Особливості клінічної картини при фіброміалгії

Розвиток фіброміалгії (ФМ), як правило, характеризується повільним наростанням больового синдрому протягом років. Так, вперше пацієнт звертається до лікаря відзначається через 8-10 років від моменту дебюту захворювання. ФМ може розвинутися без видимих причин, але частіше її початок можна пов'язати з перенесеними психічними чи фізичними стресами.
Хворі ФМ пред'являють скарги на загальну втому, поганий сон. Сон носить переривчастий і поверхневий характер, відзначаються труднощі при засинанні, підвищена рухова активність уві сні і часті пробудження.

Важливою особливістю клінічної картини ФМ є зміни психологічного статусу, що включають появу депресії, іпохондрії і тривоги. Для хворих на фіброміалгії характерні скарги на пригнічений настрій, втрату інтересів до навколишнього середовища, зниження апетиту, порушення сну та ін.

Основним проявом ФМ є дифузний симетричний мязово-скелетний біль, що носить хронічний монотонний характер. Біль може посилюватися після емоційного напруження і фізичних навантажень, а також після переохолодження.
Біль знімається після впливу тепла, масажу та відпочинку. Незважаючи на те що інтенсивність болю може змінюватися протягом доби, він носить постійний характер, суб'єктивно пацієнти не відзначають «світлих проміжків».
Пацієнти скаржаться на болі в м'язах, що локалізуються в області шиї і плечей, спини, попереку, дещо рідше - в кінцівках і в області передньої поверхні грудної клітини. Саме біль є основною причиною непрацездатності.
Більшість хворих відзначають скутість в ранкові та вечірні години. Скутість у вигляді обмеження рухливості має розпливчасті, нечіткі межі, не локалізується в тій чи іншій області суглоба.

Специфічним для ФМ є виявлення множинних больових точок в певних анатомічних місцях «tender points» (TP). Кількість точок може бути різною. У клінічній практиці ці точки розташовані симетрично на обох половинах тіла в місцях прикріплення м'язів і сухожиль. Знання місця їх розташування є невід’ємною частиною діагностики фіброміалгій. Больові точки в основному розташовані на середній частині чола, волярній поверхні середньої частини передпліччя, передній поверхні середньої частини стегна і нігті I пальця кисті. Контрольні точки безболісні у пацієнтів з ФМ, на відміну від пацієнтів, які страждають соматичними розладами. Провокують посилення збудливості і зниження больового порогу в ділянці специфічних точок холодна та сира погода, ранкові години, емоційні стреси. Пальпація больових точок, як правило, не викликає іррадіації болю, що дозволяє відрізняти їх від тригерних точок, характерних для синдрому міофасціального болю.
Приблизно 30-50% хворих суб'єктивно відчувають припухлість м'яких тканин навколо суглоба - ознака справжнього артриту, але при більш глибокому обстеженні пацієнта ознаки артриту не виявляються.
Парестезії відзначаються приблизно у 50% хворих ФМ. Вони можуть бути локалізованими та дифузними, розподілятися по дерматомам. Хворі часто суб'єктивно відзначають м'язову слабкість. При неврологічному обстеженні з визначенням швидкості проведення імпульсу по нервах (електроміографія) відхилень від норми не виявляється.
У 20% хворих можна знайти «фіброзні вузлики» в навколокрижовій ділянці, у верхній частині сідниць, які є нерідко болючими. Гістологічно вони представляють фіброзно-жирову тканину без ознак запалення.
Більше половини пацієнтів мають різні функціональні розлади, при яких тяжкість скарг не відповідає органічним пошкодженням і перебіг хвороби залежить від психосоціальної обстановки.

Мігренеподібні головні болі і біль напруги реєструються у 56% пацієнтів з ФМ. У 43% з них виявляється синдром подразненої товстої кишки. Первинна дисменорея спостерігається у 40% пацієнток. Часто виявляються гіперкінетичний синдром, порушення ритму, гіпотонію, пролапс мітрального клапана. Описано поєднання ФМ з синдромом затримки рідини (ідіопатичний набряк). Спостерігаються слухові (вестибулярні) розлади, дисфункцію скронево-нижньощелепного та жувального м'язів. У 30% хворих на ФМ відзначають наявність ознак синдрому Рейно різного ступеня вираженості.

Значно частіше в порівнянні зі здоровими особами у хворих ФМ спостерігаються вегетативні та функціональні симптоми: холодні руки і/або ноги, сухість у роті та очах, гіпергідроз (зазвичай рук), підвищена пітливість, стійкий дермографізм, ортостатичні порушення. Нерідко виявляється асоціація ФМ з синдромом PLM (periodic leg movement), апное.

Немає коментарів :

Дописати коментар