Що робити, коли болять коліна?

Найбільш дієвою є лікувальна гімнастика - уже після 5-6 сеансів зникне біль, покращиться рухомість суглобів.
Половина людей уже в сорокарічному віці відчуває біль у суглобах, і найчасті­ше - у колінах. Біль у суглобах є передвісником старості, так само, як сивина чи зморшки на обличчі, і тому, коли вас починає боліти якийсь суглоб, то не варто очікувати, що все якось само собою минеться - потрібно звертатися до лікаря.
В більшості випадків симптоми ар­триту минають, але з віком почина­ють дедалі частіше про себе нагаду­вати. Тому важливо встановити при­чини болю, адже лише своєчасне та правильне лікування буде запору­кою того, що недуга не повернеться. Важливо знати, що біль у колінах може свідчити про початок дегене­ративного незворотного процесу, який без належного лікування зупи­нити вже буде неможливо.
Причин болю у колінах багато: це може бути неінфекційне запалення зв'язки внаслідок травми, біль може спричинити ревматоїдна атака, інфекції, віруси, рахіт, подагра, псо­ріаз і навіть медикаментозна хворо­ба.
Та найпоширенішою причиною болю у колінах е остеоартроз колін­них суглобів. Уражає, зазвичай, літ­ніх людей з надмірною вагою. При­чиною захворювання може бути переохолодження суглобів чи праця у холодному приміщенні. Тому такі хворі відчувають полегшення у літню пору.
Остеоартроз може також спричи­нити травма, що сталася багато ро­ків тому, чи інфекційний артрит, про який хворий може й не пам'ятати. У молодому віці обмінні процеси в ко­лінах відбуваються швидше, синові­альна рідина продукується у більшій кількості, а травмована хрящова сис­тема регенерується інтенсивно. Піс­ля 50 років у колінних суглобах ме­ніски, котрі виконують роль аморти­заторів під час ходьби чи бігу, атро­фуються. Відповідно, і синовіальна рідина, що виконує роль мастила, не надходить у суглобову сумку в до­статній кількості. Зв'язки також втра­чають еластичність.
Останнім часом можна спостеріга­ти збільшення хворих на остеоартроз колінних суглобів без поперед­нього патогенного впливу аутоімунних процесів/ інфекції чи травми. Хворі здебільшого миряться зі своїм станом і невдовзі стають інвалідами. В анамнезі таких хворих завжди є при­сутня гіподинамія та надмірна вага.
За нашими спостереженнями остео­артроз цього типу по суті є розпла­тою за малорухомий стиль життя і його можна віднести до набутої функційної непридатності. Парадигмою поведінки таких пацієнтів є те, що вони не націлені відновити рухомість суглобів, а хочуть позбутися лише болю, котрий є симптомом, наслід­ком недуги. Про таких пацієнтів лі­карі кажуть: не хвороба важка, а важ­кий сам хворий.
Найпершим характерним симпто­мом однак є не біль, а те, що хворий починає відчувати скованість ніг піс­ля пробудження. Біль приєднується пізніше і починає турбувати уночі, пі­сля фізичного навантаження. Хворий не може присісти — таке відчуття, що коліна "заклинило". Типові анальгетики та протизапальні засоби мало до­помагають, однак через високу токсичність можуть викликати побічні ре­акції: висипку, набряки, медикаменто­зний гепатит, виразку шлунка.

Як лікувати це захворювання?

Насамперед потрібно звернутися до лікаря, щоб він встановив ступінь ураження колінного суглоба. Якщо деструктивні зміни у коліні ще не є очевидними (це встановлюється рентгенологічно), то найперше треба усунути контакт із холодом. Коліна, як всі суглоби, люблять тепло.
Проте слід мати на увазі: при інфе­кційному бурситі коліна — тепло протипоказане!
Також в аптеці можна придбати на­колінники, які фіксуватимуть суглоб, не даючи йому розбовтатися.
Важливу роль відіграє взуття: пі­дошва черевика повинна бути м'я­кою, з підбором.
З медикаментів рекомендовано вживати тривалий час (до 2 місяців) хондропротектори — вибір у аптеках широкий (артра, структум, терафлекс, артрон комплекс). Це найбільш корисна група ліків для лікування остеоартрозів.
При болю можна вживати під кон­тролем лікаря вольтарен, ібупрофен, індометацин, індотрил. Дозу препа­рату повинен призначати лікар.
Хворі також повинні звернути ува­гу на свою вагу. Якщо вона надмірна — боротися з недугою буде вкрай важко. Рекомендовано накладати на коліна озокерит, розтирати мазями, що покращують кровообіг (апізарт­рон, віпросал, гевкамен, капсикам). Раджу також прогрівати ноги біля ка­міна в поєднанні з масажем, відвіду­вати сауну.
Добрі результати спостерігаються при лікуванні грязями, зокрема у са­наторії Черче Рогатинського району Івано-Франківської області.
Та найбільш дієвою є лікувальна гімнастика. Уже після 5-6 сеансів занять лікувальною гімнастикою хво­рий почне одужувати, зникне біль, покращиться рухомість суглобів. Лі­кувальна гімнастика рекомендована жінкам пенсійного віку з метою запо­бігання остеопорозу. Втім, проводи­ти сеанси лікувальної гімнастики слід під суворим наглядом лікаря, оскіль­ки під час виконання вправ у осіб по­хилого віку можуть бути ускладнен­ня: вивихи й навіть переломи.
З народної медицини рекомендую вживати желатин — його дія схожа на дію хондропротекторів. Хворі по­винні вживати багато зелені. Особли­во гичку червоного буряка та корінь петрушки.
Але ще раз варто наголосити: без лікувальної гімнастики терапевтич­ний ефект буде короткочасним.

Немає коментарів :

Дописати коментар