Липа серцелиста: лікувальні властивості

При густій крові та тромбофлебітах рекомендують пити чай з висушених квітів липи
Липовий цвіт — один з найдавніших лікарсь­ких засобів. Для медич­них потреб під час цві­тіння квітки зрізають ножицями або секато­рами. Заготовляють суцвіття разом з приквіт­ками, видаляючи поте­мнілі.
Сировину сушать у затінку на по­вітрі або у добре вентильованому приміщенні. На сонці сушити липо­вий цвіт не можна. Термін зберіган­ня готової сировини — два роки.

Липа: лікувальні властивості

Препарати з липового цвіту здав­на використовують у науковій та на­родній медицині при застуді, гаря­чкових станах, а також при грипі та бронхіті. Часто вживають настої при запаленні нирок і сечового міхура. Це сильний протизапальний і зне­болювальний засіб. Препарати ли­пового цвіту мають седативні влас­тивості: їх застосовують як заспокі­йливий засіб при підвищеній нерво­вій збудливості. Також препарати на основі липового цвіту збільшу­ють діурез (сечовиділення), виявля­ють потогінну і протизапальну дію. Вони стимулюють виділення шлун­кового соку, збільшують секрецію жовчі та полегшують її відтік.
У народній медицині настій липо­вого цвіту використовують для ліку­вання головного болю, істерії, допома­гає він і при епілепсії, а також кашлі, шлунковому і кишковому болю. Зо­внішньо настій липових суцвіть ви­користовують для полоскання при стоматиті, гінгівіті, ангіні, ларингіті, а як примочки — при набряках, шкірних виразках, запаленні гемо­роїдальних вузлів, ревматизмі та подагрі. Крім того, цей засіб засто­совують при запальних хворобах жіночих статевих органів. Для поле­гшення стану хворих при нервових недугах приймають ванни з липово­го цвіту. Суцвіття липи входять до складу потогінних і сечогінних чаїв, зборів для лікування хвороб шлун­ка, кишечника, печінки, нирок і се­чового міхура.
Розпарену свіжу кору липи при­кладають на абсцеси, фурункули тощо.

Рецепти з липи

  1. Потогінні чаї: липа серцелиста (квітки), малина (плоди) — по 1 сто­ловій ложці. 2 столові ложки суміші заливають 2 склянками окропу, ки­п'ятять 5 хвилин, проціджують. П'ють відвар гарячим як чай на ніч.
  2. Сонячний чай: на склянку окро­пу взяти столову ложку цвіту липо­вого і настоювати 10 хвилин. Це ди­тячий чай, пити з медом (1 чайна ло­жка).
  3. Збори для полоскання горла: липа серцелиста (квітки) — 3 столові ложки, кора дуба звичайного — 3 столові ложки. 2 столові ложки су­міші залити склянкою окропу, нас­тояти 20-30 хвилин, процідити, охолодити. Полоскати горло кілька разів на день.
  4. Квітки ромашки лікарської — З столові ложки, квітки липи серце­листої — 2 столові ложки. Столову ложку суміші залити склянкою ок­ропу, настояти 15-20 хвилин, про­цідити й охолодити. Полоскати го­рло кілька разів на день.
  5. Квітки липи серцелистої —столові ложки, кора верби білої – 3 столові ложки. Дві столові ложки суміші залити склянкою окропу, на­стояти 20 хвилин, процідити. Поло­скати горло кілька разів на день.
  6. При коклюші корисно пити на­стій зі суміші липи з малиною, ко­рою верби, листя мати-й-мачухи, насінням анісу. Складники брати по столовій ложці. Суміш заварюють двома склянками окропу, настою­ють 15 хвилин і дають дітям молод­шого віку по 50 мл, підліткам — по 100 мл тричі на день, краще — з ме­дом. Після тижневого лікування діти забувають про напади кашлю.
  7. Відхаркувальний чай з квіток липи та листя підбілу вживати по склянці на ніч.
  8. Змішати в рівних частинах кві­ти липи, траву звіробою і листя подорожника. Запарити столову лож­ку збору склянкою окропу. Настоя­ти годину в термосі. Процідити і розділити на 4 прийоми. Випити протягом дня.
  9. При густій крові та тромбофле­бітах рекомендують пити чай з висушених квітів липи протягом 2 мі­сяців (краще в зимову пору). Він розріджує кров, лімфу, виводить шкідливі сполуки з організму.
  10. При діабеті корисно пити нас­тій з липових квітів (по 100 мл) без цукру, після їди.
  11. При поліартриті. На склянку міцного відвару з квітів липи дода­ють 5 г дрібної солі. На опухлі суг­лоби прикладають марлеві пов'яз­ки, змочені теплою сумішшю, нак­риваючи їх на ніч ковдрою. Термін лікування — 7 днів. Одночасно пити липовий чай з медом - по 200 мл тричі на день.
  12. При запаленні сечового міхура. Запарюють квіти липи разом з насінням льону (100 г + 100 г). Ця су­міш лікує також хвороби простати і зміцнює підшлункову залозу. 
  13. При хворобі сечового міхура та нирок помічний чай з цвіту липи та сухої трави парила.
  14. Заспокійлива ванна. Дуже ко­рисно для здоров'я перед сном приймати ванну з додаванням від­вару липового цвіту, ромашки, м'я­ти, кореня валеріани (2:3:1:1). За­спокоює нервову систему, поліпшує сон, надає особливої свіжості, бадьорості після пробудження.
  15. Липовий мед, так званий липець, належить до найбільш якісних сор­тів. Рекомендується вживати при лі­куванні запальних процесів у брон­хах, легенях, а також при застудах.
  16. Насіння липи містить солодкува­ту харчову жирну олію, яка на смак подібна до мигдальної. Використо­вують її для лікування ран і наривів, які повільно гояться.

Немає коментарів :

Дописати коментар