Батьківщиною бобів вважають Середземномор'я. Археологічні розкопки свідчать про те, що боби культивували і використовували в їжу ще до нашої ери. В Україну їх було завезено із Західної Європи.
За характером господарського використання розрізняють боби великі (городні) і дрібні (кормові). Городні (овочеві) боби мають великі м'ясисті плоди. Використовують їх недозрілими, коли стулки ще зелені, нетверді, а насіння соковите, некрохмалисте.
Для дозрівання нариву стиглі боби розтирають на порошок, додають житнє борошно, замішують на молоці паляницю, прикладають до нариву. А можна просто нагріти борошно з бобів і прикладати до наривів і фурункулів. Відвар бобів використовують як в'яжучий засіб при проносах. Настій квіток застосовують як косметичний засіб для обмивання і обтирання обличчя.
Дуже важливо пам'ятати: боби протипоказані при гострому нефриті й подагрі.
За характером господарського використання розрізняють боби великі (городні) і дрібні (кормові). Городні (овочеві) боби мають великі м'ясисті плоди. Використовують їх недозрілими, коли стулки ще зелені, нетверді, а насіння соковите, некрохмалисте.
Корисні властивості бобів
Боби багаті на повноцінні за амінокислотним складом білки, вмістом яких вони перевершують зелений горошок і квасолю. З мінеральних речовин у бобах найбільше калію і фосфору. У них міститься багато вітамінів В1 В2, В3, С, РР, каротину, різних ферментів. Завдяки такому спектру корисних речовин боби мають унікальні лікувальні властивості. Варені, протерті боби або їх відвар вживають як в'яжучий, протизапальний і сечогінний засіб. Боби, зварені цілі зі шкіркою в оцті, допомагають при дизентерії та інших кишкових розладах, є добрим засобом проти нудоти. Зварене в молоці розтерте насіння або нагріте борошно з насіння застосовують зовнішньо при фурункулах, абсцесах і запаленні шкіри.
Варені зелені боби — дієтична страва при хворобах печінки, нирок і кишечника. Вони сприяють виведенню зайвої рідини з організму, зменшенню вмісту цукру в крові. Боби варені і протерті застосовують як в'яжучий засіб при проносах. Зварені в молоці і протерті, прикладають до наривів і фурункулів для пришвидшення їх дозрівання.Для дозрівання нариву стиглі боби розтирають на порошок, додають житнє борошно, замішують на молоці паляницю, прикладають до нариву. А можна просто нагріти борошно з бобів і прикладати до наривів і фурункулів. Відвар бобів використовують як в'яжучий засіб при проносах. Настій квіток застосовують як косметичний засіб для обмивання і обтирання обличчя.
Дуже важливо пам'ятати: боби протипоказані при гострому нефриті й подагрі.
Лікувальні рецепти
- Відвар бобів: 2 столові ложки подрібнених плодів залити склянкою гарячої води, настоювати 10-15 хвилин, кип'ятити 5 хвилин, процідити. Пити по 0,5 склянки 4-5 разів на день перед їдою. Такий відвар корисний людям, що потерпають від ожиріння.
- Рану, що кровить, корисно посипати бобовим борошном до того часу, коли кров зупиниться. Тоді забинтувати рану і тримати пов'язку доти, доки рана не загоїться.
- Знахарі Карпат здавна рекомендували при інсультах, для лікування паралічів, вживати відвар стручків бобів. 20 г стручків бобів подрібнити, залити літром води і кип'ятити на слабкому вогні протягом 40 хвилин. Охолодити, процідити і приймати по 100 мл три рази на день.
- Арабський рецепт. При проказі, лепрі, кашлю, психічних розладах, меланхолії (млявість, туга, нудьга), надлишку мокротиння (слиз, флегма), слабкому темпераменті, худорлявості (виснаження), бешисі, діареї, корості (парші, паразитарному сикозі), при хворобах печінки і селезінки, забитті застосовується така лікувальна суміш.
- Ретельно розтовкти окремо і потім змішати такі інгредієнти: столову ложку чорних бобів, столову ложку чорного кмину, столову ложку польового кмину, столову ложку насіння маку, столову ложку кунжуту (сезам), столову ложку імбиру, столову ложку гвоздики, столову ложку кори ясена звичайного, столову ложку дикої руги (гармала), столову ложку чебрецю звичайного, столову ложку анісу, столову ложку шафрану (крокус), столову ложку смаженої пшениці, склянку червоних родзинок, чайну ложку стручкового перцю, З перестиглі волоські горіхи, паросток льону, 0,5 чайної ложки марганцю. Потім окремо приготувати іншу суміш: 0,5 склянки меду, 0,5 склянки оливкової олії, 0,5 склянки топленого масла, зубчик товченого часнику, столова ложка яблучного оцту і склянка молока червоної корови. Після цього обидві суміші ретельно перемішати, помістити в щільно закриту скляну посудину і залишити на 7 днів. Приймати суміш протягом тижня в будь-який час доби по 30 мл.
- Настій квіток: 2 столові ложки подрібнених квіток залити склянкою окропу, настоювати 2 години, процідити. Застосовувати для обтирання та миття обличчя.
Кулінарні рецепти
Бобові кульки
500 г бобів, молоко, 150 г білої булки, 1 цибулина, 2 яйця, 30 г зелені (чебрець, майоран, базилік), сіль, панірувальні сухарі, рослинна олія. Зварити боби в підсоленій воді і пропустити через м'ясорубку. Додати подрібнену цибулю, розмочену в молоці і відтиснуту булку, яйця, дрібно нарізану зелень, сіль і добре перемішати. Сформувати з приготовленої маси кульки, обваляти в панірувальних сухарях і підсмажити на олії.
Бобова каша
600 г бобів, 2 столові ложки панірувальних сухарів, 700 г маргарину, 150 г вершків, сіль, зелень петрушки. Зварити боби в підсоленій воді і пропустити через м'ясорубку. Додати обсмажені на маргарині сухарі, вершки, добре перемішати і посипати подрібненою зеленню петрушки.
Немає коментарів :
Дописати коментар