Навіщо потрібні зуби мудрості: особливості, будова

Чи знаєте ви, навіщо потрібні зуби мудрості? Саме про це ми сьогодні і поговоримо. Розглянемо різні думки щодо цього питання і спробуємо зрозуміти, як воно є насправді? Чи потрібен нам зуб мудрості?

Думка зарубіжних стоматологів

Відразу варто сказати, що в багатьох країнах у пацієнтів навіть не виникає питання про те, чи потрібні їм зуби мудрості. Відповідь очевидна – ні. В Європі і США доктора видаляють треті моляри (природна назва зубів мудрості), як тільки ті стають вилазити. Процедура з видалення зуба мудрості включена навіть в медичну страховку. У нашій країні ця проблема вирішується по-різному. Найчастіше лікарі наполягають на видаленні зуба, але пацієнт має право вирішувати сам, як йому вчинити.

Що таке зуб мудрості?

Зуби мудрості – це 4 моляра, які знаходяться в кінці верхнього і нижнього зубного ряду, розташовані ближче до вушної раковини і щелепної кістки. У народі його називають "вісімка". Наукова назва - третій моляр.

Поява

Щоб зрозуміти, для чого потрібен зуб мудрості, варто розібратися, коли він з'являється і у кого. Ми знаємо, що у дорослої людини 32 зуби, але при цьому в процесі пережовування їжі приймає участь тільки 28 зубів. Це означає, що для цього процесу не потрібні 4 зуба, які розташовані по краях верхньої і нижньої щелепи, тобто зуби мудрості. Вони з'являються набагато пізніше інших зубів, приблизно з 16 до 26 років. Свою народну назву отримали із-за символічної "мудрості", яку набуває людина, вступаючи у доросле життя. Хоча зрозуміло, що "дорослий" ще не означає "свідомий", "розумний" і "мудрий". Поява зубів мудрості може викликати ряд проблем ротової порожнини. Також варто зазначити, що процес може затягнутися на кілька років.

Зуб мудрості: навіщо він потрібен?

Функціональна властивість зубів мудрості до цих пір повністю не вивчений. Вчені-стоматологи і вважають їх рудиментарним органом, якого людина більше не потребує. Цікаво, що треті моляри розвиваються далеко не у всіх. Приблизно половина населення не знає проблем з зубами мудрості, тому що у неї їх немає. Це наводить вчених на думку про те, що незабаром їх не буде ні у кого. Є думка загальноприйнята. Навіщо потрібні зуби мудрості насправді? Вважається, що в минулому людині були необхідні всі 32 зуба, щоб пережовувати жорстку їжу. Сучасна людина споживає їжу набагато більш м'яку, оброблену, рафіновану. Тепер для пережовування їжі достатньо всього 28 зубів.

Чому болить?

Навіщо потрібні зуби мудрості, якщо вони приносять стільки незручностей? Вважається, що із-за того, що їжа стала більш м'якою, щелепа атрофувалася і змінилася. Вона зменшилася в розмірі, хоча зуби залишилися такими ж. Виходить, що треті моляри просто не поміщаються в ротовій порожнині, тому і приносять стільки проблем.

На захист

Та все ж можна знайти кілька причин, за якими зуби мудрості потрібні людині. У процесі пережовування їжі сучасній людині зовсім не обов'язково мати треті моляри, але вони виконують ряд інших важливих функцій. Навіщо потрібно видаляти зуби мудрості, якщо вони можуть стати єдиним виходом при деяких проблемах? Наприклад, при протезуванні зубів треті моляри можуть стати опорою, яка значно спростить процедуру. Друга причина полягає в тому, що зуби мудрості стримують інші зуби від надмірного росту. Вони "тримають" щелепу, не даючи зубах рости як попало. І останній аргумент: коли літня людина втрачає багато зубів, саме треті моляри можуть замінити жувальні. Стає зрозуміло, що роль зубів мудрості значна. Вони представляють собою щось на кшталт "запаски", яка завжди зможе виручити.

Навіщо видаляти?

Якщо вас хвилює питання про те, чи потрібно видаляти зуб мудрості і чому, то обов'язково прочитайте наступний абзац. Їх ріст провокує безліч проблем: деформація зубного ряду, карієс, постійні болі і ще ряд проблем, про які ми скажемо нижче. Важливо зрозуміти, що можливі дуже серйозні патології. Якщо стоматолог вважає за потрібне видалити зуби мудрості, зробіть це, інакше можна отримати великі проблеми зі здоров'ям. Щоб захистити здорові зуби, краще всього видалити треті моляри і поприймати вітамінний зміцнюючий комплекс.

Проблеми

Якщо стоматолог рекомендує видалити зуб мудрості, то краще так і зробити. Треті моляри можуть принести людині безліч проблем. Такі зуби дуже часто ростуть криво, що приносить багато больових відчуттів. А сам процес росту зуба може затягнутися на кілька років. Процес "прорізування" займає багато часу, за який встигає дозріти" початковий карієс. Якщо вчасно не лікувати такі зуби, ясна навколо них набрякають, що може потребувати негайного втручання хірурга. Навіть якщо зуби мудрості не турбують, вони можуть сприяти розвитку карієсу. Ретельно їх почистити або вилікувати може бути складно навіть у кабінеті лікаря із-за важкодоступного місця їх розташування. Дуже часті випадки, коли карієс з зубів мудрості перекидається на інші здорові. Якщо лікування неможливе, загрожує пульпіт – це запалення зубного нерва. Довге прорізування зубів мудрості має також певну загрозу. Там скупчується безліч бактерій, залишків їжі та нальоту. Це може призвести до гінгівіту і галітозу. Ще гірша справа, коли зуб виріс тільки наполовину. Може виникнути перикоронарит – запалення ясен, що може перейти на кістку. Із-за того що зуб мудрості занадто великий, він тисне на сусідні, руйнуючи їх емаль. Якщо зуб дозріває, але не прорізується, це може викликати сильні болі, що віддають в шию, горло і вуха.

Видалення

Припустимо, ви вирішили видалити зуб мудрості. Навіщо він потрібен, якщо приносить стільки проблем? Але не варто сліпо довірятися стоматологу, краще самому дізнатися, які етапи необхідні для того, що видалити зуб без наслідків. Перше, що повинен зробити лікар, - це дізнатися про хвороби пацієнта, а також про медикаменти, які він приймає. Це дуже важливо. Навіть аспірин може стати причиною перенесення операції, так як він уповільнює згортання крові. На наступному етапі лікар робить кілька рентгенівських знімків для того, щоб правильно спланувати видалення. Процедуру треба починати з знеболювання. Бажано, щоб на місце уколу лікар наніс спеціальний гель, який не дасть відчути уколу. Коли зуб знаходиться росте в саму кістку, лікарю доводиться розпилювати тканини і видаляти зуб повністю або по частинах. Після цього рана зашивається. Шви знімаються стоматологом через деякий час. Це проводиться під місцевим наркозом. В сучасних клініках використовується шовний матеріал, який сам розчиняється. Після процедури необхідно приходити до лікаря на огляд на 1-й, 3-й і 7-й день для контролю ситуації. Щоб уникнути можливих ускладнень, слід дотримуватися деяких правил: 24 години після операції провести в спокої, не займатися активною діяльністю і всім, що вимагає напруги; вживати тільки м'яку і рідку їжу, уникати гарячого; протягом 2 днів не можна вживати алкоголь і курити; через добу полоскати зуби сольовим розчином після їжі. Ці невеликі і прості правила дозволять уникнути можливих ускладнень. Також бажано не чистити зуби хоча б один день. На другу добу можна чистити зуби м'якою щіткою, уникаючи дотику місця видалення.
Ми дізналися, навіщо потрібні зуби мудрості. Природою вони були передбачені не даремно, але для сучасної людини не відіграють такої надто важливої ролі. Якщо ви регулярно оглядаєтесь стоматологом і проблем з зубами мудрості немає, то можна залишити їх у спокої. Але якщо є проблеми, з їх рішенням краще не затягувати, щоб не знадобилося оперативне хірургічне втручання.

Немає коментарів :

Дописати коментар