Гормони підшлункової залози: функції. Зміни кількості при різних патологічних станах

Інсулін: функції і нормативне значення

Інсулін синтезується β-клітинами острівців підшлункової залози. Його молекула складається з двох поліпептидних ланцюгів, з'єднаних між собою двома дисульфідними зв'язками. Кількість амінокислотних залишків — 51. Його виділення стимулюють глю­коза та її метаболіти, гормони травного тракту (гастрин, секретин, холецистокінін, ВІП), а гальмують - катехоламіни, соматостатин. Біологічну дію справляє вільний інсулін. Основна роль інсуліну полягає у зниженні рівня глюкози в крові. У тканинах інсулін ак­тивує транспорт у клітину глюкози, амінокислот, іонів кальцію та калію, посилює біосинтез глюкокінази та забезпечує гліколітичне перетворення глюкози; стимулює ріст та проліферацію клітин, підвищує синтез ДНК та РНК, справляє анаболічну дію. Інсулін гальмує глікогеноліз, глюконеогенез, ліполіз, синтез кетонових тіл і холестерину, протеоліз і обмін амінокислот; у жировій тканині посилює процеси ліпогенезу.
Норма в сироватці натще — 4-5 мкОд/мл (в одиницях СІ — 21-181 пмоль/л).
Зниження показників спостерігають при порушенні толерант­ності до глюкози, у хворих на цукровий діабет, гіпопітуїтаризмі.

Глюкагон

Глюкагон синтезується α-клітинами підшлункової залози, складається з одного нерозгалуженого ланцюга, який містить 29 амінокислотних залишків і є поліпептидом з молекулярною масою 3483 Да. Секреція глюкагону стимулюється гіпоглікемією, підви­щенням рівня амінокислот, симпатичною нервовою системою, окситоцином, глюкокортикоїдами; гальмується соматостатином. Глюкагон справляє глікогенолітичну, глюконеогенетичну, ліполітичну та інсуліностимулювальну дію. Він підвищує вміст у крові катехоламінів, кортикостероїдів, інсуліну, соматостатину, тиреотропіну. Його основна біологічна дія пов'язана з підвищенням рівня глюкози в крові.

Соматостатин

Соматостатин синтезується δ-клітинами підшлункової залози. Справляє місцеву дію, пов'язану з гальмівним впливом на виділення гормонів ендокринної частини залози та на її екзокринні клітини.
Підвищення концентрації соматостатину спостерігають у хво­рих із соматостатиномою.

Панкреатичний поліпептид

Панкреатичний поліпептид (ПП) синтезується F-клітинами підшлункової залози і складається з 36 амінокислотних залишків. Біологічна дія ПП полягає в пригніченні секреції зовнішньосекреторної функції залози та гальмуванні виділення жовчі, гальмує моторику шлунка, тонкої, товстої кишок.
У нормі величина показника в плазмі 2-90 пмоль/л.
Зростання показника спостерігають після вживання їжі та при добро- та злоякісних пухлинах панкреатичних острівців (гастриноми, інсуломи, глюкагономи), аденокарциномах підшлункової залози, шлунка, товстої кишки, хронічному панкреатиті.

Немає коментарів :

Дописати коментар