Протеїнурія

Протеїнурія – виділення білка з сечею, яке перевищує добову норму (30-50 мг на добу).
Збільшена екскреція білка майже завжди вказує на порушення функції нирок.

Тут варто розглянути два рівні – порушення в клубочковому фільтрі і зміни фільтрації через канальці.

Клубочковий фільтр нирки забезпечує розподіл між рідиною і високомолекулярними сполуками. Цей фільтр складається з шару ендотелію, базальної мембрани та специфічних епітеліальних клітин (подоцитів). При руйнуванні цього бар’єру в сечі вдається виявити у великій кількості високомолекулярні білки з переважанням α₂-макроглобуліну і γ-глобуліну.  Показники абсолютної кількості білка можуть відрізнятися в залежності від активності процесу (від 0,5 до 3 і більше г/л). У випадку порушень фільтрації в канальцевій системі нирки (при тубулопатіях) в загальному аналізі сечі переважують низько- і середньомолекулярні білки (альбумін, церулоплазмін, трансферин). Показники абсолютної кількості білка зазвичай 2 г/добу.

На основі молекулярної маси екскретованих з сечею білків можна виділити селективну і неселективну форми протеїнурії. Селективність зумовлена важкістю порушень фільтраційної здатності нирки.

В клінічній практиці зустрічаються випадки «несправжньої» протеїнурії. Так наприклад при наявності в порції сечі великої кількості лейкоцитів і/або еритроцитів позитивний результат покаже якісна проба на білок. При наявності в краплі сечі значної кількості йодовмісних препаратів, антибіотиків, продуктів елімінації сульфаніламідів можливий також псевдопозитивний результат осадових білкових проб. Протеїнурія «насичення» зустрічається у тому випадку коли підвищується рівень низькомолекулярних білків в плазмі крові. Таке найчастіше фіксується при мієломній хворобі (білок Бенс-Джонса) та міоглобінурії (синдром тривалого стиснення).

До того ж існує так звана функціональна протеїнурія, яку поділяють на ортостатичну, протеїнурію напруження і лихоманкову форму. Механізми виникнення вказаних варіантів невідомі. Ортостатична проявляється при тривалому стоянні або ходьбі і зникає при переході тіла в горизонтальне положення. Протеїнурія напруги спостерігається після інтенсивних фізнавантажень. Лихоманкова форма характеризується протеїнурією на фоні високої температури (39-41°С) і виникає здебільшого в дітей і людей літнього віку.
Для диференціації ортостатичної форми протеїнурії  проводять спеціальну пробу. Беруть загальний аналіз сечі зранку перед вставанням з ліжка, а потім після тривалої ходьби (1-2 години). При значно вищих показникахбілка в 2-й порції слід думати про ортостантичну протеїнурію.
Високий рівень білка в сечі часто є супутником різних захворювань, а зокрема при патології сполучної тканини (хвороба Шенлейн-Геноха, системний червоний вовчак), парапротеїнеміях, гломерулонефритах, тромбозі ниркових вен, цукровому діабеті.
Для лікування застосовують препарати з групи антигіпертензивних. Тобто це інгібітори АПФ, блокатори кальцієвих каналів та рецепторів до ангіотензину ІІ та як окрема групу використовують статини.
Ефективність терапії залежить від тривалості захворювання і повноти використання лікарських  препаратів.  

Немає коментарів :

Дописати коментар