Вроджений вивих наколінка: причини і лікування

Досить рідкісна вроджена патологія. Середня частота становить 0,45% усіх ви­вихів. Згадки про вроджений вивих наколінка знаходять у роботах Гіппократа, Галена, а Ж. Дюпюітрен і А. Нелатон детально описали захворювання. У 1842 році Жерін вперше за­стосував оперативне втручання, яке полягало у підшкірному розрізі головки бічною широкого м'яза.

Причини

Причиною вродженого вивиху наколінка вважають вроджене від­хилення осі між чотириголовим м'язом стегна і власною зв'язкою наколінка з кутом, відкритим у латеральний бік, або аномалію латерального виростка стегнової кістки. Патологія частіше буває двобічною, більш харак­терна для хлопчиків.

Клінічна картина

Клінічні прояви: нестійка хода, швидка втом­люваність, діти менш рухомі часто падають. Під час огляду пацієнта з вродженим вивихом наколінка визначається незначна гіпотрофія чотириголового м'яза стегна, латеральне поло­ження чашечки і неспівпадання осі чотириго­лового м'яза з віссю власної зв'язки наколінка. Під час пальпації виявляється значна латераль­на мобільність наколінка у фронтальній площи­ні, ущільнення сухожилкового розтягнення по зовнішньому боку наколінка. Активні рухи у колінному суглобі при лег­ких формах не обмежені, при тяжких — обме­жені.
У старших дітей розвивається деформація коліна за типом вальгусної, сплощення лате­рального виростка стегнової кістки. Наколінок на боці ураження менший за розміром і фор­мою. Помірно збільшена зовнішня ротація стег­на і гомілки. При легкій формі наколінок при згинанні гомілки зміщується латерально, а у більшості випадків наколінок повністю зміще­ний із зовнішнього виростка і повернутий у са­гітальній площині. Хода у таких хворих пору­шується, діти часто падають. Для тяжкої форми характерне помірне обмеження рухів у колінно­му суглобі, наколінок розміщений на латераль­ному боці стегна, при розгинанні гомілки він не повертається на своє місце. Латеральна частіша чотириголового м'яза натягнута і рельєфно ви­ступає під шкірою. Чим старша дитина і тяжча форма вивиху, тим вираженішою стає вальгусна деформація колінного суглоба.

Діагностика

Рентгенологічно виявляється, що наколінок зміщений латерально або розташований на зов­нішньому боці стегна має менший розмір; ви­ражене сплощення і гіпотрофія латерального ви­ростка стегнової кістки; локальний остеопороз.

Вроджений вивих наколінка: лікування

Лікування тільки оперативне. Принцип хірургічно­го лікування полягає у мобілізації прямого м'яза стегна. Разом з наколінком його зміщують ме­діально з наступною надійною фіксацією (операція Крогіуса). У тяжчих випадках проводять сухожилково-м'язову пластику. Видалення на­колінка не набуло послідовників і у практичній роботі не використовується. Крім операцій на сухожитково-м’язовому апараті, роблять заглиб­лення ложа між виростками стегнової кістки остеотомію, переміщення місця прикріплення власної зв'язки наколінка.

Немає коментарів :

Дописати коментар