Боби звичайні в народній медицині

Батьківщиною бобів вважають Середземно­мор'я. Археологічні розкопки свідчать про те, що боби культивува­ли і використовували в їжу ще до нашої ери. В Україну їх було завезе­но із Західної Європи.
За характером господарсь­кого використання розрізня­ють боби великі (городні) і дрібні (кормові). Городні (овочеві) боби мають великі м'ясисті плоди. Використо­вують їх недозрілими, коли стулки ще зелені, нетверді, а насіння соковите, некрохмалисте.

Корисні властивості бобів

Боби багаті на повноцінні за амінокислотним складом біл­ки, вмістом яких вони перевершують зелений горошок і квасолю. З мінеральних речо­вин у бобах найбільше ка­лію і фосфору. У них містить­ся багато вітамінів В1 В2, В3, С, РР, каротину, різних фер­ментів. Завдяки такому спект­ру корисних речовин боби мають унікальні лікувальні властивості. Варені, протерті боби або їх відвар вживають як в'яжучий, протизапаль­ний і сечогінний засіб. Боби, зварені цілі зі шкіркою в оцті, допомагають при дизентерії та інших кишкових розладах, є добрим засобом проти ну­доти. Зварене в молоці роз­терте насіння або нагріте борошно з насіння застосовують зовнішньо при фурункулах, абсцесах і запаленні шкіри.
Варені зелені боби — діє­тична страва при хворобах печінки, нирок і кишечника. Вони сприяють виведенню зайвої рідини з організму, зменшенню вмісту цукру в крові. Боби варені і протерті застосовують як в'яжучий за­сіб при проносах. Зварені в молоці і протерті, прикладають до наривів і фурункулів для пришвидшення їх дозрівання.
Для дозрівання нариву стиг­лі боби розтирають на поро­шок, додають житнє борош­но, замішують на молоці па­ляницю, прикладають до нариву. А можна просто нагріти борошно з бобів і прикладати до наривів і фурункулів. Від­вар бобів використовують як в'яжучий засіб при проносах. Настій квіток застосовують як косметичний засіб для об­мивання і обтирання облич­чя.
Дуже важливо пам'ятати: боби протипоказані при гос­трому нефриті й подагрі.

Лікувальні рецепти

  1. Відвар бобів: 2 столові лож­ки подрібнених плодів залити склянкою гарячої води, настоювати 10-15 хвилин, кип'яти­ти 5 хвилин, процідити. Пити по 0,5 склянки 4-5 разів на день перед їдою. Такий відвар корисний людям, що потерпа­ють від ожиріння.
  2. Рану, що кровить, корис­но посипати бобовим борош­ном до того часу, коли кров зупиниться. Тоді забинтувати рану і тримати пов'язку до­ти, доки рана не загоїться.
  3. Знахарі Карпат здавна ре­комендували при інсуль­тах, для лікування паралічів, вживати відвар стручків бо­бів. 20 г стручків бобів по­дрібнити, залити літром во­ди і кип'ятити на слабкому вогні протягом 40 хвилин. Охолодити, процідити і при­ймати по 100 мл три рази на день.
  4. Арабський рецепт. При проказі, лепрі, кашлю, пси­хічних розладах, меланхолії (млявість, туга, нудьга), над­лишку мокротиння (слиз, флегма), слабкому темпера­менті, худорлявості (висна­ження), бешисі, діареї, ко­рості (парші, паразитарному сикозі), при хворобах печін­ки і селезінки, забитті засто­совується така лікувальна суміш.
  5. Ретельно розтовкти окремо і потім змішати такі інгре­дієнти: столову ложку чор­них бобів, столову ложку чо­рного кмину, столову ложку польового кмину, столову ложку насіння маку, столову ложку кунжуту (сезам), сто­лову ложку імбиру, столову ложку гвоздики, столову ложку кори ясена звичайного, столову ложку дикої руги (гармала), столову ложку чебре­цю звичайного, столову лож­ку анісу, столову ложку шаф­рану (крокус), столову ложку смаженої пшениці, склянку червоних родзинок, чайну ложку стручкового перцю, З перестиглі волоські горіхи, паросток льону, 0,5 чайної ложки марганцю. Потім ок­ремо приготувати іншу суміш: 0,5 склянки меду, 0,5 склянки оливкової олії, 0,5 склянки топленого масла, зубчик то­вченого часнику, столова ло­жка яблучного оцту і склян­ка молока червоної корови. Після цього обидві суміші ретельно перемішати, помістити в щільно закриту скляну посудину і залишити на 7 днів. Приймати суміш протягом тижня в будь-який час доби по 30 мл.
  6. Настій квіток: 2 столові ло­жки подрібнених квіток залити склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити. Застосовувати для обтирання та миття обличчя.
Боби досить широко викори­стовують у харчуванні. Здавна були відомі такі страви, як боби з маслом і цибулею, боби з по­мідорами та цибулею, суп з бо­бів зі свининою, суп-пюре з бобів, оладки та ін. Вони популярні й нині, особливо в Палестині, Марокко, Туреччині. Недостиглі молоді боби вжива­ють свіжими, стиглі викорис­товують для приготування су­пів, гарнірів, соусів, вінегретів та для консервування. Пожив­ністю боби перевершують у шість разів капусту і в три з по­ловиною рази — картоплю. Оскільки в бобах містяться пу­рини, особам, які хворіють на подагру, вживати їх у їжу не ре­комендують.

Кулінарні рецепти 

Бобові кульки

500 г бобів, молоко, 150 г білої булки, 1 ци­булина, 2 яйця, 30 г зелені (че­брець, майоран, базилік), сіль, панірувальні сухарі, рослинна олія. Зварити боби в підсоленій воді і пропустити через м'ясо­рубку. Додати подрібнену ци­булю, розмочену в молоці і відтиснуту булку, яйця, дрібно нарізану зелень, сіль і добре пе­ремішати. Сформувати з при­готовленої маси кульки, обва­ляти в панірувальних сухарях і підсмажити на олії.

Бобова каша

600 г бобів, 2 столові ложки паніруваль­них сухарів, 700 г маргарину, 150 г вершків, сіль, зелень пет­рушки. Зварити боби в підсо­леній воді і пропустити через м'ясорубку. Додати обсмажені на маргарині сухарі, вершки, добре перемішати і посипати подрібненою зеленню петруш­ки.

Немає коментарів :

Дописати коментар