Корисні осінні ягоди

  1. Шипшина — не просто дале­кий родич прекрасних садових троянд, а їхній прямий предок. Саме з диких колючих чагарників з ароматними квітами та солодки­ми плодами вивели всі без винят­ку сорти звичної для нас троянди. Ягоди шипшини багаті на вітаміни - тільки вітаміну С в 10 разів більше, ніж у лимонній або апель­синовій шкірці. Тож восени варто засушити ягоди шипшини, а взим­ку додавати до чаю чи запарювати чай із шипшини.
  2. Наші предки калину вважали символом жіночої краси та цнотливості, адже просто так
    до неї не підступишся. Найнадійніший спо­сіб упоратися з цією ягодою — змішати її з медом або цукром. А ще можна чекати до перших при­морозків. Прихоплена морозом калина кардинально змінює свій смак з гіркого на солодкий. Кали­на допомагає в разі захворювання верхніх дихальних шляхів, при кашлі та втраті голосу, сік калини також сприяє очищенню крово­носних судин.
  3. Обліпиха — це полівітамінний комплекс на гілці. Маючи в запасі мішечок заморожених ягід, мож­на забути про походи в аптеку. Найвідоміший продукт з обліпихи - її олія, що володіє бактерицид­ними і ранозагоювальними влас­тивостями, усуває біль і ушкоджен­ня на шкірі та слизових оболонках. Чоловікам рекомендують об­ліпиху для підвищення потенції. У компотах обліпиха прекрасно по­єднується з яблуками, а якщо вам захочеться зварити з неї варення, то додайте волоських горіхів. Олію з обліпихи можна потроху додава­ти до салатів.
  4. Ягоди глоду схожі на маленькі червоні яблучка, На смак вони дуже приємні, свіжий, просто з гілки, глід можна їсти довго і з за­доволенням. Готують з глоду смач­ні напої - компот і вино. Варення та соус для млинців теж виходять чудові. З нього роблять екстракт і настоянку для зменшення збудли­вості серцевого м'яза при аритмії та інших небезпечних хворобах. Народна медицина рекомендує глід проти кашлю, задишки, безсоння і лихоманки.
  5. Ягоди горобини сприяють виве­денню токсинів, мають жовчогінну та протизапальну дію. Настоянка го­робини не тільки корисна для здо­ров'я, а й настрій покращує.
  6. Найбільша ягода у світі - ка­вун. Джерелом надзвичайно корис­ного для здоров'я і життя людини антиоксиданту лікопіну традиційно вважають зрілі помідори, проте вчені виявили його недавно й у ка­вуновій м'якоті. Особлива цінність лікопіну в тому, що він не тільки си­льний антиоксидант, а й ефективно сприяє зниженню концентрації шкідливого холестерину в крові. Вживаючи лікопін, людина посилює свій захист від склерозу, ракових, судинних та інших небезпечних хво­роб, пов'язаних з порушенням кис­лотно-лужного балансу в організмі, а також із проблемами з простатою та з потенцією. Також, згідно з низ­кою досліджень, лікопін може упо­вільнювати процес старіння. У цій ягоді є цинк, залізо, не­замінні амінокислоти, солі магнію, калію, марганцю, нікелю, фолієвої кислоти. Крім того, соковита м'я­коть улюбленого десерту багата на лужні речовини, які нейтралізують надлишок кислоти, яка надходить з основних продуктів харчування, що дуже корисно не тільки для шлун­ково-кишкового тракту, а й навіть для захисту зубів від карієсу.
Лю­дям з нирковокам'яною хворобою та камінням у жовчному міхурі ка­вун не рекомендований навіть у не­великій кількості. Серед протипоказів і виразкові ураження слизової оболонки шлунка (кишечника), коли недуга супроводжується над­мірною секреторною активністю шлункового соку.
Хворим із компенсованим цукро­вим діабетом кавун їсти можна, але в дуже обмеженій кількості, ретель­но підраховувати кількість вугле­водів. Наприклад, невелика скиб­ка кавуна (270 грамів) дорівнює одній хлібній одиниці. Люди, яким вводять ін'єкції інсуліну, відпо­відно, мають розрахувати і його дозу.
Кавунові дієти, з одного боку, добрий спосіб схуднути внаслідок виведення рідини, чому кавун до­бре сприяє. Водночас така монодієта не повинна тривати більш ніж 2-3 дні хоча б тому, що в ор­ганізм у цей період надходитимуть лише вуглеводи та мінеральні ре­човини, тож раціон не буде збала­нсований (через повну відсутність білків та жирів).
Загалом здоровій людині, поряд з іншими стравами, достатньо з'ї­дати одну-дві скибки кавуна на день. Не варто поєднувати кавун і солені страви (горіхи, рибу тощо), адже сіль затримує вологу, і в такому разі кавуновий сік спро­вокує набряки, стане додатковим навантаженням для серця.

Немає коментарів :

Дописати коментар