Озокеритолікування: методика. Лікувальні властивості озокериту

Озокерит, під назвою «гірський віск», або «застиглі сльози землі», відомий так само давно, як і нафта. Є мінералом із групи нафтових бітумів. В Україні є велике родовище озокериту, який відзначається високою якістю.
Властивості озокериту зумовлені вмістом у ньому твердих вугле­водів. Озокерит складається із церезину (60 %), парафіну (1-7 %), нафтових смол (до 12 %), асфальтенів (1-3 %), мінеральних масел (від 25 до 45 %), а також механічних домішок (до 5 %) і води (до 3 %).
Консистенція озокериту визначається наявністю в ньому рідких вуглеводів і може бути в діапазоні від м'якої до твердої. Озокерит не розчиняється у воді, спирті, лузі і розчинний у бензині, бензолі, хлороформі й різних смолах. У золі озокериту виявлені сірка, калій, залізо, натрій та інші елементи. В медичному озокериті не має бути механічних домішок.
Встановлено, що озокерит характеризується найбільшою теп­лоємністю і найменшою теплопровідністю від усіх інших чинників теп­лового лікування.

Лікувальні властивості озокериту

Біологічно активні речовини, що містяться в озокериті, проника­ють крізь неушкоджену шкіру і потрапляють у кров'яне русло, впли­ваючи на різноманітні функції людського організму, переважно на вегетативну нервову систему. Крім хімічної, озокерит справляє на організм теплову і механічну дію.
Внаслідок озокеритових аплікацій у шкірі збільшується вміст залишкового азоту, води, відбувається значне посилення аутолізу і протеолізу, чого не спостерігається в разі застосування грілки. Озокерит поліпшує окисно-відновні процеси, має протизапальні власти­вості, стимулює репаративні процеси, імуногенез. Він покращує гемодинаміку, зменшує прояви венозного застою, прискорює загою­вання післяопераційних ран і трофічних виразок, запобігає спайковому процесу. Продукти життєдіяльності мікрофлори, що містяться в озокериті, виявляють біологічну і антибіотичну дію. Ось чому засто­сування озокериту показане в багатьох випадках, а саме: при хро­нічних запальних процесах у фазі ремісії, підгострому періоді; гострих захворюваннях після усунення проявів токсикозу. Він з ефективністю застосовується для лікування не тільки в умовах курорту (захворю­вання органів травлення і сечових органів), а й у стаціонарах (вірусний гепатит, дизентерія, пневмонія), місцевих санаторіях (хронічні захво­рювання бронхів, легень, травного каналу, сечових органів, наслідки поліомієліту).

Як правильно застосовувати озокерит. Озокеритолікування в педіатрії

Методика озокеритолікування нескладна і може бути здійснена навіть в домашніх умовах.
Стерилізують озокерит нагріванням на водяній бані до 100 °С протягом 30-40 хв. У випадку повторного використання озокериту його підігрівають і додають 25 % озокериту, який не був у вжитку. В дитячій практиці озокерит використовують, як правило, у вигляді компресів і аплікацій (кюветно-аплікаційний метод). Суть методу полягає в тому, що розплавлений на водяній бані озокерит розливають у металеві кювети необхідної величини (за­лежно від віку дитини і ділянки аплікації) висотою 3-5 см, вистелені клейонкою. У кюветах озокерит досягає потрібної температури (виз­начається хімічним термометром), після чого його виймають із кю­вети разом із клейонкою і накладають на ділянку тіла, яка підлягає впливу. Поверх клейонки накладають шар вати. При цьому методі площа поверхні тіла, яка контактує з озокеритом, більша, ніж при застосуванні озокеритових компресів. Ділянка шкіри, на яку накла­дають озокерит, має бути сухою, інакше можливий опік. Процедури проводять переважно у положенні хворого лежачи.
Температура озокериту для аплікацій залежить від віку, гостроти запального процесу, кількості процедур. Загальноприйня­тою є температура 45°С. Проте курс лікування треба призначати з температурою озокериту 40-42°С, в гострому і підгострому періоді захворювання рекомендується така сама температура озокериту, а у дітей раннього віку з гострою пневмонією — 38-40°С. Тривалість озокеритової аплікації у дітей — до 30 хв, але починати курс лікування треба з 20-25 хв (принцип поступовості). Щадні методи озоке­ритолікування передбачають зниження температури і стабільнішу тривалість процедури (до 30 хв). Кількість процедур на курс лікування підбирають індивідуально — від 8 до 15 аплікацій.
Озокеритові аплікації проводять через день, а в умовах місцевого санаторію або курорту, де немає мінеральних ванн, можливе здвоєн­ня процедур (два дні підряд озокеритові аплікації, день перерви).
Озокеритові аплікації так само, як і грязеві, не слід призначати в період загострення захворювання, за наявності різкого болю, геморагічних проявів, підвищення температури тіла і збільшення ШОЕ. Аплікації озокериту діти переносять добре. Це дозволяє засто­сувати озокерит ширше, ніж грязі.
Озокеритові компреси в дитячій практиці не дістали значного по­ширення. Для їх приготування беруть марлю або іншу гігроскопічну тканину, яку складають у 6-8 шарів і зшивають у вигляді проклад­ки. Потім її опускають у посудину з розплавленим озокеритом, про­сочують ним, віджимають закручуванням (навкруг корнцангу над кришкою каструлі, металевою тарілкою) і розкладають на клейонці. Після того як температура прокладки досягне 42-45 °С (визначаєть­ся термометром), її накладають на місце дії. Далі на першу проклад­ку накладають другу, меншого розміру, але з вищою температурою (45-50 °С), зверху на неї кладуть вощаний папір, шар вати, все фіксують бинтом і накривають ковдрою.

Немає коментарів :

Дописати коментар