Загальні відомості
Саліцилати, зокрема ацетилсаліцилова кислота (аспірин), займають друге місце після пеніциліну серед лікарських засобів, що призводять до алергічних реакцій. Аспірин - популярні і важливе ліки, але разом з тим це один з перших препаратів, які були пов’язані з алергією ще в 1902 році.
В даний час відомо, що реакція на аспірин не є власне алергією за участю імунної системи. Реакцію організму викликає саліцилова кислота, яка утворюється з ацетилсаліцилової кислоти (аспірину). Саліцилова кислота безпосередньо впливає на гладкі клітини, з яких вивільняються речовини, які і викликають розвиток симптомів алергічної реакції. Це приклад так званої псевдоалергічної реакції. У ній не беруть участь антитіла IgE, хоча симптоми такі ж, як при алергії.
Аспірин - дуже поширений компонент багатьох протизапальних ліків. До протизапальних препаратів, до складу яких входить аспірин, відносяться «Солпрін», «Кодіс», «Алка-зельтцер» та інші.Крім аспірину, деякі протизапальні нестероїдні препарати (вольтарен) можуть викликати шкірну висипку, набряки, нежить, задишку і анафілактичний шок. Зважаючи на вищесказане, пацієнти, що володіють підвищеною чутливістю до препаратів з групи нестероїдних протизапальних засобів, з великою ймовірністю проявлять алергічну реакцію на будь-які протизапальні засоби і тому повинні утримуватися від їх прийому.
Крім того, аспірин здатний спровокувати астматичний напад. Також збільшення числа реакцій на саліцилати відзначається при рецидивуючому герпесі.
При алергічній реакції на аспірин та інші саліцілати відзначається поява або наростання астматичних симптомів - важке дихання, задишка, головний біль. Відзначається також закладеність носа, нежить, зміна кольору шкіри, свербіж, висип, кропив'янка, набряклість рук, стоп, болі в животі.
При гострих нападах алергії на саліцилати стан може погіршитися аж до анафілактичного, загрозливого для життя стану, при якому різко знижується кров'яний тиск, людина втрачає свідомість, відмовляють органи.
З реакцією на аспірин пов'язано такий важке стан, як синдром Рея. Він розвивається на тлі лікування вірусної інфекції із застосуванням аспірину у дітей і підлітків. Синдром характеризується розвитком набряку мозку, порушенням функції печінки, швидким розвитком коми, судом, зупинки дихання. Смертність становить до 20% (коливається від 2% при I стадії до 80% при IV і V стадіях). Найбільш часто описана реакція відмічається в результаті застосування аспірину або ліків, які містять ацетилсаліцилову кислоту, при лікуванні вітряної віспи, грипу А.При реакції на саліцилати слід відрізняти непереносимість ліків від алергії. Існує ряд відмінностей, що дозволяють відокремити одне від іншого. Так, при лікарській непереносимості небажана реакція розвивається відразу ж при першому використанні ліків, у той час як при справжній алергії перший контакт не викликає відповідної реакції. Крім цього, при непереносимості ліків симптоми нагадують або ті, які повинні виникати при отруєнні високими дозами речовини, або ті, які викликаються побічною дією препарату, що обов'язково заявляється у вкладиші, який додається до медичного фармпрепарату.
Лікування і профілактика
Хворим з алергічною реакцією на саліцилати, а також страждають астмою, слід уникати прийому засобів, що містять аспірин і саліцилат в будь-яких формах, так як вони можуть викликати астматичний напад.Зверніть увагу, що саліцилати містяться в рослинах, в багатьох фруктах і овочах та входять до складу багатьох препаратів і косметичних засобів. Так що при яскраво вираженій реакції на цю речовину рекомендується уважно вивчати склад косметичної і лікарської продукції. Наприклад, крім згаданих вище ліків, саліцилати містяться в такої продукції:
- бензоати;
- бета-оксикислоти;
- рідини для полоскання рота, м'ятна зубна паста;
- штучні харчові ароматизатори і смакові добавки;
- крем для гоління;
- креми та мазі, що знімають біль у суглобах;
- ментол;
- деякі ароматичні речовини, парфуми;
- помада, лосьйони, очищаючі засоби для шкіри;
- саліцилат магнію;
- саліцилат натрію;
- сонцезахисні засоби і автозагари;
- трав'яні лікарські засоби;
- шампуні та кондиціонери.
Через те, що саліцилати є досить поширеними сполуками, які в природньому, несинтезованому стані зустрічаються дуже часто, то при лікарській алергії недостатньо просто уникати контакту з певною групою препаратів. Тут ситуація в якомусь випадку виняткова і вимагає перегляду дієти, тому що при важкій реакції на саліцилати достатньо навіть незначної кількості речовини-алергену, присутнього в більшості фруктів і овочів - яблуках, авокадо, чорниці, фініках, ківі, персиках, малині, інжирі, винограді, сливах, суниці і полуниці, вишнях, грейпфруті, цвітній капусті, огірках, грибах, редисці, кінських бобах, баклажанах, шпинаті, цуккіні, брокколі, стручковому перці.
Також слід дотримуватися обережності відносно деяких видів сирів, трав, спецій і приправ (сухі та порошкові спеції, томатні пасти і соуси, оцет, соєвий соус,) джемів, желе, кави, вина, пива, апельсинового соку, яблучного сидру, чаю, трав'яних чаїв, рому, хересу, кедрових горіхів, арахісу, фісташок, мигдалю, м'ятних цукерок, м'ятних жувальних гумок, морозива.Крім цього, саліцилати виявлені у всіх різновидах м'яти - перцевої, кучерявої, болотної і так далі.
Немає коментарів :
Дописати коментар