9 негативних ефектів, які стрес робить на ваше тіло

Стрес народжується у вашій голові, але його ефект досягає всього тіла. Стан підвищеної напруги - це явище, при якому організм реагує на потенційну небезпеку. Коли мозок бачить загрозу, активізується робота залоз, що вивільняє гормони адреналін і кортизол. У вашому тілі спостерігається приплив крові до м'язів і підвищується частота серцевих скорочень. Невеликі дози стресу не тягнуть за собою небезпеку. У той же час хронічне напруження чинить серйозний негативний вплив на ваше емоційне і психічне благополуччя. Поговоримо про те, що станеться з вашим тілом, коли ви постійно перебуваєте в стані підвищеного стресу.

Стрес руйнує ваш сон

Люди, які живуть під гнітом регулярного стресу, потрапляють в «замкнуте» коло. Коли ви перебуваєте під напругою, ви не можете забути про турботи і страхи. Тяжкі думи не дають вам заснути. Але безсоння, в свою чергу, забирає можливість повністю відновити внутрішні системи організму. В результаті на ранок ви відчуваєте себе розбитим. Для того щоб відновити сон, вам доведеться подолати стрес. Цю тенденцію підтверджує дослідження, проведене в 2015 році. Вчені спостерігали за жінками середнього віку протягом дев'яти років. Ті, хто повідомляв про високі рівні стресу, як правило, мали низьку якість сну і страждали від безсоння.

Погані звички гастрономів

Люди, які відчувають постійну напругу, схильні компенсувати недолік гарного настрою шкідливими гастрономічними звичками. Коли ви відчуваєте стрес, ваша рука не потягнеться до контейнеру з брокколі. Погляд падає на яскраві упаковки з цукерками, пончики або чіпси. Недолік сну ще більше погіршує ситуацію. Це пов'язано з порушенням рівноваги у виробництві лептину та греліну - двох гормонів, що регулюють апетит. Хтось, перебуваючи в стресовій ситуації, налягає на солодощі і транс-жири. А хтось, навпаки, повністю втрачає інтерес до їжі. Якщо одні страждальці набирають зайві кілограми, то інші виглядають виснаженими, втомленими і надмірно худими.

Низька продуктивність

Коли ви перебуваєте під гнітом стресу, ваша продуктивність значно падає. Навіть якщо ви захочете переробити справи в свій вихідний, навряд чи ви доведете почате до кінця. Сонливість і втома візьмуть своє. З тієї ж причини ви можете відмовитися від запланованого походу в тренажерний зал. Погані звички харчування і нерегулярна фізична активність роблять свою чорну справу, і ви стрімко набираєте у вазі.

Це впливає на вагітність

Гормон кортизол негативно впливає на здоров'я вагітної жінки і ще не народженого малюка. Пренатальний стрес пов'язаний з підвищеним ризиком аутизму, депресії, шизофренії, а також зниженням когнітивних здібностей матері і дитини.

Гормональний дисбаланс

Постійна напруга відбивається на роботі репродуктивної сфери. Гормони, які регулюють менструальні цикли, виробляються в менших кількостях. Ось чому у деяких жінок спостерігається відсутність або нерегулярність місячних. Однак через гормональний дисбалансу при стресі страждають не тільки представниці прекрасної статі. Хронічне напруження у чоловіків знижує кількість сперматозоїдів у спермі.

Проблеми зі шкірою

Стрес негативно впливає на всі системи і органи тіла, в тому числі на шкіру. Ось чому постійно нервують люди, яким притаманні такі проблеми, як акне, екзема, псоріаз і випадання волосся. Щоб зцілитися і затягнути рани, шкірі знадобиться більше часу.

Негативний вплив на серце

Як ми вже говорили, під час стресу найбільш активна реакція спостерігається з боку серцево-судинної системи: миттєво підвищуються ЧСС і артеріальний тиск. При екстремальних ситуаціях люди відчувають симптоми, дуже схожі на серцевий напад. Курці під час стресу машинально тягнуться за цигаркою. Якщо ви хочете уникнути проблем з серцево-судинною системою, тоді вам доведеться приборкати нерви.

Ослаблений імунітет

Кілька наукових досліджень підтверджує теорію про те, що стрес робить людей вразливими до простудних захворювань і сезонних інфекцій. В експерименті, проведеному в 2012 році, брали участь 276 здорових дорослих добровольців. Кожен з випробовуваних отримував краплі в ніс, що містять живі активні риновіруси (причину нежиті). Паралельно учасники детально розповідали вченим про рівень стресу в їхньому житті. В результаті виявилося, що захворюваність застудою у тих, хто перебуває під напругою, була в два рази вище, ніж у емоційно стійких людей.

Депресія


Вчені досі сперечаються про те, що первинне: курка чи яйце? Чого не скажеш про ланцюжок стрес - депресія, де відомий явний провокатор. Деякі наукові дослідження показали, що стрес пригнічує ріст нових нейронів в гіпокампі. Ця зона головного мозку бере участь у формуванні емоцій і консолідації пам'яті. Як показала магнітно-резонансна томографія, у осіб з депресивним розладом обсяг гіпокампа менший. Хронічний стрес викликає хронічне запалення, що в свою чергу трансформується в депресію. За оцінками експертів, це психічний розлад викликається поєднанням факторів, однак стрес стоїть у перших рядах списку.

Немає коментарів :

Дописати коментар