, го­лос — грубшим. До внутрішніх змін можна зарахувати порушення менструального циклу.

Як чоловік може контролюва­ти рівень цього гормону в своєму ор­ганізмі

Насамперед здоровий спосіб життя дозволить утримувати рі­вень тестостерону в нормі. По-дру­ге, збалансоване харчування, яке повинно включати достатню кіль­кість мінералів, таких, як цинк, селен, кальцій та магній, вітамінів (Е, С, групи В), "здорових" жирів та вуглеводів і, звичайно, білків. У раціоні мусять бути морепродук­ти, молюски, устриці, горіхи, аво­кадо, морква, гарбуз, броколі, по­мідори, капуста, баклажани, селе­ра, цитрусові, абрикоси, персики, хурма, ананас, петрушка, кінза, шпинат, сухофрукти, ягоди, гре­чана, перлова та рисова каші, при­прави (куркума, кардамон, черво­ний стручковий перець, часник, цибуля).
Обов'язкові фізичні наванта­ження, але не тривалі, достатньо приблизно однієї години тричі на тиждень. Бо надмірні фізичні на­вантаження можуть призвести до протилежного ефекту. Потрібен також повноцінний сон, щоб збе­регти нормальний ритм секреції гормонів. Дуже важливе й актив­не статеве життя, але без перевтом, оскільки воно теж здатне призве­сти до протилежного ефекту.
"Вороги" вироблення тестосте­рону — спиртне (особливо пиво, яке містить фітоестрогени) та ку­ріння, малорухливий спосіб жит­тя, регулярне споживання жирної їжі та швидких вуглеводів.
Зменшувати рівень цього гормо­ну в організмі жінки потрібно під наглядом лікаря. Тільки він про­пише спеціальне лікування.


Немає коментарів :

Дописати коментар