Дієта при онкології: поради онколога

Ніхто не сумнівається в тому, що нераціональне харчування може зіграти вирішальну роль у виникненні онкологічного захворювання. Отже, повинна існувати особлива дієта, що сприяє відновленню хворих, уражених раковою пухлиною. Відомий у всьому світі лікар професор Річард Дол стверджує, що одна третина ракових пухлин спровокована неправильним харчуванням.
Онкологічні захворювання і їх терапія є зовсім іншою ситуацією і раковий хворий потребує особливого раціону. Харчові продукти повинні забезпечувати організм хворої людини потрібними йому вітамінами, макроелементами, амінокислотами і білками. Дієта при онкології сприяє підтримці роботи імунної системи. Можна використовувати нетрадиційні методи дієти при наявності ракової пухлини Харчові протипоказання при онкологічної хвороби досить великі. Тому спеціальні системи харчування, пропоновані цілителями нетрадиційної медицини, можуть зіграти негативну роль. Особливо страшна дієта при онкології, заснована на голодуванні, або ж та, в якій споживання звичайних продуктів замінено напоями на основі трав або уринотерапії. Зупинити процес розростання пухлини за допомогою голодування неможливо. Недоїдання призведе до різкого загострення хвороби.
Харчування при онкології повинно бути повноцінним і якісним. Також варто уникати систем, побудованих на вибірковому споживанні продуктів. Такі поради не принесуть нічого доброго. Шкідливі дієти з обмеженням споживання білка, оскільки це загрожує виникненням дефіциту амінокислот. Такий підхід ніяк не допоможе поборотися з пухлиною, а, навпаки, прискорить її розростання.

Значення вітамінотерапії

Дієта після видалення пухлини передбачає використання вітамінів. Вони відіграють величезну роль при лікуванні онкологічних хворих. У таких пацієнтів часто відзначається зниження засвоєння необхідних для життєдіяльності елементів. Не можна відносити авітаміноз до специфічних симптомів раку. Навіть при повному виснаженні організму у хворих з наявністю раку не буде спостерігатися таких проявів, як пелагра або цинга. Досить поширена ідея лікування раку за допомогою вітамінотерапії не отримала наукового підтвердження. Слід зазначити, що при променевій терапії рекомендується скоротити споживання фруктів і овочів. Вони дійсно приносять користь, але високі дози вітамінів, що містяться в них, можуть знизити ефективність протипухлинного лікування. З великою обережністю повинен прийматися вітамін Е, так як він відноситься до групи антиоксидантів. Можна сказати, що при терапії онкологічних хворих харчування має бути доповнено лише тими вітамінами, яких організму не вистачає.

Потреба в мінералах

Питання вживання мінералів також дуже важливе при онкології. Фрукти, овочі, м'ясні продукти та риба багаті вмістом цих елементів, але лікування раку включає в себе безліч компонентів, тому вимагає контролю вмісту мінералів в організмі. При набряках лікарі рекомендують скоротити споживання натрію, що міститься в кухонній солі, і замінити його калієм. Якщо їжа здається пацієнту прісною, то рекомендується ввести в раціон мариновані продукти. Однак такий підхід застосовується не при всіх формах раку. Якщо після проведення хіміотерапії у пацієнта спостерігається блювота і пронос, то прийом натрію повинен бути збільшений. Це ще раз доводить, що при виборі дієти застосовуються різноманітні підходи. У кожному конкретному випадку вимагається певна дієта.

Правильне споживання рідини при наявності раку

В переважній більшості випадків хворим не рекомендується скорочувати звичний рівень споживання рідини. Якщо у пацієнта спостерігається набряклість або наявність паралельних захворювань сечостатевої системи, то прийом рідини повинен бути навіть збільшено за рахунок введення кисломолочних продуктів. Під час проведення хіміотерапії споживання рідини збільшується в два рази.

Дієта при раку молочних залоз

Правильно підібрана дієта при онкології молочної залози допомагає запобігти такі вторинні ускладнення, як повторний розвиток ракової пухлини, цукровий діабет, ожиріння і гіпертонія. Відсутність надлишкової ваги більшою мірою призупиняє рецидив захворювання і покращує якість життя жінки. Оскільки у пацієнток, що проходять променеве лікування або хіміотерапію, є тенденція до збільшення ваги, то рекомендується утриматися від збільшення обсягу їжі до кінця терапії. При надлишку ваги рекомендується його поетапне зниження. Доведено, що при зниженні маси тіла на 5-20 % протягом 2 років зменшується ризик розвитку вторинних захворювань, зберігаються в нормі показники інсуліну, холестерину, а також параметрів, пов'язаних з розвитком раку.

Рекомендації загального характеру

Дієта при онкології молочної залози передбачає дотримання наступних правил: 
  • калорійність їжі відповідає масі тіла; 
  • чим більша вага, тим менше калорій вживається; 
  • віддається перевагу фруктам і овочам; 
  • вживаються продукти з цільної муки; 
  • скорочується споживання жиру;
  • обмежується прийом сої;
  • для підтримки кісток в хорошому стані рекомендується включення 2-2,1 г кальцію на день. Також потрібно стежити за вмістом вітаміну D і рівнем щільності кісток; 
  • не вживають алкогольні напої; 
  • скорочується вживання напівфабрикатів; 
  • обмежуються такі продукти, як цукор, консерви і червоне м'ясо. 

Споживання Омега-3 і Омега-6

Дієта при онкології передбачає вживання омега-3 і омега-6 жирних кислот. Серед продуктів, які багаті цими кислотами, слід зазначити жирну рибу (макрель, лосось, палтус та ін). Крім цього, Омега-3 міститься у волоських горіхах, лляних насінні і злаках. Омега-6 також потрібна для повноцінної діяльності організму. Речовина міститься в соняшниковій та кукурудзяній олії. Однак слід зазначити, що споживання Омега-3 має бути більш високим, а Омега-6 слід скоротити.
Позитивний вплив Омеги-3 науково не доведений. З іншого боку, багато лікарів відзначають, що речовина сприяє зниженню в крові тригліцеридів і виступає в якості профілактики розвитку серцевих захворювань. Тому рекомендується споживання жирної риби хоча б раз на тиждень. Така рекомендація не застосовується щодо пацієнтів, які вживають препарати, що сприяють зниженню згортання крові.

Споживання насіння льону

Дієта включає споживання насіння льону. Вчені встановили, якою мірою насіння льону сприяють обмеженню розвитку ракової пухлини. За повідомленням американської дослідницької асоціації, їх споживання не несе ніякої небезпеки для жінок, які не хворіли на рак. Те ж саме можна сказати і про жінок, які застосовують "Тамоксифен" або інші гормональні препарати. Причому саме насіння краще, ніж олія на їх основі. Кількість спожитого насіння не повинна перевищувати 30 г в день. Підвищене вживання може спровокувати діарею і порушити всмоктування корисних елементів і лікарських засобів кишечником. Крім цього, вони гальмують дію таких ліків, як "Кумадін" або "Аспірин".

Правила прийому їжі

Прийом їжі здійснюється у відповідності з наступними правилами:
  • харчування порціями. Хворий повинен здійснювати прийом їжі 6 разів на день потроху; 
  • їжа повинна бути м'якою або рідкої, що робить її більш легкозасвоюваною; 
  • їжу не можна вживати в холодному або гарячому вигляді; 
  • оптимальною вважається температура, близька до температурі людського тіла, щоб не викликати подразнення слизової оболонки шлунка; 
  • протягом дня рекомендовано вживання 15% білків, 30% жирів і 55% вуглеводів. 

Рекомендовані продукти

Рекомендована наступна система харчування: м'ясо, птиця, риба, свинина і яловичина, приготована в пароварці в подрібненому вигляді. Виключено вживання молока, алкоголю, приправ і спецій. Слід вживати не більше 1,5 літра води в день. Вживається будь-яка рідина, в тому числі і супи.

Немає коментарів :

Дописати коментар