Синдром Мортона (неврома Мортона): причини, симптоми, діагностика і лікування

Як часто, знімаючи вузьку незручне взуття, ви помічаєте, що болить стопа? Особливо сильний біль між третім і четвертим пальцями. Може бути, що ви просто втомилися за день, а може у вас розвивається неврома Мортона. Симптоми цього захворювання проявляються не відразу, але про них треба знати.

Що це таке? 

Проблема має кілька назв: синдром Мортона, неврома Мортона, хвороба Мортона, метатарзалгія Мортона, периневральний фіброз, мортонівский палець. Мова йде про доброякісне потовщення на стопі, що складається з фіброзної тканини. Виникає потовщення на підошовному нерві стопи. У більшості випадків патологія одностороння, хоча зрідка розвивається на обох стопах. Найчастіше синдром Мортона зустрічається у жінок, оскільки вони мають вузьке взуття на незручних підборах. Але і чоловіки схильні до цього захворювання. 

Причини периневрального фіброзу Мортона 

Розвиток захворювання провокують такі причини:
  • Надмірна вага. Причина відноситься до найбільш поширеним при даному захворюванні. Ноги відчувають велике навантаження, в результаті чого починається розростання фіброзної тканини підошовного нерва. 
  • Часте носіння високих підборів. Навантаження на стопи посилюється, що провокує запальний процес в ділянці підошовного нерва. Неправильний підбір взуття за розміром і об'ємом. Тривале здавлювання стопи в тісних туфлях травмує нервові волокна. 
  • Отримані травми (переломи, удари, гематоми) по ходу нерва і хронічні захворювання. 
  • Поперечна плоскостопість. 
  • Облітеруючий атеросклероз ніг, який провокує звуження судин ніг бляшками. 
  • Пухлини. 
  • Фізичні навантаження. 

Симптоми захворювання 

Якщо ви підозрюєте, що у вас неврома Мортона, симптоми будуть проявлятися залежно від занедбаності захворювання. Цей процес залежить від ступеня подразнення нерва прилеглими тканинами. Тривалий час стопа не відчуває дискомфорту в процесі ходьби, але при здавлюванні міжпальцевої ділянки з'являється слабкий біль. У міру розростання фіброзної тканини на нерв з двох боків тиснуть головки плеснових кісток, а набряклі тканини і гематома посилюють цей вплив. Перша скарга найчастіше пов'язана з онімінням стопи і неприємними відчуттями в процесі тривалої ходьби. Особливо болісні відчуття хвороба Мортона приносить тим, хто віддає перевагу взуття на підборах, оскільки тиск на зону невроми посилюється. Черговим симптомом стає печіння в тканинах стопи і пальців. Примітно в цей же час приєднується внутрішнє поколювання. Виникає відчуття стороннього предмета в міжплесневому проміжку. Загострення накочують хвилями: період спокою чергується з інтенсивним болем. 
Синдром Мортона заважає довго перебувати на ногах. Біль стає дуже сильним, але якщо зняти взуття і масажувати стопи, то він зменшується або повністю проходить. Подальший розвиток хвороби збільшує інтенсивність болю.

Діагностика патології 

Закономірне питання пацієнта, що має синдром Мортона – який лікар лікує цю хворобу? З симптомами цього захворювання можна звертатися до невролога, хірурга або ортопеда. Перш за все, лікарі проводять опитування пацієнта і огляд проблемної стопи. Іноді цього достатньо для постановки діагнозу. Для уточнення фахівець може направити пацієнта на рентген, МРТ або УЗД. Ці обстеження дозволяють визначити точне розташування невроми і позначити її розміри.

Методи лікування 

Якщо захворювання не сильно запущене, то пацієнт має вибір, як буде лікуватися неврома Мортона: лікування в домашніх умовах (консервативне) або операція. Однак, приймати рішення необхідно спираючись на думку фахівця. Як ви розумієте, кожен метод лікування має свої плюси і мінуси.

Консервативний метод 

Якщо пацієнт не згоден, що необхідна операція, то лікар підбере консервативний метод лікування: для зменшення навантаження на стопу, буде рекомендовано менше ходити, і не стояти довго на одному місці. Для профілактики здавлювання, пацієнту доведеться переглянути свої уподобання відносно взуття. Туфлі і чоботи повинні бути на низькому каблуці, і з широкими носами. У взуття необхідно вставити ортопедичні устілки з вкладишами. У певних випадках синдром Мортона вимагає носіння роздільників для пальців. Необхідно виконувати щоденний масаж ніг від щиколоток до кінчиків пальців. Лікар призначає прийом нестероїдних протизапальних засобів (пігулок або мазі). Це може бути Ібупрофен, Німесулід, Диклофенак. При необхідності призначають кортикостероїдні засоби. Якщо болі не втрачають інтенсивності, то додатково призначають знеболюючі препарати.
Плюси і мінуси консервативного методу 
Основний плюс цього методу лікування – відсутність післяопераційного болю і тривалого реабілітаційного періоду. Консервативне лікування може проводитися без оформлення лікарняного листа. Пацієнт живе у звичному ритмі, просто додає в розпорядок дня декілька обов'язкових пунктів. Мінус цього методу – тривалість курсу (як вже говорилося, при діагнозі «неврома Мортона», лікування у домашніх умовах може тривати до трьох місяців). Часто у пацієнтів просто не вистачає терпіння пройти курс до кінця. Крім того, призначені препарати можуть дати побічні ефекти і вплинути на роботу інших органів і систем. Крім того, метод не завжди допомагає.

Оперативний спосіб лікування 

Оперативний тип лікування пропонують хворим на пізній стадії невроми або відсутності результатів консервативної терапії. Операція може бути проведена декількома методами: 
Видалення новоутворення через надріз. Це найпростіша операція, усуває синдром Мортона. Фіброзна тканина віддаляється разом з невеликою ділянкою нерва. Післяопераційні шви знімаються на чотирнадцятий день. Подібне втручання вважається малоінвазивним. На наступну добу пацієнту дозволяють акуратно навантажувати ногу.
Зрідка пацієнту потрібно провести видалення запаленої частини ступні. Цей радикальний метод призводить до втрати чутливості пальців, біль при цьому в подальшому не відчуваються. У рідкісних випадках використовують метод штучного перелому кістки. Реабілітація після такого втручання затягується на місяць і більше.
Плюси і мінуси проведення операції 
Основним плюсом є - повне усунення проблеми в короткі терміни. Проведення нескладної операції фінансово менш витратне, ніж тривалий медикаментозний курс. Мінусом оперативного лікування вважається довга реабілітація. Крім того, в подальшому може відчуватися незначний дискомфорт при ходьбі. 

Немає коментарів :

Дописати коментар