Як позбутись кашлю: ліки і народні рецепти

Загальні рекомендації і народні рецепти

Належні умови при лікуванні каш­лю будь-якого походження:
  1. Чисте, зволожене повітря — обов'язкова умова лікування кашлю. Простий спосіб швидко й ефективно зволожити повітря в квартирі — на­брати у ванну холодної води і відчи­нити двері. При такій вологості мок­ротиння відходить навіть без ліків.
  2. Питний режим. В'язкість мокро­тиння прямо залежить від густини крові, тому найкраще допоможе упо­ратися з цим рясне пиття. Причому напої повинні бути температури тіла, наприклад, трав'яні чаї, "Боржомі" без газу. Але основна вимога — напої не повинні бути солодкими.
  3. Дуже ефективний при кашлі такий збір: евкаліпт прутоподібний, листя м'яти перцевої,
    листя мати-й-мачухи звичайної, квіти ромашки лікарської, квіти календули лікарської, трава чеб­рецю звичайного — усе беремо в од­накових пропорціях, 1 ст. л. збору на склянку окропу, пити протягом дня ма­лими ковтками, можна з 1 л. меду
  4. При підвищеній температурі забо­ронено теплові процедури —інгаляції, зігрівальні компреси.
  5. Обов'язкові рух і дихальна гімна­стика, щоб не дати процесу опустити­ся вниз бронхів, легень. Дорослим ре­комендовано вправи з махами рука­ми і глибоким вдихом, типу "млин" та ін. Діти можуть надувати повітряні ку­льки, а зовсім маленьких смішіть, тому що тільки так вони зможуть відкашля­тися.
  6. Стежте за чистотою носових ходів, щоб слиз не стікав по задній стінці і тим самим не провокував напади ка­шлю. Для цього промивайте носові ходи соляним розчином, а потім доб­ре прочистіть ніс, при потребі викори­стовуйте краплі до носа з протизапа­льними ефірними оліями (немовля­там не можна), але заборонено вико­ристовувати краплі із судинозвужува­льним ефектом, бо наслідком їх вико­ристання стане компенсаторне виді­лення більшої кількості слизу після дії крапель (крім того, вони мають шкід­ливий вплив на судини при тривало­му їх використанні).
  7. До речі, найпростішим способом прочистити носик немовлятам є такий: вприскуємо в носик сольовий спрей (або готуємо такий розчин самі з роз­рахунку 1 ч. л. морської солі на склян­ку води) і ставимо дитя "пасти коні". Слиз починає витікати річкою, тільки встигайте витирати.
  8. Певна річ, основним є правильне специфічне лікування залежно від при­чини виникнення кашлю. Скажімо, при застуді, ГРЗ, грипі-противірусна тера­пія, при приєднанні до віруса бактеріа­льної флори, бронхіті, запаленні ле­гень, кашлюку (коклюші) та ін. - адек­ватна антибіотикотерапія препаратами широкого спектру дії, а в ідеалі слід зробити посів на флору+чутливість до лікування і використовувати препара­ти, до яких буде найбільш чутливим ви­явлений збудник. Так ви зможете мак­симально ефективно пролікуватись за короткий час і уникнути ускладнень антибіотикотерапії. При кашлі серцевого та ін. позалегеневого походження — лікування основної хвороби.
  9. Усунення симптомів зале­жно від виду кашлю: при сухо­му виснажливому кашлі, що виник при ларингіті, фарингіті, кашлюку та ін., потрібні проти­кашльові препарати, які галь­мують центр кашлю — стоптусин, ліки з кодеїном, глауцин танін.
  10. Нарівні з ними діють: 1 ст. л. гречаного меду розсмоктувати перед сном, це запобігатиме нічному кашлю.
  11. 1 склянка молока + 0,5 ч. л. куркуми + 0,25 ч. л. меленого імбиру випити перед сном.
  12. На склянку трав'яного чаю + 0,5 ч. л. меленого імби­ру + по дрібці гвоздики і ко­риці. Пити ледь теплим (при­близно 37 градусів) маленьки­ми ковтками.
  13. Надзвичайну силу при кашлі має чебрець. Можна пити з нього чай (1 ст. л. на 1 скл. окропу) або перемелений у кавовому млинку чебрець змі­шати з такою ж кількістю масла какао і по 1 ч. л розсмоктувати 3-4 рази на день.
  14. Часто при сухому кашлі, зу­мовленому запальним проце­сом у ротоглотці, рекомендова­но
    місцеві антисептики — усім відомі з реклами пастилки і спреї. Плюсом у них є те, що вони діють лише в ротовій по­рожнині і не впливають на фло­ру в кишечнику та ін., а вира­женим мінусом є те, що пору­шують біоценоз (убивають і хо­роші бактерії) ротової порож­нини, як результат, до ослабле­ного хворобою організму легко приєднується інша флора, зок­рема грибкова.
  15. Тому, якщо потрібне три­вале застосування місцевих ан­тисептиків, чудовою, здоровою і безпечною альтернативою може стати олія чорного кмину (чорнушки, нігели, продається в аптеках) — вона має вплив на віруси, бактерії і грибки: 1 ч. л. олії розсмоктувати як цукерку протягом 2 — 3 хвилин двічі на день.
  16. Масло какао (на WU г) + олія чайного дерева (5 крапель) + олія шавлії (3 краплі). По 1 ч. л. масла розсмоктувати 3-4 рази на день.
  17. Масло какао + 0,5 ч. л. імби­ру + 0,5 ч. л. порошку гірчиці + 0,5 ч. л. порошку лаврового ли­стя + 20 грамів меду. По 1 ч. л. масла розсмоктувати 3-4 рази на день.
  18. Запальний процес швидше минеться, якщо поліпшити мі­сцевий кровообіг. Для цього до­рослим у пригоді стануть впра­ви для позбавлення другого підборіддя, а також корчити гримаси. А для діток є весела і смачна процедура — тоненько намастіть пласку тарілку варен­ням (наприклад, трояндовим) і нехай дитина облизує її. Так мо­жете робити 2-3 рази на день.

Препарати

При вологому кашлі: відхарку­вальні — завдання цієї групи препаратів допомогти вивести мокротиння, у результаті їх за­стосування кашель робиться продуктивнішим. Сюди нале­жать: грудний збір, чай цілю­щий для органів дихання, алтейка, пертусин (чебрець, багно), пектусин (м'ята, евкаліпт) та ін.
Муколітики — завдання цих препаратів розрідити мокроти­ння, тому не дивуйтеся, що при їх використанні ви почнете ча­стіше кашляти, але, попри те, мокротиння буде відходити ле­гше.
У цю групу входять: ацетилцистеїн (усім відоме АЦЦ), та тут є одне дуже важливе АЛЕ — цей препарат показаний лише при дуже густому мокротинні внаслідок хронічної пневмонії, при вроджених вадах розвитку бронхів, муковісцидозі (гене­тичне захворювання, при яко­му згущуються усі секрети орга­нізму). Якщо ж його використо­вувати без виправданих пока­зів, то можна спровокувати спазм бронхів, а потім вам ще й ярлик пришиють — "бронхіт з астматичним компонентом", правда, розбиратись, що цей компонент штучно створенні ніхто не буде.
Для уникнення цього був розроблений препарат аскорил, де ацетилцистеїн поєднаний із сальбутамолом, який своєю чергою знімає спазм бронхів. Ще раз наголошую: ніяко­го самолікування з цією гру­пою, ні один фармацевт не мас права призначити ці ліки. Тільки ваш лікар, спираючись на обстеження і клініку та враху­вавши ваші особливості, визначає доцільність призначенні саме цієї групи муколітиків.
Амброксол — м'якше розрі­джує мокротиння. До речі, саме йому віддають перевагу і педіатричній практиці, якщо е потреба розрідити мокротин­ня. Використовують при брон­хіті, запаленні та при нежиті, коли слиз вже згус і його важке видути.
При бронхіальній астмі, су­домному періоді кашлюка пока­зані місцево кортикостероїди: будесонід, флутиказон та ін.
При психогенному кашлі — нейролептики, а з безпечних методів найкраще підійде рефлексотерапія, психосоматика.
При кашлі внаслідок серцево-судинної патології, цирозу печі­нки та інших хвороб, що ускла­днюються набряком і застоєм в легенях, доцільне призначення сечогінних, дренажні масажі, лімфопресотерапія.
Допоможе позбутися застій­них явищ у легенях, пришвид­шить розсмоктування після пе­ренесеної пневмонії гірудотерапія.
Та, зауважимо, навіть у таких високорозвинених країнах, як США і Німеччина, для позбав­лення мокротиння віддають перевагу бронходренажному масажу і дихальній гімнастиці перед уживанням синтетичних муколітиків.

Немає коментарів :

Дописати коментар