11 найстрашніших розладів сну

Сон – це час тиші і спокою. Принаймні, так повинно бути. Більшість з нас зі стану неспання переходить у цикл глибокого повільного сну, а потім бачить сни під час фази швидкого руху очей (REM). Але коли кордони цих фаз нечіткі, сон може перетворитися в щось страшне. Тому деякі порушення сну повинні залишатися у фільмах жахів, а не у вашій спальні.

Синдром сплячої красуні 

Цей розлад сну не має казкового фіналу. Синдром Клейне-Левіна – це рідкісне неврологічне захворювання, пов'язане з надмірною кількістю сну, дивною поведінкою і сплутаністю свідомості. Близько 70 відсотків людей, які страждають від цього синдрому, – це хлопчики-підлітки. Синдром проявляється хвилеподібно, коли людина спить більшу частину дня і ночі, але між такими епізодами вона здається абсолютно здоровою. Загострення хвороби може тривати протягом декількох днів, тижнів або навіть місяців, протягом яких людина відчуває сонливість. Коли хворий прокидається, він відчуває збентеження, дезорієнтацію і апатію. У деяких випадках зустрічається розкутий статевий потяг. Хоча причина розладу невідома, деякі вчені вважають, що він виникає через порушення функцій гіпоталамусу, який допомагає регулювати сон і температуру тіла. На сьогоднішній день лікування не існує. 

Нічні жахи 

Жахи, які ви бачите уві сні, можуть бути дуже різними. Для одних людей це вбивця, який ганяється за ними з сокирою, інші в нічних жахіттях можуть побачити себе голими в громадському місці. Спільним є те, що в якийсь момент людина різко прокидається. Тим не менш коли нічні жахи виходять за межі випадкового роздратування, у вас може розвинутися розлад сну. Люди, яких мучать нічні жахи, часто прокидаються в холодному поті і з яскравими спогадами про страшні сни. У таких випадках вони можуть навіть боятися лягати спати. Стрес і позбавлення сну є загальними проблемами при цьому розладі. У важких випадках можуть знадобитися консультації або седативні препарати, щоб заспокоїти тривогу, що лежить в основі поганих снів. Тим не менш, щоб вигнати нічний жах, більшості людей буде достатньо розслабитися і лягти спати вчасно.

Лунатизм 

Близько 15 відсотків дорослих іноді встають і починають ходити по будинку уві сні. У дітей цей розлад зустрічається частіше. Ніхто не знає, що змушує деяких людей блукати вночі, але стрес і порушення сну часто є ключовими факторами. Також має значення генетика: близькі родичі сновид мають в 10 разів більше шансів отримати такий ж розлад, ніж населення в цілому. Ви навряд чи побачите, як сновида ходить по хаті, витягнувши перед собою руки. Більшість з них здатна з легкістю переміщатися, відкривати двері і навіть рухати меблі. Але хоча такі дії не завдають шкоди людині, сам по собі лунатизм може бути дуже небезпечним. 

Синдром «голови, яка вибухає» 

Цей розлад виникає під час фази глибокого сну, коли людина раптом прокидається, вражена різким гучним шумом. Його діапазон коливається від тарілок, які розбиваються і до вибухів. Людині, яка їх чує, здається, що вони відбуваються або зовсім поруч з головою, або ж всередині самого черепа. При цьому людина не відчуває болю. Лікарі не знають, що викликає синдром «вибухаючої голови», і не було зафіксовано, щоб він приводив до якихось серйозних хвороб.

Сонні галюцинації 

Нам звично бачити дивні речі уві сні, але що, якщо в цей час ми не спимо? Так звані гіпнагогічні галюцинації виникають при переході від неспання до сну, або навпаки. Люди повідомляють про те, що чують голоси, відчувають фантомні відчуття і бачать людину або дивний об'єкт у своїй кімнаті. Часто люди бачать комах або тварин, плазунів на стінах. 

Нічні кошмари 

Нічні кошмари можуть впливати не тільки на людину, яка бачить їх, але і на людей, які знаходяться з нею поряд. На відміну від нічних жахів, які виникають під час фази швидкого сну, кошмари трапляються під час повільного, як правило, на початку ночі. Вони найбільш часто зустрічаються у дітей. Під час кошмару людину може лихоманити, вона може раптово сісти вертикально, з відкритими очима, хоча насправді не сприймає, що відбувається навколо. Людина часто кричить або плаче, і її неможливо розбудити та втішити. У деяких випадках нічні кошмари змішуються з лунатизмом. Через 10 або 15 хвилин людина, як правило, знову засинає. Більшість не пам'ятає нічого про ці епізоди на наступний ранок. Причина нічних кошмарів є таємницею, але їх може викликати нерегулярний сон, лихоманка і стрес. На щастя, нічні кошмари, як правило, зникають після того, як дитина виростає.

Сонний параліч 

Під час фази швидкого руху очей м'язи тіла стають нерухомими. Цей тимчасовий параліч утримує нас від дій під час сну, щоб ми не могли собі нашкодити. Іноді, однак, параліч зберігається навіть після того, як людина прокидається. Ви знаєте, що не спите, і хочете почати рухатися, але не можете. Що ще гірше, параліч сну часто збігається з галюцинаціями: люди зазвичай повідомляють про те, що відчувають чиюсь присутність, а також ядуху. Навіть сьогодні деякі дослідники підозрюють, що розповіді про викрадення інопланетянами можна пояснити паралічем сну.

Розлад поведінки під час фази REM 

Якщо параліч сну є прикладом нерухомості, то так званий розлад поведінки REM – занадто сильної активності під час сну. Іноді мозок подає тілу неправильні сигнали, і люди починають діяти під час сну. Вони можуть кричати, битися чи навіть встати з ліжка і бігати. Після пробудження вони зазвичай пам'ятають свої сни, але забувають про те, що робили. Враховуючи жорстокість цих поривів, багато з них закінчуються травмами. Такий розлад спостерігається найчастіше у літніх людей, і він також може бути симптомом хвороби Паркінсона - дегенеративного неврологічного розладу. 

Нічний розлад харчової поведінки 

Звичайно, ви можете мати силу волі і відмовляти собі в солодощах протягом дня, але як контролювати це, коли ви спите? Люди, які мають нічний розлад харчової поведінки, спустошують холодильник, поки сплять, а на наступний ранок практично не пам'ятають про цю подію. Деякі можуть поранитися, поки ріжуть продукти або готують їх на гарячій плиті. Інші їдять сирі інгредієнти, такі як заморожені продукти або звичайне вершкове масло. Розлад погано вивчений, але, як і лунатизм, він проявляється під час фази повільного сну. Препарати, що підвищують рівень дофаміну, можуть допомогти зупинити несвідомі нічні перекуси, як стверджують лікарі.

Сексуальне безсоння 

Уперше це захворювання було описано в 1996 році, під час тематичного дослідження. Синдроми сексуальної безсоння можуть варіюватися від дратівливих (гучних сексуальних стогонів) до небезпечних (агресивної мастурбації) або навіть кримінальних (сексуального нападу або зґвалтування). Вчені припускають, що певну роль у виникненні такого розладу може грати позбавлення сну, стрес, алкоголь, наркотики і фізичний контакт з партнером в ліжку. Але ніхто не знає, чому деякі люди реагують на ці тригери сексуальною поведінкою. 

Безсоння 

Якщо попередні розлади змусили вас переглянути своє колись позитивне ставлення до сну, подумайте ще раз. Безсоння – нездатність заснути або спати, може викликати дратівливість і відсутність концентрації протягом дня, а довгострокове позбавлення сну може бути просто небезпечним. Недолік сну пов'язаний з ожирінням, високим кров'яним тиском і серцевими нападами, крім інших неприємних симптомів. Крім того, водіння автомобіля в невиспаному стані призводить до аварій. Гарна новина полягає в тому, що більшість порушень з цього списку можна вилікувати, і навіть якщо у вас спостерігається одне з них, не варто поспішати зараховувати себе до божевільних. Часто люди вважають, що для цих подій має бути психологічна причина. Вони думають, що повинен бути якась фрейдистська відповідь для вирішення цих проблем. Але сучасна наука не підтримує цієї думки і вважає, що розлади сну виникають з фізіологічних причин.

Немає коментарів :

Дописати коментар