Шипшина - лікувальна червона ягода

Шипшина є чи не самим відомим лікарським рослиною. Зростає воно майже повсюдно і його легко впізнати. Це кущ невеликих розмірів, який складається з колючих пагонів, які можуть досягати до 2,5 метрів у довжину. Квіти можна побачити в травні і червні. Вони є достатньо великими і мають ніжно рожевий колір. Плоди шипшини представляють найбільшу лікувальну цінність. Ягоди твердуваті яскраво червоного або оранжевого кольору, на розрізі мають кісточки.
Палеоботаніки встановили, що приблизно 40 млн. Років тому кущі шипшини росли на нашій планеті. Плоди цієї рослини з лікувальною метою люди почали застосовувати близько 5000 років тому.
Документальні згадки про лікувальні властивості знаходимо ще в Стародавньому Римі. Пліній в I ст. н. е. виділив 32 хвороби, які можна лікувати шипшиною. За часів Давньої Русі для збору плодів шипшини навіть була введена окрема спеціальність - збирач шипшини. Збирачі шипшини отримували за свою роботу цінні подарунки - соболині шкури і оксамит. З століттями рецепти чудодійного рослини тільки множилися.

Елементи шипшини для лікування

Для терапії та профілактики захворювань використовуються плоди, листя, коріння, зерна плодів і пелюстки квіток. Кожна складова рослини має свої лікувальні переваги. Плоди слід збирати в період з серпня по жовтень, до моменту перших морозів, оскільки холоду вбивають цінні компоненти ягід. Зібрану сировину сушать у сушарках і зберігають у полотняних мішках протягом 2-х років. Пелюстки збирають під час цвітіння і висушують звичайним способом. Сезон для викопування коренів - осінь. Далі їх промивають і сушать у добре провітрюваних приміщеннях. Зернятка як і відповідно плоди збирають восени.
Шипшина на розрізі
Найбільшу цінність становлять плоди шипшини, які містять велику кількість поживних речовин. Зокрема крім типових для всієї рослинної сировини харчових волокон сюди входить значна кількість вітамінів. Вітамін С присутній тут у високій концентрації - 1200 мг (на 100 грам), притому що добова норма вітаміну для людини - 500 мг. Вітаміни В1, В2, PP - їх приблизно від 0,3 до 0,85 мг, вітаміну А - 0,15 мг, заліза - 6,7 мг. Значна кількість вітаміну Е зосереджено в насінні. Додатково до складових відносять вільні органічні кислоти, дубильні речовини, в невеликих кількостях - калій, натрій, кальцій, магній і фосфор. За вмістом вітаміну С шипшина утримує лідерство в порівнянні з цитрусовими і смородиною.

Що лікувати шипшиною?

Народних рецептів, які пов'язані з цим лікарським рослиною досить багато, як і захворювань, яких ними можна вилікувати. Однак розглянемо найбільш поширені.
Перше що звертає на себе увагу - це вітамін С, який сприяє посиленню імунітету для боротьби з вірусами і бактеріями, що особливо допоможе в холодну пору року. Крім цього вітамін С бере участь у синтезі колагену, підсилює стійкість капілярної стінки, що є важливим патогенетичним фактором в лікуванні геморагічного діатезу. У даному випадку підійде настій, який вживають по півсклянки 3 р/д. Вітамін А сприяє утворенню пігменту родопсину що сприяє поліпшенню зору.
Шипшина допомагає при лікуванні атеросклерозу, оскільки містить у своєму складі флавоноїди (вживати настій як і при геморагічному діатезі - по півсклянки 3 рази на день). Ці ж речовини, як показали багато центрові дослідження, мають здатність виводити солі важких металів з організму. Дубильні речовини виконують в'яжучу дію, що допоможе впоратися з гастритом, який виник на тлі низької кислотності і колітом (використовується відвар з коріння). Препарати на основі плодів шипшини (холосас) надають жовчогінну та сечогінну дію, можна використовувати для терапії дискінезії жовчовивідних шляхів і некалькульозний холециститу, пієлонефриту і циститу. Холосас слід вживати по 1 чайній ложці 3 рази на день.
Компоненти плодів шипшини мають здатність відновлювати структуру і збільшувати кількість еритроцитів. Цей ефект буде дуже корисним для організму в разі анемії і такою грізною інфекційної хвороби як малярія (настій). При виразковому коліті допоможуть мікроклізми з олії шипшини, яку можна придбати в аптеках (1 раз на день по 15 мл). При нудоті, відрижці і блювоті знадобляться пелюстки шипшини - їх потрібно пожувати кілька разів на день. При ревматичних ураженнях суглобів непоганий ефект роблять ванночки з відвару сухих плодів шипшини. Якщо у пацієнта трофічні виразки або пролежні, опіки або обмороження, то їх можна змащувати маслом шипшини. Таку ж процедуру можна застосувати у жінок при тріщинах сосків. При псоріазі та дерматиті добре себе зарекомендував олійний екстракт з м'якоті плодів шипшини (містить каротілін). У цьому випадку слід прикладати серветки з препаратом до уражених ділянок 2 рази на день.
На основі шипшини можна легко зробити різні косметичні маски. Наприклад, для сухої шкіри обличчя слід взяти столову ложку ягід і подрібнити, очищаючи від насіння. Залити окропом і прокип'ятити 10 хвилин. Після цього відвар проціджують і змішують зі столовою ложкою сиру. Наносять засіб на обличчя на 15 хвилин, після чого змивають марлею змоченою у відварі. Для жирної шкіри слід приготувати відвар шипшини і змішати його з яєчним білком. Для загустіння рекомендують додати трохи борошна і лимонного соку. Маску наносять на чверть години і змивають теплою водою.
Плоди застосовуються в харчовій промисловості. З них виробляють варення, джем, пюре, повидло, безалкогольні напої, чайно-кавові сурогати.

Як приготувати лікарські зілля?

Чай готується дуже просто. Беремо 1 ст. л. плодів і заливаємо склянкою окропу. Далі кип'ятять 10 хв у закритому посуді і настоюють добу. Бажано вживати по 1-2 склянки на день. Для приготування настою слід взяти 20 грам сировини, залити склянкою окропу в термосі. Наполягати приблизно 12:00, а потім процідити. Приймати по половині склянки 3 рази на день. Відвар коренів можна приготувати таким чином: 2 ст. л. корінців кип'ятять в 1 гуртку води приблизно 15 хвилин, потім настоюють і проціджують, доводячи об'єм рідини до попереднього. Бажано вживати по 1 ст. 3р/д.

Протипоказання

Шипшиною слід лікуватися у вигляді нетривалих курсів, адже вона має деякі протипоказання. Висока концентрація вітаміну С у відварі легко викликає руйнування зубної емалі, тому пити напій слід через трубочку як коктейль. Кислий присмак чаю з шипшини вказує на кислу рН, яка несприятливо впливає на слизову оболонку шлунка пацієнтів з підвищеною кислотністю (при виразковій хворобі та гіперацидному гастриті). Вміст вітаміну К обмежує застосування ягід у хворих, які мають схильність до тромбозів, у тому числі ендокардиту та тромбофлебіту. Людям, які мають схильність до низького тиску слід дуже обережно приймати настої і відвари з шипшини.

Немає коментарів :

Дописати коментар