Ферменти: значення. АЛТ і АСТ: норма. Зміни при різних хворобах

Ферменти: значення

Ферменти — це специфічні білки, які виконують в організмі роль біологічних каталізаторів. Вони мають будову та властивості, що характерні для всіх білків. Усі ферменти є специфічними для однієї реакції чи групи споріднених реакцій. Ферменти, що прискорюють одні й ті ж реакції, можуть мати різну будову залежно від місця локалізації.
Наявність та кількість ферментів у біологічних об'єктах визначають за швидкістю каталізованої ними реакції. Активність ферменту визначають за швидкістю накопичення продуктів реакції або зменшення кількості субстрату.

АЛТ: норма і зміни при патології

Аланінамінотрансфераза (аланінтрансаміназа, АлАТ) каталізує зворотне перенесення аміногрупи з L-аланіну на α-кетоглутарову кислоту а утворенням піровиноградної та глутамінової кислот. Фермент міститься в печінці, серцевому (міокард) та скелетних м'язах, нирках.
Активність АлАТ в осіб віком понад 64 роки на 30 % нижча, ніж у віці 46-63 років.
Активність ферменту аланінамінотрансферази у сироватці крові в нормі

АлАТ
Стать/вік
Показники СІ (традиційні)

За методом
Чоловіки
17-200 нкат/л


Райтмана-

0,1-0,68 мкмоль/мл·год

Френкеля
Жінки
0,17-0,68 мкмоль/(год·л)
0,12-0,60 мкмоль/(год·л)
10-40 МО



7-35 МО

Оптичний тест
Чоловіки
до 30 МО

(37 °С)
Жінки
до 666 нмоль/ (год·л)
2-25МО
Підвищення активності АлАТ спостерігають при вірусному ге­патиті (у 10-100 разів порівняно з нормою), гострому токсичному гепатиті, недостатності кровообігу з шоком і гіпоксією; помірне підвищення активності ферменту — при цирозі печінки, обтураційній жовтяниці, набряку печінки, при серцевій недостатності, деструктивних процесах у нирках, легенях, м'язах, підшлунковій залозі, лейкозах тощо.

АСТ: норма, зміни при патології

Аспартатамінотрансфераза (аспартаттрансаміназа, АсАТ) каталізує зворотне перенесення аміногрупи з L-аспарагінової кислоти на α-кетоглутарову кислоту з утворенням щавлевооцтової та глутамінової кислот. Міститься в серцевому м'язі, печінці, скелетних м'язах, нирках, підшлунковій залозі, селезінці, легенях.
Підвищення активності АсАТ спостерігають у новонароджених (у 1,5 рази вища ніж у дорослих), у породілей у перші дні післяпо­логового періоду, при інфаркті міокарда (у 10-100 разів порівня­но з нормою), вірусному гепатиті, токсичному некрозі печінки; помірне підвищення активності ферменту — при цирозі печінки, обтураційній жовтяниці, ураженні печінки злоякісною пухлиною, деструкції скелетних м'язів (травма, хірургічні втручання), панк­реатиті, пневмонії, гемолітичній анемії, інфекційному мононук­леозі тощо.


Активність ферменту аспартатамінотрансферази в сироватці крові в нормі
АсАТ
Вік
 Показники СІ (традиційні)
За методом Райтмана
Новонароджені
17-200 нкат/л
-Френкеля

0,1-0,45 мкмоль/(мл·год)

 За К. Полачек

Грудні діти

0,183-0,583 мккат/л,


11-35 0д/л

Діти старшого віку
0,133-0,467 мккат/л,


8-28 Од/л

Дорослі:
чоловіки

0,1-0,383 мккат/л,


6-23 Од/л

жінки
0,02-0,317 мккат/л,


2-19 Од/л
Активність трансаміназ підвищується після вживання аскоробінової кислоти, кодеїну, морфію, ізобарину, апресину, еритроміцину, холінергічних засобів, гентаміцину, лінкоміцину.

Немає коментарів :

Дописати коментар