Дієтичне харчування при туберкульозі

При різних формах туберкульозу призначають лікувальну дієту №11. Дієта використовується для покращення процесів обміну і відновлення тканин, підвищення загального імунітету.
Особливістю даної дієти є питома вага білка в раціоні. Типове правильне харчування передбачає співвідношення основних складників (білків, жирів, вуглеводів) як 1:1:4. Для дієти №11 цей показник інший – 2:1:4. Як бачимо збільшена частка білків, які в раціоні виконують функцію будівельного матеріалу. Цей пов’язано з посиленим розпадом цього компоненту а також погіршенням його засвоювання.
Як джерело білка можна порекомендувати молоко, кефір, сметана і сир. Проте ці продукти мають мати невисокий вміст жиру, який додатково навантажує травну систему і сприятиме розвитку атеросклерозу. Хорошими білоквмісними продуктами є риба, яйця, дієтичні сорти мяса, домашня птиця. Як і для всіх дієт рекомендовано подавати страви у вареному, тушеному або печеному вигляді. Розрахунок загальної кількості білка – 1-2 г/кг маси тіла.
Вміст жирів залишається таким самим, проте слід остерігатися тугоплавких жирів (баранячий, яловичий). Досить корисними будуть лляна та оливкова олія. Рибячий жир володіє додатково ще й антиоксидантними властивостями. Бажано вживати 1 г/кг маси.
Частка вуглеводів в раціоні також не потребує певних коректив. Найбільш корисні каші, які містять велику кількість клітковини і мають достатню енергетичну цінність. Варення, бісквіти, печиво також варто споживати, проте в невеликих кількостях. Мед додатково сприятиме покращенню сну і підвищенню імунітету. Розраховувати слід в середньому – 7-8 г/кг маси тіла людини.
Обовязково треба слідкувати за достатньою кількість вітамінів. Насамперед це стосується вітаміну С, яким багаті цитрусові, смородина, шипшина (300 мг на добу). До того ж натуральні продукти краще засвоюються ніж таблетки. Вітамін А, якого достатньо в оліях і моркві, сприятиме поліпшенню регенерації слизових оболонок. Вітаміни групи В, беруть активну участь в процесах обміну, в тому числі і білка. Їх джерелом є свіжі овочі, м’ясо, висівки.
Важливо також достатньо збагачувати дієту мінеральними солями, яких є достатньо в сухофруктах, горіхах, яйцях, творозі і твердих сортах сиру.

Загальна енергетична цінність раціону повинна вкладатися в межі від 2500 до 4000 ккал. Такий широкий діапазон зумовлений індивідуальним підбором дієти, а також з врахуванням активності хвороби та відповідного режиму. Правильно розрахувати енергетичні показники різних продуктів допоможуть спеціальні довідники, які можна легко знайти в інтернеті або придбати в книжкових магазинах.

Немає коментарів :

Дописати коментар