Дев'ятисил-дивосил: народні методи лікування

Оман — легендарна рослина, чудовий ліку­вальний засіб. Із давніх часів його цінували за корисні властивості. А у 1804 році в коренях оману виявили інулін, який сьогодні рекомендують вживати хворим на цукровий діабет за­мість цукру і крохмалю.
Оман високий, дивосил, дев'ятисил — багаторічна трав'яниста рос­лина з родини айстрових (складно­цвітих). Його народні назви відобра­жають глибоку віру наших предків у велику силу трави. Вважалося, що ця рослина володіє не однією, а дев'я­тьма чарівними силами, зцілюючи хворих від дев'яти недуг.
Ось яка легенда-бувальщина хо­дить про оман. На березі ріки у гір­ській печері жив старий чернець, який дивосилом лікував людей від багатьох страшних хвороб. Люди йому за це віддячували харчами. Але одного дня величезні потоки води, які спадали з високої гори, відріза­ли ченцеві шлях до печери. Люди плакали і думали, що схимник по­мер з голоду. Проте монах не заги­нув, він розгрібав кам'яні завали, знаходив корінці дивосила і жував їх. Корінці дивосила замінили йому хліб! Яка ж була радість селян, коли через місяць вони розчистили шлях до печери і знайшли там ченця жи­вим і здоровим. "Новим хлібом" на­звав тоді схимник рятівні корінці ди­восила. Ця назва досі існує в деяких селищах Закарпаття, а ще — "м'яси­стий хліб".
І ведмеді люблять відвідувати ча­гарники цієї рослини. Вони злизу­ють з квіток цілющий мед, вилікову­ючись ним від багатьох хвороб. Від цього й пішла ще одна назва диво­силу — ведмеже вухо.
Дивосил — рослина, яка часом до­сягає у висоту 2,5 метра і цвіте кра­сивими квітами жовтого кольору, зустрічається вздовж берегів во­дойм, на вологих луках, у листяних лісах, серед чагарників, у місцях ви­ходу ґрунтових вод. Користується в народі великою пошаною і популярні­стю, тому запаси оману високого в природі зменшуються.

Корисні властивості дев'ясила

Кореневища і корені дивосилу мі­стять велику кількість полісахаридів, поміж них найбільше інуліну, псевдоінуліну. Внаслідок гідролізу під дією кислот інулін переходить у цу­кор — фруктозу, яка у 1,5-2 рази солодша, ніж звичайний цукор (саха­роза). Процес отримання фруктози з кореневищ оману досить складний та трудомісткий.
І офіційна, і народна медицина ви­знають, що дивосил має відхарку­вальні, протимікробні, протизапаль­ні, жовчогінні та сечогінні властивос­ті, а тому використовують його дуже часто.
Застосовують відвар коренів ома­ну для лікування легеневих хвороб. Він полегшує відкашлювання харко­тиння при застуді, зменшує надмір­не виділення слизу з дихальних шля­хів. Крім того, відвари кореневищ поліпшують апетит і сприяють трав­ленню, регулюючи перистальтику кишечника. Вони також позитивно впливають на загальний обмін речо­вин, виявляють антимікробну і легку сечогінну дію. При вживанні відвару поліпшується стан хворих на тубер­кульоз — пом'якшується та заспоко­юється кашель, зменшуються ката­ральні явища. Гарний ефект дає цей препарат при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту (гас­тритів, колітів, неінфекційних про­носів). Допомагає він і при олігоменореї (мізерних менструаціях).
У народній медицині оман за­стосовують і для лікування гіпер­тонічної хвороби, бронхіальної ас­тми, жовтяниці, водянки, легких форм цукрового діабету та різних шкіряних недуг. Відваром корене­вищ полощуть ротову порожнину і горло при запаленнях, ним про­мивають рани, які довго не загою­ються.
У Стародавньому Римі корене­вище рослини вживали як ліки і як приправу до різних страв. У пері­од Середньовіччя дуже популяр­ним було вино з дивосилу. У кагор або червоний портвейн додавали свіжий сік кореневища оману, мед і кип'ятили десять хвилин. Таке вино допомагало зміцнювати жи­ттєві сили. Стародавні лікарі вико­ристовували оман як засіб, що ба­дьорить і зміцнює. Корінь росли­ни входив до складу багатьох ці­лющих зіль. Народні цілителі вва­жали дуже ефективною суміш по­рошку кореневища оману з медом.

Рецепти з дев'ясилу

Для лікування задавнених брон­хітів, частого повторного кашлю і навіть астматичних бронхітів на­родні цілителі рекомендують та­кий рецепт. Взяти 10 г подрібнених коренів оману, додати 10 г очище­ної подрібненої кори тополі чор­ної, всипати в емальований посуд, залити 500 мл води, довести до ки­піння і кип'ятити 15 хвилин. Зняти з вогню і дати настоятися не мен­ше шести годин. Процідити, дода­ти 50 мл меду (бажано липового) і довести об'єм кип'яченою водою до 500 мл. Пити по одній столовій ложці тричі на день за 15 хвилин до їди. У холодильнику ці ліки мо­жуть зберігатися 3-4 доби, а ос­кільки вживати їх треба протягом двох тижнів, то доведеться приго­тувати ще кілька порцій. Слід па­м'ятати, що перед вживанням ці ліки потрібно обов'язково підігрі­ти до температури людського тіла або хоч до кімнатної.
Якщо гострий бронхіт затягнувся, п'ють настій такої суміші: корінь оману високого, подорожник, че­реда, хвощ польовий, квітки цмину піскового (по 1 частині), плоди шипшини (2 частини). Запарюють 1 столову ложку суміші склянкою окропу, настоюють. Вживають по півсклянки два рази на день після іди.
Для лікування бронхіальної аст­ми взяти корінь оману, траву фіал­ки триколірної, траву чебрецю, здрі­бнені корінь анісу, мати-й-мачухи — усього по 20 г. На дві столові ло­жки суміші — 500 мл води. Запа­рити і настояти 1 годину. Прийма­ти по півсклянки двічі на день, уранці й увечері, після їжі.
Для лікування коклюшу беруть по одній чайній ложці кореня оману ви- Ісокого і чебрецю, заварюють як чай в склянці окропу, вживають по 1 чай­ній ложці через кожні 2 години.
Допоможе і такий чай: взяти по 20 г кореневища оману високого, квіток дивини скіпетроподібної, тра­ви чебрецю звичайного, плодів га­нусу звичайного і 10 г трави багна звичайного. Столову ложку суміші залити 300 мл окропу, кип'ятити 1 хвилину на малому вогні у закри­тому посуді, настояти 1 годину. Приймати по 30-50 мл п'ять ра­зів на день.
Для відновлення імунітету, який пригнічується внаслідок вживання протитуберкульозних препаратів, ураховуючи, що лікування туберку­льозу триває місяці (часто роки), для м'якої корекції порушених імунних функцій доцільно вживати такий лікарський збір: взяти по ЗО г кореневищ оману, плодів смо­родини чорної, плодів шипшини коричної, плодів горобини звичай­ної, трави кропиви дводомної, тра­ви суниць лісових, листків сморо­дини чорної, трави сухоцвіту багно­вого, трави споришу звичайного, кореневищ пирію повзучого, коре­нів солодки голої, трави подорож­ника великого.
Столову ложку суміші заливають 500 мл води, настоюють 2 години, витримують на водяній бані 20 хви­лин, настоюють до охолодження, проціджують, відтискають. П'ють по 40 — 80 мл 4 рази на день за 15 хвилин до їди малими ковтками. Вжи­вати слід також на ніч перед сном, запиваючи 100-200 мл молока, упродовж 2-3 місяців.
При ревматичних хворобах взяти по 10 г коренів оману високого і ло­пуха, заварити в 250 мл води, 5 хви­лин прокип'ятити, настояти 20 хви­лин. Вживають по 1 столовій ложці З рази на день.
Протионкологічний, загальнозміцнюючий, тонізуючий рецепт: 200 г кореня свіжого оману, 2 літри вина типу "Кагор". Залити корені вином на ніч, настояти. Вранці проварити на малому вогні. Не проціджувати. Приймати профілактично 3 рази на день по 2 столові ложки перед їдою.
При цирозі печінки: приготувати суміш з рівних частин кореня диво­силу, кореня лопуха, трави звіро­бою, трави деревію, трави череди, трави гірчака, квіток пижма звичай­ного, квіток ромашки, плодів шип­шини, листя шавлії. Запарити окро­пом (1 столова ложка суміші на склянку окропу), настояти 30 хви­лин. П'ють по півсклянки 3 рази на день за 20 хвилин до їди.
Народна медицина Карпат широко використовує дивосил для лікування таких хвороб, як виразка шлунка, ви­снаження, бешихові запалення, зни­жена кислотність шлунка, туберку­льоз, ревматизм, пухлини різної локалізаціїі навіть розсіяний склероз.
Розсіяний склероз. Для лікування цієї хвороби треба у вересні заготу­вати корінці дивосилу і любистку прохолодного. Окрім цього, назби­рати шапинок червоного мухомора (у лісах Карпат їх дуже багато). П'ять шапинок червоного мухомо­ра підсушити і залити 250 мл 50% самогону з виноградного вина. Бан­ку закрити капроновою кришкою і закопати в землю на три місяці, по­тім вийняти і давати настоянку хво­рим по 25 мл тричі на день впро­довж місяця.
Далі продовжувати лікування вже настоянкою кореня дивосилу і лю­бистку. Цю настоянку готують на ос­нові якісного червоного вина або ко­ньяку. А тим, у кого підвищена кис­лотність, травники рекомендують настій цього кореня (по 10 г коренів дивосилу і любистку залити 200 мл окропу, настояти півгодини). Прий­мати 3 рази на день по одній столо­вій ложці натщесерце вранці і на ніч. Термін лікування — три місяці з пе­рервами по 5 днів щомісячно.
При занепаді сил рекомендують приймати настій кореня дивосилу на червоному вині по 25 мл за обі­дом (цей настій покращує апетит).
Використовують і ще такий ре­цепт: дивосил (корінь) — 5 г, тирлич жовтий (трава) — 5 г, деревій (трава) — 5 г. Усе це кип'ятять 10 хвилин у 0,5 л води і настоюють. Пити протя­гом дня по склянці через кожні 2 го­дини.
При бешиховому запаленні трав­ники використовують листя оману, яке зривають на Трійцю. До запале­ного місця прикладають свіжу жаб'я­чу ікру, зверху лист дивосилу і все це міцно обгортають лляною ганчір­кою, роблячи так на заході сонця.
При ревматизмі корені дивосилу і лопуха (нові, літні), взяті в рівних пропорціях, запарити окропом і ви­пивати в лазні. Піт, у якому накопи­чуються ефірні олії, виводить з тіла патогенні мікроби ревматизму.
Для лікування гнійних і довготри­валих важкозагоюваних ран готують мазь: у киплячому свинячому смальці томлять подрібнений корінь дивосилу 1 годину на малому вогні (щоб ледь кипіло) і прикладають на лляній ганчірці на різні рани і пухли­ни. Також для лікування ран викори­стовують марлеві пов'язки, просо­чені таким розчином: кореневища з коренями оману високого, бруньки тополі чорної, трава кропиви дводо­мної, хвоя ялиці білої та 40 г коренів живокосту лікарського. 50 г споро­шкованої суміші залити 300 г олії (краще ялівцевої), витримати на во­дяній бані 20 хвилин, настояти 24 го­дини. Фільтрувати через марлю гаря­чим.
Для лікування імпотенції і фригідності у жінок рекомендується пити такий напій: у літрі води кип'ятити протягом 20 хвилин 200 г свіжих ко­реневищ оману. У проціджений від­вар додати склянку калинового соку, 100 г меду, 1 г лимонної кислоти, розмішати і пити охолодженим.
Взяти по 100 г кореня оману, ко­реня аїру, кореня вовчого тіла боло­тного (сабельник), трави вербени, по 50 г хвоща польового, насіння селе­ри, сушеного кореня пастернаку. Усі складові ретельно перемішати та по­дрібнити. Просіяти крізь сито «додавати у співвідношенні 1:1:1 – мед, бджолиний пилок. Вживати на ніч по 1 столовій ложці.
Рецепт чаю від жіночого неплід­дя: взяти по 50 г кореня оману, ва­леріани, квітів нагідок, квітів звіро­бою, кропиви дводомної, квітів білої кропиви, трави деревію, 100 г квітів материнки, по 70 г трави приворот­ня звичайного, споришу, і 10 г на­сіння льону. Усі складові ретельно подрібнити і перемішати. Нагріти 200 г червоного вина типу "Кагор", всипати до нього 1 столову ложку приготованої суміші і на маленько­му вогні проварити 7 хвилин. Дати настоятись 20 хвилин і наприкінці покласти 1 столову ложку меду. Процідити. Цю порцію випивати ко­втками протягом дня. У період ме­нструації бажано не вживати, а пити 5 Днів до і 5 днів після очікуваних місячних для нормалізації жіночого циклу.
Для лікування болю голови. "У кого росте оман, нехай протягом року збирає до пляшки з вином мо­лоді пагони, потім стебла, квіти, а восени — корінь. Коли рослина від­дасть силу, вийняти їх, отримаєш ліки від мігрені, легеневих хвороб, недуг шлунка", — так писала свята Гільдегарда.
Рецепт: взяти 200 г оману (части­ни рослини у різних фазах росту), 1,5 л червоного вина (навесні рос­лина набирає силу, тому закладку починаємо робити саме в цю пору року). Бруньки та гілки мають інший мікроелементний склад, аніж насін­ня та корені — восени. Коли всі складові будуть у пляшці, настояти ще місяць, потім процідити. Увесь цей час вино тримати у пляшках з темного скла. Пити по 20 мл до і пі­сля їди. Тривалий прийом не рекомендований.
Відвар кореня дивосилу добре відбілює шкіру. Чайну ложку подрі­бнених коренів заливають склянкою холодної води, настоюють годину, потім ставлять на вогонь і кип'ятять півгодини, проціджують, а згодом протирають шкіру обличчя 2-З рази на день.

Заготівля

Цілющі властивості мають кореневища і корені оману. Най­кращий час для збирання — кінець літа - початок осені або рання ве­сна. Та все ж викопують корені на­йчастіше у жовтні, коли погода до­сить прохолодна. Потім миють, ріжуть і сушать. Коли будете мити корені в ночвах або у ванночці, на­віть у холодній воді відчуєте, що порепана шкіра рук стає м'якою і гладенькою. Ще сильніше діє на шкіру теплий відвар коренів. Таким чином дивосил може допомогти позбутися застарілих тріщин і мо­золів.
За кількістю головок на корене­вищі можна приблизно підрахува­ти вік рослини, бо найчастіше диво­сил вегетує одним стеблом, яке що­року восени відмирає.

Немає коментарів :

Дописати коментар