Як полегшити симптоми менопаузи?

Менопауза, або клімакс, – природний процес гормональної перебудови в жіночому організмі. Однак, незважаючи на природний характер, цей період викликає тривогу і сотні питань у жінок. У скільки років починається клімакс і які його перші симптоми?
У кожної жінки час настання клімаксу індивідуально. В середньому його можна очікувати після 45 років. Спадковий фактор відіграє істотну роль, тобто менопауза у дочки, швидше за все, настане приблизно в той же час, що і у її матері. Наблизити клімакс можуть захворювання, оперативні втручання, хіміотерапія, загальне виснаження організму. Видалення яєчників та матки називають штучним клімаксом, але проявляється він так само, як і природний, і діяти жінка повинна так само, ніби у неї наступила менопауза природним шляхом. Час настання менопаузи ніяк не залежить від віку перших місячних або початку статевого життя. Основний прояв менопаузи – це зниження вироблення жіночих статевих гормонів (естрогенів) і відповідно зниження їх рівня в сироватці крові. Нестабільний гормональний фон під час менопаузи викликає не тільки збої в місячному циклі і поступове припинення менструацій. Вже на самих ранніх стадіях змінився гормональний баланс впливає на психоемоційний стан жінки - знижується загальний тонус організму і працездатність, жінка може стати дратівливою, її настрій часто змінюється, можуть з'явитися ознаки депресії. Багато жінок не звертають уваги на ці симптоми, та марно. 
Якщо почати підтримувати себе в цей період, то можна відсунути повне згасання репродуктивної системи. Такі ознаки менопаузи вже не залишають сумнівів в її настанні:
  • нерегулярність менструального циклу, 
  • раптово виникає температурний дискомфорт (так звані припливи), 
  • безсоння, 
  • зниження лібідо, 
  • спонтанна тахікардія, 
  • порушення апетиту, 
  • депресивні стани, 
  • спалахи невмотивованої агресії. 
До найбільш пізніх ознак менопаузи відносять остеопороз і комплексне порушення обміну речовин.

Як діагностувати настання менопаузи? 

Діагностувати наступ періоду менопаузи може лікар, так як рівень статевих гормонів на тлі характерної клімактеричної симптоматики може значно змінюватись в кожної жінки. Обстеження у гінеколога, невролога, ендокринолога в період менопаузи необхідне, щоб виключити серйозні захворювання і підтвердити початок гормональної перебудови організму. Аналіз крові, дослідження мазка зі слизової шийки матки і УЗД, яке допоможе визначити товщину ендометрію і кількість фолікулів у яєчниках, розставлять всі крапки над «i». 

Як впоратися з симптомами менопаузи? 

Менопауза – це природний етап у житті жінки, передбачений самою природою. Безумовно, ряд неприємних симптомів викликає дискомфорт і заважає нормального життя. І хоча зміни, які настали з приходом менопаузи, залишаються до кінця життя, сучасна медицина пропонує чимало можливостей підтримувати здоров'я на належному рівні, зводячи до мінімуму вплив симптомів клімаксу на повсякденне життя. Компенсувати зниження рівня жіночих гормонів можна за допомогою замісної гормональної терапії, або фітоестрогенами – рослинними сполуками, подібними за будовою з жіночими статевими гормонами і тому частково виконують їх функції в організмі. При виборі «свого» препарату в будь-якому випадку необхідна консультація з лікарем, який, керуючись результатами аналізів, а також станом здоров'я жінки, зможе порекомендувати засіб, який підійде вам найкраще. Необхідно пам'ятати, що прийом жіночих гормонів має прямі протипоказання, а також пов'язаний з низкою ризиків. Сучасні препарати на основі гормонів мають знижений вміст естрогенів і прогестагену, але і вони обтяжені масою небажаних побічних ефектів. До того ж онкологія, аутоімунні захворювання, хвороби печінки і жовчовивідних шляхів є абсолютними протипоказаннями для прийому гормонів. А небезпечними наслідками прийому гормонів можуть бути маткові кровотечі, застій жовчі, набряки, головний біль. Гормональна терапія може збільшити ризик серцевих нападів, інсультів, раку молочної залози. Якщо загальні показники здоров'я дозволяють приймати гормональні препарати, то вони допоможуть впоратися зі зменшенням так званих припливів, сповільнять втрату кісткової тканини.

Фітоестрогени проти менопаузи 

Ефективною і безпечною природною підтримкою гормонального балансу жінки є натуральні фітоестрогени. Ці речовини схожі по своїй структурі з 17-бета-естрадіолом, одним з основних статевих гормонів жіночого організму. До теперішнього часу найбільше відомо про фитоестрогени, що містяться в сої – ізофлавонах. Експерименти підтверджують, що ізофлавони сої зменшують частоту приливів жару у жінок, які впливають на ліпідний профіль крові, знижуючи ризик серцево-судинних захворювань, а також сповільнюють розвиток остеопорозу. Крім цього, деякі дослідники відзначають, що фітоестрогени знижують ризик ракового переродження клітин і здатні сповільнювати зростання злоякісних пухлин.
Натуральні фітоестрогени сої містяться в препаратах для полегшення симптомів менопаузи, наприклад, таких як комплекс «Менсе». Крім фітоестрогенів до складу «Менсе» входять бета-аланін і 5-гідроксітріптофан, а також вітаміни С, Е, В5, В6, В9, В12. Бета-аланін – це амінокислота, що перешкоджає виділенню тучними клітинами речовин брадикініну і гістаміну, які викликають розширення кровоносних судин. Завдяки цьому «Менсе» допомагає впоратися з припливами і пітливістю. Зростання рівня серотоніну, в свою чергу, сприяє зниженню дратівливості, тривожності і депресії, покращує настрій, нормалізує сон. Сам по собі 5-гідроксітріптофан теж приносить користь, так як помітно зменшує апетит. Фолієва кислота (вітамін В9) має естрогеноподібну дію, за рахунок чого сприяє полегшенню тяжкості припливів і послаблює інші неприємні симптоми менопаузи. Вітамін Е регулює вироблення гормонів естрогену і прогестерону, стимулює активність яєчників, «продовжуючи» їх життя. Також вітамін Е уповільнює утворення зморшок і старіння шкіри. Вітаміни С і Е захищають від інфекцій сечостатеву систему, зменшують м'язові болі, які часто турбують жінок в період менопаузи. Вітаміни групи В нормалізують вироблення енергії і нормалізують емоційний фон, підвищують життєвий тонус. Приймати «Менсе» слід по 1 капсулі 1-2 рази на день. 
Важливо пам'ятати, що відбувається з вами – не трагедія. По можливості уникайте стресових ситуацій, якщо відчуваєте, що не в змозі впоратися з тривогою і зневірою, зверніться до психолога. Пам'ятайте, що ваше життя триває. І від вас залежить, в якому настрої ви будете жити. Не ставте життя на паузу!

Немає коментарів :

Дописати коментар