Загальні відомості
Пил входить до п'ятірки найбільш поширених алергенів. У якомусь сенсі він є неминучою супутником людини і в будь-якому будинку знайдеться кілька пилових кутів де-небудь під шафою або інші місця, які випадають із зони нашої постійної уваги. Кількість пилу в будинку варіюється в широких межах - в залежності від розташування будинку, клімату, пори року. Наприклад, у сільському будинку пилу менше, ніж у квартирі місцевого мешканця і навіть у межах одного будинку є різниця між його кількістю в спальні і, наприклад, в кухні.
Пил складається з різних частинок, і його склад залежить від типу меблів у будинку, наявності домашніх тварин, місця розташування будинку та інших факторів. Як правило, в скупченнях пилу присутні змертвілі клітини шкіри людини або тварин, частинки тканини і пуху, залишки їжі і навіть живі організми, наприклад бактерії, грибки, спори цвілі та побутові кліщі. Останні, власне, і є головними винуватцями такої високої алергенності пилу, хоча не єдиними. Всесвітня Організація Охорони Здоров'я визнала алергію до кліщів всесвітньою проблемою.
Кліщі - крихітні членистоногі (на зразок павуків), невидимі неозброєним оком. Вони мешкають в середовищі, температура якої перевищує + 20 ° С, а вологість повітря становить 75-80%. Травні ферменти, які виділяються разом з їх випорожненнями, являються найбільшими подразниками з усіх алергенів пилових кліщів. Менш агресивні алергени знаходяться в організмі кліщів. Мікроскопічні гранули кліщових випорожнень розпадаються і перетворюються на пил, яка з легкістю потрапляє в повітря. Кожен пиловий кліщ живе приблизно близько 30 днів і виробляє близько 20 випорожнень в день. Під час випорожнення самки кліща можуть відтворювати близько 30 нових кліщів. У 10% населення відмічається алергія на пилових кліщів. У 80% дітей з астмою також фіксується алергічна реакція на пилових кліщів.Побутові кліщі не переносять прохолодних і менш вологих приміщень та практично не зустрічаються в країнах з сухим кліматом. Як правило, пік алергії на побутових кліщів припадає на осінній період, коли під дією вологи і тепла їх популяція зростає. В 1 грамі домашнього пилу може мешкати ціла колонія кліщів чисельністю понад 10000. Побутові кліщі харчуються змертвілими клітинами шкіри людини і тварин. Оскільки ми втрачаємо клітини шкіри практично щохвилини, то кліщі від голоду не страждають.
Основні місця зосередження відмерлих лусочок шкіри і, як наслідок, кліщів - це килими, матраци, брудна білизна і обшивка меблів. У ліжку людина втрачає найбільшу кількість рогових лусочок при терті шкіри під час сну. До того ж тіло сплячої людини прогріває ліжко до 20-30° С, створюючи при цьому додаткову вологість – таким чином, виходять ідеальні умови для життєдіяльності кліщів, а також цвілі, з якою вони живуть у симбіозі і яку живлять. Як це не сумно, але в ліжку більше кліщів, ніж на підлозі в спальні.
Отже, будь-яка домашня пилюка являє собою комплексний набір алергенів, головним з яких є побутовий кліщ. А окрім цього для астматиків небезпечні частинки пилу (незалежно від складу), які плавають в повітрі, - їх потрапляння в дихальні шляхи викликає напади.У більшості людей реакція проявляється на протеїн, який входить до складу продуктів життєдіяльності побутових кліщів - частинки хітинового панцира, екскременти тощо. Симптоми алергії на пил і кліщів нагадують симптоми полінозу (алергії на пилок). У людей, які страждають від алергії на домашніх тварин, зазначені нижче симптоми з'являються у випадку, якщо пил містить мертві клітини тварини, а у тих, хто страждає від алергії на цвіль, - якщо в пилу є спори цвілі.
Основні симптоми алергічної реакції на пил і побутових кліщів зазвичай поєднують:
- почервоніння і подразнення очей;
- нежить або закладеність носа;
- чхання;
- кашель;
- задишку і хрипи.
Лікування і профілактика
Оскільки побутові кліщі можуть жити тільки поруч з людиною, бо безпосередньо залежать від неї як від джерела їжі, то існують досить ефективні заходи, які можуть істотно полегшити життя алергіка. Звичайно ж, повністю позбавитись від пилу неможливо, простіше ж можна зробити свій будинок, або хоча б спальню, відносно безпечним місцем. Для цього вам доведеться кардинальним чином змінити свої уявлення про затишок і розпрощатися з такими традиційними «пилозбірниками», такими як килими, важкі штори, м'які іграшки, пушисті покривала тощо. Настільки улюблені багатьма алергікам м’які меблі варто замінити дерев'яними або пластиковими, а щоб сидіти було комфортно, можна використовувати невеликі подушки з синтетичною набивкою, які можна було б часто прати.
Але спочатку кілька слів про те, як зробити гіпоалергенним своє спальне місце.- По-перше, не використовуйте набивні матраци і пухо-перові подушки та ковдри. Подушка людини, яка не хоче страждати від алергії, повинна бути такою, щоб її можна було легко прати 1 раз на 3 тижні - наприклад, з поліестерним наповнювачем. Додатковим заходом у боротьбі з кліщами може бути періодичне просушування і провітрювання ковдри, матрацу або подушки під прямими променями сонця в суху погоду. Проте в даному випадку є небезпека потрапляння на речі пилку або спор цвілі, що може погіршити стан, оскільки алергіки зазвичай виявляють підвищену чутливість до всіх класичних алергенів.
- По-друге - надягніть спеціальні пластикові чохли на подушки і матраци, а для більшої герметичності заклейте блискавки на них смужкою скотчу. Цей захід завадить кліщам оселитися в товщі матраца, а регулярне прання простирадлом і підодіяльників зробить заселення вашого ліжка для цих комах ще більш проблемним.
- По-третє – постільну білизну рекомендується прати не рідше одного разу в тиждень в дуже гарячій воді (не нижче 60° С). Така температура згубна для мікроскопічних шкідників, а подальше пропрасовування речей гарячою праскою не залишить кліщам жодного шансу.
- Якщо у вас двоповерховий будинок, то спальня повинна знаходитися на верхніх поверхах і не мати бетонного покриття, як у підвалі. Бетонне покриття залишається мокрим і створює вологе середовище, яка є сприятливим для побутових кліщів.
- Подбайте про те, щоб вологість в будинку була нижчою 55%. Стежити за рівнем вологості найкраще за допомогою гідрометра. Якщо його показники вище рекомендованих, то використовуйте кондиціонер або поглиначі вологи, але при цьому строго дотримуйтеся правил їх експлуатації. Також стежте за станом водопроводу, щоб постійні стоки не сприяли підвищенню вологості в будинку. Крім цього, бажано не сушити білизну в житловій частині будинку - краще скористатися автоматичною сушаркою.
Щоб контролювати накопичення пилу в інших приміщеннях, виконуйте наступні
- Регулярно робіть вологе прибирання всіх поверхонь.
- Пилососьте 1-2 рази на тиждень. Використовуйте пилосос з високоефективним сухим повітряним фільтром. У цілому, серед всієї побутової техніки пилососи представляють для алергіків особливу проблему: при збиранні пилососом, як правило, величезна кількість найдрібніших частинок пилу піднімається в повітря, що провокує астматичний напад.
- Для обробки килимів і матраців можна 4-5 разів на рік використовувати спеціальні інсектицидні спреї. Речовини, що містяться в спреї, вбивають кліщів. Після обробки необхідно ретельно пропилососити поверхню килима або матрацу, оскільки мертві кліщі викликають алергію точно так само, як живі.
- По можливості замініть штори, особливо в спальні, на жалюзі.
- Замініть килими дерев'яним або вініловим покриттям або віддайте перевагу легким килимкам, які легко стираються. І частіше стирайте килимок, який знаходиться при вході.
- Приберіть всі м'які і набивні іграшки, які накопичують пил. Залиште лише ті, які добре переносять прання в гарячій воді.
- Щоб зберегти речі з тканин, які погано переносять прання при високих температурах, можна додати під час прання при температурі 30° С в пральну машину 6 чайних ложок евкаліптової олії, змішаного з 3 чайними ложками рідини для миття посуду. Вилийте цей розчин в завантажену пральну машину і залиште замочувати протягом 30 хвилин. Після цього додайте пральний порошок, а далі періть в звичайному режимі.
- Якщо у вас алергія на побутових кліщів, вона також може розвинутися і на домашніх тварин. Тому не поспішайте заводити вихованців, а якщо у вас вже є кіт або собака, не дозволяйте тваринам перебувати у вашій спальні і купайте їх не рідше 1 разу на місяць.
Із засобів фітотерапії можна скористатися наступними рецептами.
Рецепт №15 ст. ложок золототисячника, 4 ст. ложки звіробою, 3 ст. ложки кульбаби (корінь), 2 ст. ложки хвоща польового і шипшини (товчені плоди), 1 ст. ложка кукурудзяних рилець і ромашки аптечної. Шипшина і корені кульбаби потовкти в ступі. Весь збір добре змішати. 1 ст. ложку збору на 1 склянки води можна зробити відразу на 2-3 дні. В емальованій каструлі залити цей збір холодною водою ввечері і дати настоятися на ніч. Вранці поставити на вогонь, довести до кипіння, але не кип'ятити. Укутати на 4 години, процідити. Приймати 1 склянку протягом дня в 3 прийому до їжі. Зберігати в холодильнику.
Рецепт №2
1 ст. ложка квіток кропиви глухої. Сухі і свіжі квітки залити 1 склянкою окропу. Наполягати, укутавши, 30 хвилин, процідити. Приймати по ½ склянки 4-5 разів на день або по 1 склянці 3 рази на день, в теплому вигляді.
Немає коментарів :
Дописати коментар