Класичні операційні втручання на жіночій статевій системі

Анотація: короткий перелік і основні моменти операцій на жіночій статевій системі.

Доступи

Окрім нижньо-серединної лапаротомії, для виконання гінекологічних операцій використовуються:
поперечний доступ за Пфаненштілем - по надлонній складці на 3-4 см вище верхнього краю симфізу розсікають апоневроз, м'язи розводять тупим шляхом, розсікають оче­ревину.
Черезпіхвова лапаротомія може бути виконана в вигляді передньої кольпотомії, при якій шийку матки захоплюють щипцями Дуайєна і низводять до входу в піхву, по передній складці в поперечному напрямку через всі шари, дугоподібно розсікають передню стінку піхви. Гострим шляхом розділяють шийку матки і разом із клаптем піхвової стінки відтис­кають сечовий міхур тупим або гострим шляхом. Отже, через даний доступ можна виконати черезпіхвовий кесарів розтин або видалити міоматозний вузол. Коли ж розсікти очеревину по складці міхурово-маткового заглиблення, то можна виконати операцію на матці чи її додатках.
Піхвова лапаротомія через задню кольпотомію. Відтягнувши вперед шийку матки, захоплюють стінку задньої частини піхвового склепіння і роз­сікають. Цим створюється доступ до довколаматкової клітковини. Якщо додатково розкрити очеревину, то створюється можливість доступу до прямокишково-маткового (Дугласового) простору.

Оваріектомія

Яєчник, що підлягає видаленню з ускладненою чи неускладненою пухлиною, виводять у рану і перетикають його "ніжку". Коли разом з пухлиною видаляють і матко­ву трубу, то її відсікають, а на ріг мат­ки накладають кетгутовий шов. Про­шивають і перев'язують ніжку добро­якісної пухлини, а куксу перитонізують круглою зв'язкою матки.
Видалення інтралігаментарної пухлини яєчника здійснюється роз­сіканням очеревини широкої зв'язки матки. Мобілізують пухли­ну біля кута матки, маткову трубу і роз­сікають власну зв'язку яєчника, виділя­ють задній листок широкої зв'язки. Нижній полюс пухлини відділяють від стінок малої миски і перетискають на затискачі зв'язку, що підвішує яєчник, переконавшись у цілісності сечоводу. Після ґрунтовного гемостазу зшивають листки широкої зв'язки матки.
Резекція яєчника при фолікулярній кисті, фібромі та кістомі у хворих з на­явністю частини незміненої паренхіми виконують шляхом виведення пухли­ни в рану і висікання її в межах здоро­вих тканин яєчника.
Клиноподібна резекція яєчника ви­конується при синдромі склерокістозних яєчників скальпелем без пошкодження судин, що може загрожувати ішемією залишеної паренхіми яєчника. Краї рани на місці ви­сікання зводять кетгутовими швами.
Оментооваріопексія виконується з метою поліпшення кровопостачання яєчника і стимуляції дозрівання фолікулів. Після резекції чи видалення пухлини до ранової поверхні яєчника підшивають край великого чепця.

Запальні захворювання додатків матки

Сальпінг- і аднексектомія. При мобілізації піосальпінкса з довколишніх зрощень найбільшою небезпекою є їх розрив та інфікування порожнини малої миски. Відділивши пухлину від великого чепця і кишкових петель, її мобілізують і від стінок малої миски. Тут слід остерігатись пошкоджен­ня сечовода. Розсікають злуки, на брижу маткової труби накладають затискач і трубу висікають.
Піовар виділяють розсіканням зв'язки, що підвішує яєчник, потім пересікають маткову трубу і зв'язку яєчника. На ріг матки накладають 1-2 кетгутові шви. Прошивають і перев'язують брижу маткової труби і перитонізують круглою зв'язкою матки, підшиваючи безперервним швом до заднього листка широкої зв'язки.

Позаматкова вагітність

При трубній вагітності операція полягає у сальпінгектомії, перед цим слід випустити сечу з сечо­вого міхура. Без труднощів у прямокишково-матковому заглибленні знаходять маткову трубу і виво­дять її в рану, брижу труби беруть на затискач і пересікають, а на ріг матки накладають 1- 2 кетгутових шви.
Коли констатується ампулярна вагітність у стадії трубного аборту, тоді грунтовно видаляють плідне яйце. Кровоточиві судини перев'язують тонким кетгутом і таким чином трубу зберігають для віднов­лення дітородної функції. Якщо плідне яйце з маткової труби видаляють через розріз у стінці, то цілість труби відновлюють тонким кетгутовим швом. При незначному діаметрі труби доцільніше висікти звужене місце разом із плідним яйцем, а її цілість відновлюють шляхом зшивання судинним швом. У випадках, коли плідне яйце імплантовано на яєчнику, разом з яйцем видаляють лише зруй­новану частину його паренхіми, а дефект зашивають кетгутовими швами. Коли плідне яйце імплан­товано на очеревині прямокишково-маткового заглиблення, широкої зв'язки, брижі кишки чи чепці, його видаляють. Плідне яйце може імплантуватись і в рудиментарному розі матки, тоді його видаля­ють. На затискачах для цього пересікають брижу маткової труби і власну зв'язку яєчника, розсікають листки широкої зв'язки матки. Тоді пересікають сполучнотканинний листок між рудиментарним і другим рогом матки. При перитонізації круглу зв'язку підшивають до заднього листка широ­кої зв'язки і краю матки.

Безпліддя

Сальпінголізис розпочинають із мобілізації маткової тру­би зі зрощень, ліквідуючи зовнішні перетягнення і механічні перешкоди. Вивівши трубу в рану, перевіряють її прохідність введенням через черевний отвір розчину пеніциліну.
Сальпінгостомія проводиться розкриванням або резек­цією зарослого кінця труби і зшиванням по периметру її слизової оболонки із серозною. Іноді виконують бокову сальпінгостомію. Для цього поблизу яєчника розк­ривають бокову стінку труби і також зшивають слизову обо­лонку з серозною.
Імплантація маткової труби в матку. При непрохідності здорову частину труби або її перешийок імплантують у ріг матки. Для цього конусоподібно висікають частину стінки матки в місці відсікання труби таким чином, щоб отвір про­никав у порожнину матки. Трубу розсікають і кожну її поло­вину прошивають кетгутом. Його кінці прошива­ють через стінку матки зсередини і зав'язують. Стінку матки після цього герметизують кетгутовими швами.
Пересаджування яєчника в матку здійснюється після його пересікання і мобілізації медіальної половини від брижі. В матковому розі вирізають отвір і через нього в порожнину матки імплантують яєчник, після чого зашивають отвір в стінці матки.
Оментооваріопексія виконується шляхом розсікання вздовж яєчника, а до його ранової поверхні підшивають край великого чепця.
Стерилізація жінки здійснюється шляхом розчавлення і перев'язування труби шовковою лігатурою.

Доброякісні пухлини матки

Міомектомія. При міоматозному вузлі на ніжці надсіка­ють очеревину і тонкий шар м'язів, а ножицями вивихують ву­зол. Зашивають очеревину. Інтерстиціально розта­шований вузол видаляють шляхом розсікання очеревини і м'язів вузла. Відтягують вузол щипцями і розсікають тканини між вузлом і маткою, і таким чином його вилущують, проводять гемостаз. Іноді ложе пухлини доводиться прошивати занурювальними швами. Якщо розкривалась порожнина матки, то її стінку відновлюють занурювальними швами. До­датково накладають шар поверхневих швів.
Міометректомія. Проводиться з висіканням клаптів стінки матки при обов'язковому збереженні її рогів, щоб не пошкодити інтрамуральної частини маткових труб. Проводять обрамлюючий розріз довкола конгломерату міоматозних вузлів через всю товщу стінки матки, оглядають ендометрій, вилущують підслизові вузли з подальшим відновленням цілості ендометрію безперервним кетгутовим швом. Вузли висікають разом з міометрієм. Із залишків стінки матки моделюють нове тіло для збереження дітородної функції.

Немає коментарів :

Дописати коментар