Плоди банану чи не найчастіше можна зустріти на прилавках українських ринків і магазинів. Чим корисний банан і його застосування в медицині розглянемо в даній статті.
По ботанічних характеристиках банан вважається травою, а сам плід – ягодою. Розміри рослини можуть сягати 8-9 метрів. Як відомо банани ростуть у вигляді грон, вага яких інколи дотягує до 50-60 кілограмів. Збирають банани переважно не зовсім стиглими (70-75%) з метою вчасного і якісного транспортування.
Плантани потребують кулінарної обробки, їх м'якоть є досить жорсткуватою та несолодкою. Застосовується у вареному, жареному чи пареному вигляді для годівлі худоби.
Таким чином вітамін С сприяє підвищенню імунітету, стійкості судинної стінки. Група вітамінів В сприятливо впливає на нервову систему і деякі ферменти в організмі людини. Невелика кількість ретинолу (вітаміну А) зробить свій внесок для покращення зору та стану шкіри і слизових оболонок. Калій важливий для правильної роботи серця, а фосфор необхідний для розвитку кістково-м’язової системи. Амінокислоти необхідні для правильного обміну речовин і синтезу елементів клітинної стінки. Вміст білка буде цікавим для спортсменів і осіб, які займаються фізичною працею. Клітковина, якої також багато в банані є своєрідним балластом для кишечника і сприяє його очищенню.
Крім того банан має досить приємний смак і може використовуватися як своєрідний «смаковий» антидепресант.
Цікавим є рецепт бананового кисілю під назвою «бразильська суміш». Така смакота застосовується в країнах Латинської Америки для лікування бронхітів. Банановий кисіль діє як спазмолітин на стінку бронхів, що сприяє кращому відходженню мокроти. Приготувати банановий кисіль досить просто. Слід зняти шкірку з банана і розім’яти його м’якоть виделкою. Далі залити пюре 200 мл окропу і додати пів стакану цукру. Отриману суміш слід процідити через пластмасове сито. Приймати теплим по кілька разів на добу 2-3 дні.
Протипоказань до споживання банану практично немає, проте завжди слід пам’ятати про можливі алергічні реакції.
Вирощування бананів
Банани ростуть в тропіках, тобто там де є жаркий і вологий клімат. Найбільше їх вирощують в Індії, Китаї і Філіпінах. Проте є країни, де цей продукти так як і для нас картопля, є ключовим продуктом харчування. Це зокрема стосується Еквадору, Бурунді і Самоа.
Для культивування цієї культури мають особливе значення температурний режим і кількість опадів. Так зокрема при опусканні стовпчика термометра до позначки 16⁰C ріст рослини значно сповільнюється. Найбільш оптимальною кількістю опадів вважається не менше 100 мм за місяць, причому посушливий період року не повинен тривати більше 90 днів.
Проте існують і штучно культивовані види бананів, які можуть витримувати і нульову температуру (сорт Раджапурі). По ботанічних характеристиках банан вважається травою, а сам плід – ягодою. Розміри рослини можуть сягати 8-9 метрів. Як відомо банани ростуть у вигляді грон, вага яких інколи дотягує до 50-60 кілограмів. Збирають банани переважно не зовсім стиглими (70-75%) з метою вчасного і якісного транспортування.
Сорти бананів
Всього науці відомо близько 500 сортів, протее більшість з них вирощується в обмежених кількостях, що повязане з необхідністю створення спеціальних умов для розвитку рослини. На базарі ми найчастіше зустрічаємо Musa paradisiaca, який має хороші смакові властивості і відносно непогано переносить транспортування. Проте в загальному колір і розмір плодів цього фрукту можуть значно відрізнятися. Колір може бути в діапазоні від зеленого до червоно-коричневого. М'якуш плодів може мати білі, оранжеві, кремові чи жовті відтінки.
Загалом виділяють дві великі групи: - десертні;
- плантани.
Плантани потребують кулінарної обробки, їх м'якоть є досить жорсткуватою та несолодкою. Застосовується у вареному, жареному чи пареному вигляді для годівлі худоби.
Застосування бананів в їжу
В Європі і Сполучених Штатах здебільшого в їжу додають десертні сорти бананів. З них виготовляють десерти, джеми, креми, морозиво застосовують в якості різноманітних харчових і ароматичних додатків. Крім того з цього фрукта виробляють пиво і вино.
В тропіках більше застосовують платани, з яких, після кулінарної обробки, можна отримати найрізноманітніші смаколики. Так зокрема в Коста-Ріці з бананів роблять мед, який можна отримати після тривалого варіння очищених плодів. В таких країнах, як Гондурас, Пуерто-Ріко, Ямайка, Еквадор досить популярна страва під назвою «мадурос» - нарізані косо плоди платана посипають сіллю і обсмажують на олії до золотистого відтінку. В Кот-дІвуарі банани разом з помідорами, цибулею і червоним перцем прожарюють на пальмовій олії і подають разом з рибою підготованою на грилі. Ця страва носить назву – «алоко». На острові Суматрі, в Індонезії, традиційним варіантом приготування бананів є їх обсмажування на вугіллі.
До того ж відомою є бананова монодієта, яка полягає в використанні п'яти бананів і трьох склянок молока зі зниженою жирністю. Весь цей раціон необхідно розділити на 6 прийомів їжі, причому останній повинен бути не пізніше 18:00. Такої дієти необхідно дотримуватися протягом 3 днів, в результаті чого ваша вага повинна зменшитись на 5 кілограмів. Банан: користь для організму
Жовтий смаколик є досить багатим фруктом на вітаміни і мікроелементи. Тут є вітамін С (5,6-36,4 мг/100 грам), вітаміни групи В, невелика кількість вітаміну А (0,006-0,151 мг/100 грам). Серед мікроелементів – найбільше калію (0,6-1,48 г в 100 грамах), фосфору (16,3-50,4 мг в такій же кількості фрукту). Серед амінокислот лідирують триптофан, метіонін і лізин. До того ж у 100 грамах бананів є приблизно 1,5 г білка.Таким чином вітамін С сприяє підвищенню імунітету, стійкості судинної стінки. Група вітамінів В сприятливо впливає на нервову систему і деякі ферменти в організмі людини. Невелика кількість ретинолу (вітаміну А) зробить свій внесок для покращення зору та стану шкіри і слизових оболонок. Калій важливий для правильної роботи серця, а фосфор необхідний для розвитку кістково-м’язової системи. Амінокислоти необхідні для правильного обміну речовин і синтезу елементів клітинної стінки. Вміст білка буде цікавим для спортсменів і осіб, які займаються фізичною працею. Клітковина, якої також багато в банані є своєрідним балластом для кишечника і сприяє його очищенню.
Крім того банан має досить приємний смак і може використовуватися як своєрідний «смаковий» антидепресант.
Застосування бананів у медицині
Користь бананів обумовлена компонентами, які входять до його складу. Перш за все, слід памятати про те, що банан є досить калорійним продуктом і буде оптимально підходити для дітей, які активно ростуть. До того ж м’якоть фрукта має невелику кількість білка. При закрепах також корисно з'їсти банан. Користь фрукта, як продукту з вяжучими властивостями дозволяють його рекомендувати при виразках шлунка і кишечника чи ентеритах, проте в більшій мірі з профілактичною метою. Вітаміни групи В допоможуть нормалізувати функцію нервової системи, ослабити симптоми депресії. Залізо допомагає швидше підвищити рівень гемоглобіну, що, як відомо, характерно для анемії. Триптофан, якого достатньо у бананах перетворюється в організмі на серотонін, який покращує настрій. При цукровому діабеті рекомендують вживати обмежену кількість недостиглих фруктів, що пов’язано з високим вмістом фруктози, сахарози і глюкози. Значна кількість калію допоможе роботі серця і певною мірою сприятиме ослабленню аритмії. Шкірку бананів застосовують для боротьби з бородавками.
Для дітей банан слід давати не швидше 6 місячного віку, що зв’язано з вірогідністю виникнення алергії. Жовтий фрукт не є характерним для нашого регіону, тому спочатку слід дати малюкові 1 чайну ложечку бананового пюре. У випадку відсутності будь-якої реакції таким смаколиком можна частенько балувати дитину, проте завжди пам’ятати про відчуття міри.Цікавим є рецепт бананового кисілю під назвою «бразильська суміш». Така смакота застосовується в країнах Латинської Америки для лікування бронхітів. Банановий кисіль діє як спазмолітин на стінку бронхів, що сприяє кращому відходженню мокроти. Приготувати банановий кисіль досить просто. Слід зняти шкірку з банана і розім’яти його м’якоть виделкою. Далі залити пюре 200 мл окропу і додати пів стакану цукру. Отриману суміш слід процідити через пластмасове сито. Приймати теплим по кілька разів на добу 2-3 дні.
Протипоказань до споживання банану практично немає, проте завжди слід пам’ятати про можливі алергічні реакції.
Як вибирати і зберігати банани
На ринках і в супермаркетах бананів майже завжди багато. Проте при виборі якісного продукту слід звернути увагу на колір (яскраво жовтий, без тьмяних плям) і аромат (яскраво виражений характерний тільки для банана). Вважається, що найбільш смачнішими є фрукти з середини грона. Ребристість цього смачного фрукта має бути помірно вираженою, що вказує на те, що його зірвали вчасно.
Жовтенький смаколик відноситься до фруктів, які відносно швидко псуються. Тому якщо він свіжий краще зберігати в холодильнику, якщо ж навпаки треба часу, щоб він достиг, то покладіть банан в місце з кімнатною температурою. Банани краще зберігаються в в’язці грона, тому їх краще не розділяти.
Немає коментарів :
Дописати коментар